Євангеліє убогих

Роздумуючи про особливості Євангелія від Луки, ми побачили, що особливе місце відводиться в ньому темі багатства. Ще раз підкреслимо: багатий – це не просто людина з грошима, а той, у кого є що віддавати.

Але особливо сказано в цьому Євангелії і про убогих. Євангеліє від Луки – у рівній мірі Євангеліє багатих і Євангеліє убогих. Не тих бідних, які, як то кажуть, перебиваються з хліба на квас, а саме убогих. У грецькій мові є слова пе’нес – «бідна людина» і птохо’с – «убогий». Перший – це той, у кого бракує хліба, грошей, їжі, погане житло і т. д. А другий – той, у кого взагалі нічого немає. Євангеліє від Луки присвячене саме таким – не бідним, а убогим. Якщо в Євангелії від Матфея проповідь Ісуса починається словами «Блаженні убогі духом», то в Луки (у перекладі Івана Огієнка) – «Блаженні убогі». Просто убогі! Блаженні ті, у кого немає нічого свого, у кого усе, що є, – від Бога. І ще до Нагорної проповіді, проповідуючи в суботу в синагозі Назаретській, Ісус каже, спираючись на пророцтво Ісаї про Благу Звістку, звернену до убогих: «Він (Бог) помазав Мене, – читає Він Ісаю, – благовістити убогим» (Лк. 4:18).

Є ще одно місце у євангеліста Луки, де звучить та ж думка. Коли учні від імені Іоанна Хрестителя запитують Ісуса, чи Той Він, Хто має прийти, Він відповідає: «Підіть, розкажіть Іоанові, що ви бачили і чули: сліпі прозрівають, криві ходять, прокажені очищаються, глухі чують, мертві воскресають, убогі благовістять» (Лк. 7:22). Так у Синодальному перекладі, а насправді кінець вірша треба було б перекласти як «убогим сповіщається Блага Звістка» – цими словами Ісус ще раз нагадує про пророцтво Ісаї і про те, що воно виконується в Ньому.

І Богородиця ще до народження Спасителя віддає вдячність Богові за те, що Він «підніс смиренних; голодних сповнив благами, а тих, що багатіють, відпустив ні з чим» (Лк. 1:52,53).

Якщо у світі є багаті, то є і убогі. Але важливо, щоб і багаті теж відчули себе убогими – відчули, що в них самих нічого немає, а те, що є, – це не їх, а Боже, дане Богом. Тоді в них з’явиться усвідомлена потреба віддавати те, що в них є.