Що необхідно для спасіння?

Багато хто запитує: «Що нам робити, щоб врятуватися?» Як відповідати на це запитання? Можна, нам здається, відповідати двояко. Можна відповідати багато, на підставі Писання, бо Сам Спаситель сказав: «Дослідіть Писання, бо ви сподіваєтесь через них мати життя вічне» (Ін. 5:39); але можна і коротко, бо не всі здатні в усій повноті сприйняти суть вчення, що веде до спасіння, і не всі, за своїм статусом і вихованням, мають можливість розуміти Писання. От, наприклад, зразок короткого і простого вчення про спасіння, узятий з Прологу, із слова про користь душевну.

Ти запитуєш: що тобі робити, щоб врятуватися? От тобі відповідь, чини так: «Милістю до жебраків купи собі помилування від Бога, упокорюванням – вічну славу, чистотою і цнотливістю – вінець, лагідністю – у рай входження, молитвою – з Ангелами житіє. Купи собі трудом спокій, молитовним пильнуванням – спілкування з Богом, постом – насолоду вічними благами. Май роздумування духовне, піднось розум твій до Бога, але зводи і вниз, роздумуючи, що рано чи пізно усі в землю повернемося. Слухай читання книг Божественних, сумуй про гріхи, говори одну правду, вуста частіше відкривай для молитви, руки відкрий на дар убогим, серце утримай від гніву, у тілі збережи чистоту, в їжі стриманість, коліно схиляй на поклоніння Богові. Якщо збережеш це, то будеш чадом світла, і сином Царства Небесного, і спадкоємцем вічної радості, і громадянином небесного Єрусалиму».

От, браття, настанова і проста, і коротка, але така, що разом містить у собі багато що і завжди простака умудрить. Подібні настанови пропонуйте і ви, якщо коли зустрінеться випадок вести бесіду про спасіння з немовлятами про Христа. Простим людям, що не відають сили Писань, на перший раз достатньо і подібних настанов. Що можуть сприйняти, то і дайте їм. Коли розмовляєте з такими, передусім не забувайте, що ви вже досягли якоїсь духовної зрілості, а вони немовлята; ви маєте від Бога, можливо, п’ять талантів, а треба поступати з ними як з немовлятами. Тому уникайте в бесідах з ними хитромудрих просторікувань, а говоріть просто, ясно і зрозуміло, і цим, звичайно, швидше за все простакам користь душевну принесете, ніж недоступними для їх простого розуму мудруваннями. Амінь.