Про духовну боротьбу

Чому, це, браття, ми часто в цьому житті бачимо, що нечестиві неначе не зазнають жодних спокус з боку диявола, а благочестиві від нього страждають? Чому це?

Один чернець запитав старця: «Чому нечестиві пости і молитви залишають і до обжерливості вдаються, і один одного обманюють і оббирають, і роблять, що хочуть, і клятвопорушниками часто бувають і жодної уваги не звертають на те, що вони тяжко грішать і спокійно Святі Тайни приймають, і все це для них нічого і все ніби так і має бути? І чому це благочестиві і постами, і молитвами, і стриманістю себе виснажують, і тілесного спокою себе позбавляють, і плачуть, і ридають, і кажуть, що вони великі грішники, і геєні вогненної заслуговують?»

Вислухавши це від учня, старець із зітханням відповідав: «Добре ти сказав, що грішникам усе неначе нічого. Вони настільки глибоко пали, що навіть і не усвідомлюють цього. Так, від своєї нерозкаяності вони і встати не можуть. Подумай, яка ж нужда дияволові боротися з ними, коли вони самі пали ниць перед ним і встати не можуть? Він з такими не бореться. Благочестиві ж, хоча іноді і переможені бувають, але і самі перемагають; хоча і падають, але скоро повстають і остаточно перемагають, нарешті, ворога свого спасіння».

Так от, браття, і відповідь на питання: чому диявол грішників не чіпає, а благочестиві від нього страждають. Перших він не чіпає тому, що вони, і без спокус з його боку, цілком знаходяться в його владі, а другі страждають через те, що вони складають улюблене поле його діяльності. Це підтвердив і сам біс преподобному Маркелу. Коли той почув шум від військової битви в пустелі і не розумів, що це означає, біс з’явився перед ним і закричав: «Що замислився? Дійсно тут бійка є; але якщо не хочеш, щоб ми з тобою воювали, то лягай і спи, і не нападатимемо. З ледачими ми не воюємо, а маємо справу лише з тими, що постять і з тими, хто перебуває в молитвах. Лише з ними в нас битва є».

Знаючи це намагайтеся, браття, стати міцно проти загального нашого ворога. «Понад усе візьміть щит віри, яким зможете погасити всі розпечені стріли лукавого; і шолом спасіння візьміть, і меч духовний, що є Слово Боже. Усякою молитвою і благанням моліться у будь-який час духом» (Еф. 6:16-18). Амінь.