Для тих, хто полюбляє переходити з місця на місце

Добре там, де нас немає, – свідчить одне з народних прислів’їв у викриття невдоволених своїм становищем. На жаль, нічого так не поширене між нами, як це невдоволення. Нам здається, що, зміни ми місце, ми стали б незрівнянно щасливішими; змінися наше життя, як би хотілося нам, ми б стали не в приклад краще, більш побожними, святішими. Але чи так насправді? Чи дійсно б ми змінилися до кращого, якби збулися наші мрії? Чи дійсно стали би більш побожними, святішими? Навряд чи. Але, втім, нехай скаже нам про це св. Златоуст.

«Не спасе, – каже він, – місце нас, якщо не творимо волю Божу. Немає користі ні від чесного сану, ні від святого місця тому, хто не виконує заповідей Божих. Який сан може бути вище за те, який мав Адам до свого гріхопадіння? І яке місце краще за рай, з якого він вигнаний був? Що, навпаки, гірше за гноїща, на якому сидів Іов? І, проте, і на ньому він дотримав заповіді Божі і з нього переселився в рай.

Багатостраждальний Іов

Саул жив у пишноті царській і загинув, а Лот – із беззаконними содомлянами, і отримав вінець. І якщо хто каже, що неможливо врятуватися в парі з дружиною і дітьми, той лестить своїй зарозумілості. Бог скрізь приймає нас, якщо виконуємо заповіді Його, а місце нікого не врятує, не засудить: одні справи засуджують або рятують».

Чи чуєте, браття? Одні справи засуджують нас або рятують! А хто ж нас поручиться, що на новому місці ми злі справи кинемо, а за добрі візьмемося? Ви звичайно погодитеся, що адже і на нове місце зла воля наша піде за нами, пристрасті також, і диявол теж не відстане. Як же тепер стверджувати, що на новому місці ми неодмінно станемо кращими? Скажете: ми постараємося переламати себе, відкинути все зле. Але ж це зробити ніхто вам не заважає і зараз. Скажете: тут люди нехороші, люди заважають. Що ж, а на новому місці, ви думаєте, Ангели, чи що з вами будуть? Ах, браття, знову мені доводиться нагадувати вам, що люди – скрізь люди, не Ангели! Так і знову підсумую слово, як і почав, вашим же прислів’ям: шукайте щастя і спасіння не в селі, а в самих собі. Амінь.