Приховане світло Церкви

Перегорнув сторінки Інтернету – і кисло стає: скільки лютих суперечок і розбратів між православними, членами однієї Церкви! Усі вірують в єдиного Христа, сповідують єдиний Символ віри, причащаються Його Тіла і Крові з однієї православної чаші – але наскільки по-різному бачать і сприймають Церкву.

І одна із самих кровоточивих тріщин проходить там, де одні бачать Церкву тільки земною організацією, з її недоліками і гріхами, що майже зовсім позбулася сакральності і загрузла в переслідуванні чисто земних інтересів, інші – тільки містичним Тілом Христовим, яке все-таки є, але десь у рідкісних громадах, у катакомбах, далеко від буденної церковної реальності.

Ми часто не можемо усвідомити і прийняти простий факт: Церква як організація і Церква як містичне Тіло Христове – існують разом і одночасно, грубо кажучи, «в одному флаконі». Церква – як людина: у ній одночасно живуть і Богом дана краса, і хвороби, і чесноти, і гріховні пристрасті, людина разом і смертна, і безсмертна, і в нинішньому земному віці розділити все це іноді неможливо, пригадаємо євангельську притчу: почекайте виривати куколі, дочекаємося спершу сходів.

Церква – це і Боголюдина. Тлінне і вічне живі в ній одночасно.

Так у Христі, у період Його земного життя, хтось бачив простого теслю з Назарету, бродячого проповідника – а хтось Месію, Спасителя, Сина Божого. І навіть найближчим до Христа людям, Його учням, було неможливо уявити (навіть і якийсь час після воскресіння, поки в день П’ятидесятниці зішесття Духа Святого не відкрило їм усього в повноті) – як же це: якщо Він – Син Божий, то як міг померти на хресті? А якщо просто дуже хороший, але людина – як міг воскреснути?.. Цим нерозумінням учнів повні епізоди Євангелія, і воно схоже на наше нерозуміння, що стосується сучасної Церкви.

Сам Христос бачив це нерозуміння у Своїх учнях і розумів його. Саме для того, щоб зміцнити в них віру, дати їм подихати Божественним небесним повітрям, дати побачити нестворене Світло, Він веде їх на гору – і преображається перед ними.

Чи можна думати, що блищання слави з’явилося в Христі от тільки в ту мить, спеціально, щоб здивувати учнів? Ні, звичайно. Це Божественне світло було в Христі завжди, споконвіку, просто було до часу приховане від очей смертних. Тому підтвердження – голос Отчій, що іменував Ісуса Своїм улюбленим Сином, і цим Сином Він був від початку часів. Так і слова Христа – Засновника Церкви: «Я з вами по всі дні, до кінця віку» (Мф. 28:20), – запевняють нас: Божественна слава, нетлінний Дух завжди є в Церкві. У тій самій Церкві, яка часом так розчаровує перипетіями свого нелегкого земного буденного життя декого з нас.

У події Преображення Господь показав Себе учням у Своїй славі, у повноті божественності – але побачили і пізнали вони цю славу «як могли», тобто – наскільки могли вмістити їх смертні людський розум і серце.

Славу і повноту Церкви, Тіла Христового, присутність Христа у світі, кожен з нас, хто вважає себе християнами, пізнає і бачить теж усяк у свою міру – «як може». Вірити в Церкву – важко, ця віра – щоденний подвиг для нас, немічних, адже всі пекельні сили спрямовані на те, щоб цю віру в нас ослабити, привести нас у відчай: ніби, усе, Церква виснажилася, Христа в ній немає, потрібно з цієї Церкви тікати.

Але слова Христові: «Я збудую Церкву Мою, і врата пекла не здолають її» (Мф. 16:18), – переконують нас, що Церква стоятиме у віках. І це, особисто мене, обнадіює.

Автор: священик Сергій Круглов