Благовіщення Пресвятої Богородиці

У Біблії лукавий названий «батьком неправди» (див. Ін. 8:44). Бо саме він, прийнявши вигляд змія, брехнею, обманом, підступом підштовхнув Адама і Єву переступити Божу заповідь. Повіривши лукавому, люди втратили зв’язок з Богом і Бог був змушений вигнати людей з раю і оселити на прекрасній планеті Земля. Виганяючи людей з раю, Господь пообіцяв людям: «Що сім’я жони уразить голову змія» (див. Бут. 3:15). Єва родивши свого первістка, Каїна, думала, що народжений нею син зітре голову змію і в цьому гірко помилилась. Син її Каїн не виправдав її мрій, а навпаки, вбив свого брата Авеля.

Цю страшну трагедію, яка сталась у житті перших людей один художник зобразив так: широка, гарна, повна рослин і дерев долина, а посередині її стоїть кам’яна скеля. Біля підніжжя скелі лежить тіло молодого юнака, а над ним стоїть на колінах Адам, охопивши від відчаю голову руками, а біля нього ламає руки Єва. Вони побачили наслідок свого непослуху – смерть свого сина Авеля.

Адам і Єва розповідали своїм дітям, онукам, правнукам, що вони жили в раю, що Бог весь час розмовляв з ними, але їхні нащадки не вірили їм і насміхались над тими, які намагались розмовляти з Богом.

По 900 років жили тоді люди, але скільки б не жила людина на цій землі, смерть забирає її від цього життя. Померши, люди тоді потрапляли до шеолу, місце де відсутній Бог. А де нема Бога – там темрява, смуток, обман, брехня. Перебуваючи в шеолі, Адам і Єва знали, що коять їхні нащадки, що Бог Потопом знищив грішників і нащадки Ноя не врозумились, а знову грішили, вбивали один одного, знущались, забули про Бога. Все це Адам і Єва переживали, і світлим промінчиком серед тієї пітьми, в якій вони перебували, було для них свято Благовіщення. Про цю подію розповідає євангеліст Лука.

В місто Назарет прибуває архангел Гавриїл до діви на ім’я Марія і звіщає їй: «Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою, благословенна Ти в жонах» (Лк. 1:28). Побачивши і почувши архангела, Марія злякалася, бо юдеї добре знали, що Бог є величезна енергія, яка знищує гріх, а ангели Божі теж володіють тими ж властивостями, тому зустріч з небесними силами для грішних людей може закінчитись трагічно, смертю.

Архангел бачачи страх Марії і знаючи причину її страху, заспокоїв її:

– Не бійся, Маріє! Бо Ти знайшла благодать у Бога.  І ось зачнеш в утробі і народиш Сина, і наречеш ім’я Йому Ісус.

Як же станеться це, коли Я мужа не знаю?

Дух Святий зійде на Тебе, і сила Всевишнього осінить Тебе. Тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим. (Лк. 1:30,31,34,35).

В юдеїв був закон: жінку, яка родила без чоловіка, вбивали камінням і цей закон Марія добре знала, але на її відповідь чекав арх. Гавриїл. У цю хвилину небесні сили завмерли в очікуванні, що скаже Марія, а в шеолі Адам, Єва і їх нащадки мовчки благали: Маріє, погоджуйся і спаси нас.

Марія впевнено з покорою промовила:

– Я – раба Господня. Нехай буде Мені за словом твоїм. (Лк. 1:38)

Благовіщення, Леонардо да Вінчі

У цьому земному житті ми потрапляємо в різні ситуації, і замість того, щоб скоритись, проявити терпеливість, ми гніваємось, зриваємось на крик, а ввечері стаючи на вечірню молитву, каємось: «Господи, знову день присвятив своїй волі, а не Твоїй».

Діва Марія сказала арх. Гавриїлу: «Я – раба Господня. Нехай завжди буде Воля Його і я корюся їй» і це Вона проявила, стоячи під Хрестом: не проклинала, не кричала, а тільки молилась: «Сину, Сину, за кого Ти розп’явся?» Він, збираючи останні сили, доручив Їй всіх нас, християн.

Святкуючи величний день Благовіщення, пам’ятаймо слова Богородиці: «Я – раба Господня. Нехай буде Мені за словом твоїм», і завжди промовляймо: я раб Твій, Господи, і я завжди скорюся волі Твоїй і буду дякувати і за сум і за радість. Амінь.

Автор: ігумен Дмитро (Ющак)

Усе по темі: Благовіщення Пресвятої Богородиці