Неділя сиропусна. Згадування Адамового вигнання. Прощена неділя
Остання неділя перед початком Великого посту іменується Церквою Неділею сиропусною, оскільки саме цього дня закінчується споживання молочних продуктів.
У цей день Церква нагадує нам про вигнання Адама і Єви з раю, от чому цей недільний день ще отримав назву «Згадування Адамового вигнання».
Адамове вигнання… Це і є відправна точка наших земних мандрів у пошуках втраченої Вітчизни – Царства Божого. Причина вигнання Адама – гріх, скоєний прабатьками. Гріх же причина страждань, хвороб, скорботи і самої смерті. Тому боротьба з гріхом – це головний подвиг на шляху до Бога.
На божественній літургії цього дня словами Євангелія Церква вчить як потрібно правильно постити, і що необхідно людині зробити для отримання від Бога прощення гріхів:
“Бо якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний. А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших.
Коли ж постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони потьмарюють обличчя свої, щоб показати людям, що постять вони. Істинно кажу вам: вони вже мають нагороду свою. Ти ж, коли постиш, намасти голову твою і вмий обличчя твоє, щоб не показувати людям, що ти постиш, але Отцю твоєму, – Який у таїні; і Отець твій, Який бачить таємне, воздасть тобі явно.
Не збирайте собі скарбів на землі, де черв і тля точать і де злодії підкопують і крадуть. Збирайте ж собі скарби на небі, де ні черв, ні тля не точать і де злодії не підкопують і не крадуть, бо де скарб ваш, там буде й серце ваше” (Євангеліє від Матфея 6:14-21 – текст надається згідно українського синодального перекладу Біблії)
Роздуми стосовно Адамового вигнання та розсудливого дотримання посту
- Адамове вигнання з раю – за матеріалами сайту http://vsevhram.com
- Адамове вигнання – протоієрей Алексій Умінський
- Піст, приємний Богові – священик Федір Людоговський
- Про розсудливе дотримання посту – Схіархімандрит Авраам (Рейдман)
- Сиропусна неділя – двері до Великого посту – о. Михайло Чижович
- Умови доброго посту – о. Михайло Чижович
- Сиропусна неділя – віднайти скарб – о. Михайло Чижович
Цього ж дня після вечірнього богослужіння в храмах звершується особливий чин прощення, коли священнослужителі і парафіяни взаємно просять один у одного прощення, щоб вступити у Великий піст з чистою душею, примирившись зі всіма ближніми. Тому цей день ще відомий як прощена неділя.
- Прощена неділя – Андрій Десницький
- Пов’язані дружбою і засудженням – священик Сергій Круглов
- Сенс Прощеної неділі і як просити прощення – протоієрей Максим Первозванський
- Неділя дрібних образ або що заважає нам прощати в Прощену неділю – Сергій Худієв
- Прощена неділя – священик Сергій Круглов
2019
Чому на Прощену неділю на слова людини «Простіть мене!» прийнято відповідати «Бог простить!»? »
Чому на Прощену неділю на слова людини «Простіть мене!» прийнято відповідати «Бог простить!»?
На слова «Простіть мене» православні щиро відповідають «Бог простить і я прощаю», засвідчуючи, що і Господь простив заподіяну образу, і людина зла не тримає.
Коли людина просить прощення, вона просить не суду, не того, щоб повністю розібрати ситуацію, а визнає, що завдала болю і шкодує через це. І інший, прощаючи, розуміє, що борги можуть і залишитися, але він теж не судить. Слова «Бог простить» означають, що і я грішник, я тобі не суддя. У цьому суть християнського прощення.
Андрій Фомин
- Він не заслуговує навіть моєї образи, і тому я охоче прощаю його… – протопресвітер Олександр Шмеман
- Простити = не гніватися? – протопресвітер Олександр Шмеман
- Прощення і примирення: у чому різниця? – священик Андрій Лоргус, Лідія Сідєлєва
- Бог простить, але це не скасовує зусиль спокутування – архімандрит Сава (Мажуко)
- Прощена неділя – архімандрит Сава (Мажуко)
- Як у Прощену неділю ми вчимося любові – архімандрит Андрій (Конанос)