А якщо не встигнеш у Чистий Четвер – що тоді?

Чистий Четвер – день у році особливий: спогад Тайної Вечері, довга літургія, за якою всі намагаються причаститися Св. Тайн. А мені завжди думається, що в Чистого Четверга є ще і особлива покровителька – євангельська Марфа, сестра Марії. Та, яка метушилася і піклувалася «про багато що», приймаючи Христа в гостях, і якій за це в приклад поставили Марію, що обрала «частку, яка не відніметься від неї».

Чистий Четвер у православному народі – це, як відомо, день, коли кров з носу потрібно встигнути усе: і сповідатися, і приготуватися до причастя, і неодмінно прибрати дім, вікна, підлоги, щоб усе блищало, поміняти постільну білизну, перемити дітей, щоб все-все було чисте. І ще вечірню службу Страсних Євангелій потрібно відстояти зі свічкою, і приготувати все до невідступно прийдешнього наступного пасхального етапу: приготування пасок і фарбування яєць.

А не встигнеш – тоді… Про те, що «тоді», у православної жінки краще не запитувати: вона крутиться як заведена, краще мовчи, бо отримаєш, під гарячу руку.

Я, наприклад, цього дня маю особливий привід дякувати Богові за те, що я священик: раз – і змився раненько на службу, маю законне право не брати участь у напружених трудах, а все це здійснює дружина («матушка», як це мовиться в народі, хоча чому дружину священика називають «матушка», мені не дуже зрозуміло, кому вона матушка, окрім власних дітей?..)

Словом, майже за класиком: «блаженний, хто не відвідав свій дім у його хвилини рокові» чисточетвергового прибирання. Ну, зате я і не знаю напевно, яким же чином і коли дружина устигає провернути ці дійсно непідйомні труди, і залишаюся стосовно цього в священному жаху і нерозумінні.

І Марфу, і Марію в їх єдності шанує Церква

І все-таки, здається мені, Христос, коли був у гостях у сестер, не лише говорив та говорив. Думаю, Він і пригощався, і нахвалював куховаріння Марфи, і дякував їй. Тільки, коли вона, розпарена від клопоту, наповнила будинок готуванням-прибиранням, занадто голосно починала гриміти сковорідками і нарікати на «нероб», брав її за руку і втихомирював: «Почекай, перепочинь трохи! Праски та сковорідки, хліб та сіль – речі прекрасні і потрібні, тільки в міру. Не дай їм заполонити, захопити все твоє життя, дай простір душі подихати суботнім спокоєм, не лише роби щось для Бога, але дай Богові зробити щось важливе для тебе, адже з вдячністю приймати Божі безкорисливі дари, а рівно і не лише влаштовувати побут земний, але і пам’ятати про Царство Боже – одне з головних властивостей людської істоти».

Христос у Марфи та Марії, Генріх Семирадський

Бачу і Марію біля ніг Ісусових. Схожа на сучасну студентку: окуляри, кеди, рюкзак, допомогти тісто замісити або білизну прокип’ятити її не дочекаєшся, акуратно відсовується, коли повз проповзає порохотяг або несуть розжарену пательню, та усе дивиться увись відчужено-захопленим поглядом, та бурмоче: «У людей перед святом прибирання, слід відсторонитися від цієї товкотнечі». Слухає усе, слухає, і душа ширяє-ширяє, увись усе летить та летить.

І її Христос зупиняє: «Гей. Почекай, душко! Ти куди це зібралася, на небо? Чи не рано? Та і на кого ти тіло покинула? Відкидати цей світ негоже. Він – творіння Боже. Я Сам став плоттю в цьому світі, щоб з нього росло, як дерево життя, Моє Царство, що включає усю повноту і тіла, і духу, і земного, і небесного. Тайна Вечеря Чистого Четверга – це не привід для богословських умоглядів, але нова Кана, новий бенкет і духу, і плоті, які Я прийшов зцілити, зробити цілісними воєдино. Не в одних тільки словах, не в одній мудрості розуму, але в таїнстві, сповненому радості, страждання і любові, у таїнстві Тіла і Крові Своїх я віддаю вам Себе».

І Марфу, і Марію в їх єдності шанує Церква. В їх служінні – і тілесне, і духовне, сполучені воєдино, преображенні і зцілені Богом від тління, не панують одне над другим, але допомагають одне одному, і разом – служать у любові Богові і ближньому.

Отже чи влаштовувати в Чистий Четвер прибирання, чи готуватися до Богослужіння, чи намагатися поєднати те і друге. І те потрібно робити, і це не залишати. Пробуйте! Бог нехай вам допомагає, і як вже вийде. Адже і для тих, у кого усе вийшло, і для тих, у кого вийшло абияк або зовсім не вийшло, скоро прозвучить те, що об’єднує і рятує усіх: «Христос воскрес!»

Автор: священик Сергій Круглов

Усе по темі: Великий четвер