Що таке справжнє покаяння?

Напередодні посту і під час його прийнято багато говорити про покаяння. Проте мало хто бере собі за труд коротко пояснити оточенню, що являтиме, точніше, повинне являти собою покаяння, бо в людей стосовно цього часто виникає вкрай хибне уявлення: в їх розумінні покаяння – це стояти з похнюпленим виглядом зі свічкою під час служби в храмі. Хочете вірте, хочете ні, проте саме так виглядають ілюстративні світлині, які найчастіше додають до матеріалу присвяченому покаянню.

Можливий ще варіант: коли матеріал про покаяння супроводжують світлини людини, які знаходиться на межі відчаю: вона плаче (ридає), стоячи на колінах.

Так що потім не дивуйтеся, чому в людей стосовно Церкви часто складається доволі упереджене ставлення, яке деколи можна було уникнути, пояснивши що до чого, зокрема, що таке покаяння.

На сторінках цього сайту ми вже зверталися до теми покаяння, присвятивши цьому низку статей (за цим посиланням (категорія: “Чи дійсно віруючі?”) ви можете віднайти ці статті, якщо, звісно, вони вас цікавлять). Зараз же хотілося звернути вашу увагу лише на пару ознак, без яких неможливе покаяння. Це, передусім, жаль про скоєні гріхи та непереборне бажання виправитися, щоб не повторювати їх знову, тобто стати кращим. Слід звернути увагу на саме непереборне бажання, бо час від часу люди хочуть стати кращими, проте цей добрий намір зазвичай невдовзі зникає, і тільки непереборне прагнення виправитися, стати кращим приведе людину до Бога. Тільки в постійному зусиллі виправитися самотужки, людина зрозуміє, що без Бога, без Його благодатної допомоги, вона не зможе «нічого» (Ін. 15:5) досягнути.

Ще варто зауважити, що справжнє покаяння неможливе без обох цих ознак, бо жаль за скоєне без бажання виправитися не приносить тієї користі, на яке здатне покаяння, а бажання стати кращим без жалю за скоєні гріхи, усвідомлення своєї гріховності, зазвичай лише підносять людину, спонукають її вважати себе самоправедною, і це в підсумку лише шкодить їй, але в жодному разі не робить її дійсно кращою, на що здатне лише справжнє покаяння, “зміна життя” – саме так розуміє це поняття Біблія.

Редакція сайту


Ваш коментар: