Любов вища за піст

Як ні хороші різні чесноти, якими людина догоджає Богові, але любов перемагає все. Добре, звичайно, і молитися, і постити, і не засуджувати, і упокореним бути, і іншими чеснотами християнськими прикрашатися; але любити Бога найбільше і цю любов виражати в любові до ближніх вище і найдорожче. От, наприклад, як це останнє.

Був один старець у Сирії, який жив при дорозі, що прямувала в пустелю. Він постійно сидів біля неї і, як тільки бачив жебрака або ченця, що з пустелі йдуть, негайно з радістю запрошував до себе, заспокоював, годував і напував. І от, раз приходить до нього один відлюдник. Старець за звичаєм пропонує йому їжу; але той не куштує, відмовляючись тим, що він тримає піст. Скільки не благав його старець скуштувати запропонованої страви, відлюдник залишився непохитний. Тоді старець сказав йому: «Нехай же Сам Бог вирішить між нами, що вище: твій піст або моя любов? От тут є дерево: помолимося, щоб воно вклонилося або до мене, або до тебе. Якщо до тебе вклониться, знатимемо, що піст вищий за любов; якщо до мене, то, значить, любов вища за піст». Відлюдник погодився і, схиливши коліна, став молитися. Дерево залишилося нерухомим. Помолився старець, і воно негайно нахилилося до нього. Обоє прославили Бога.

Отже, браття, прикрашайтеся всіма взагалі чеснотами християнськими, любов’ю ж найбільше. Вона є основа усього закону християнського, і без неї навіть і сама віра недіюча і мертва і тому не може привести до життя вічного, як і сказано: «віра без діл мертва» (Як. 2:20,26). Любов настільки велика, що і Сам Бог іменується нею: «Бог є любов, – каже улюблений учень Христовий, – і хто перебуває в любові, перебуває в Бозі і Бог у ньому» (1Ін. 4:16). Пам’ятайте ж це і любові божественної найбільш за все тримайтеся. Амінь.