Хто такі ангели?

Напевно, всім відомо, хто такі ангели. Принаймні, багатьом здається, що вони знають, хто такі ангели – це духовні, а значить безтілесні істоти, які «літають», тобто пересуваються в просторі за допомогою крил. Принаймні так їх зображують у мистецтві. Крім «обов’язкових» крил, їх часто зображують маленькими оголеними хлопчиками з луком і стрілами («купідонами» або «амурчиками»), що відсилає нас до давньогрецької та давньоримської міфології, або ж юнаків у білому одязі, що у свою чергу відсилає нас до біблійної традиції. Що спільним є в цих двох образах – так це «нешкідливість» цих істот, вони швидше викликають розчулення, ніж страх. Але до чого тут страх? А до того, що в Біблії, коли янголи з’являлися людям у «звичному» для нашого сприйняття вигляді, вони попереджали співбесідників, щоб ті не боялися.

  1. «Не бійся, Захаріє» (Лк. 1:13), – саме такими словами почав своє звернення до священика Захарії ангел Господній, якій загалом з’явився з доброю новиною про скоре народження довгоочікуваного сина.
  2. «Не бійтеся; я благовіщу вам радість велику, яка буде всім людям» (Лк. 2:10), – а це вже слова ангела, який з’явився до пастухів поблизу Вифлеєму, щоб повідомити їм, що «нині у місті Давидовому народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь» (Лк. 2:11).
  3. «Не жахайтеся» (Мк. 16:6), – знову ж таки схожим чином розпочав своє звернення ангел у вигляді юнака, вбраного в білий одяг, до жінок, які прийшли зранку до гробниці помазати тіло Ісусове.

Отже до якого висновку можна дійти, розглянувши ці три євангельські епізоди? Що в новозавітні часи ставлення людей до ангелів сильно відрізнялося від ставлення нашого: у ті часи люди сприймали ангелів, як вісників Божих, що в дійсності так і було, проте подібна зустріч могла закінчитися смертю людини, що звичайно викликало в людини природний страх. Ми ж, швидше, сприймаємо ангелів як елемент декору під час святкування Різдва, зазвичай забуваючи їх справжню роль, а також як героїв дитячих оповідань і казок. І це в кращому випадку, адже ангелів часто зображують у вигляді напівоголених юнаків та дівчат, з явними елементами еротизму, що, звісно, до Біблії немає жодного відношення.

Святий Михаїл, що б’ється з Драконом, Альбрехт Дюрер

Проте в Біблії ангели з’являються часто зовсім не в образі миролюбних юнаків. Варто лише пригадати ангела з 10-го розділу з Книгу Одкровення ап. Іоанна Богослова: «І бачив я іншого ангела сильного, який сходив з неба, одягнений у хмару; над головою його була райдуга, і обличчя його, як сонце, і ноги його, як стовпи вогняні, у руці в нього була книжка розкрита. І поставив він праву ногу свою на море, а ліву на землю, і викликнув гучним голосом, як рикає лев» (в. 1-3). Або ж ще одна картина, запозичена з 12-го розділу цієї самої книги: «І відбулася на небі війна: Михаїл і ангели його воювали проти дракона, і дракон і ангели його воювали проти них, та не встояли, і не знайшлося вже місця для них на небі. І скинутий був великий дракон, древній змій, званий дияволом і сатаною, що спокушає всю вселенну, скинутий на землю, і ангели його скинуті з ним» (в. 7-9). Виходить, що ангели Господні можуть викликати не тільки розчулення, але й страх… і повагу.

Між іншим, ангели в Біблії виступають загалом духами служіння, яких «посилають служити тим, які мають успадкувати спасіння» (Євр. 1:14), тобто Господом ангели створенні для служіння усім нам. Наскільки ж величним є Бог, Який створив таких величних істот, щоб  вони служили людям! І наскільки ж безглуздими є деякі наші уявлення стосовно ангелів Господніх. І навіть страшно припустити, наскільки безглуздими, жалюгідними і часто блюзнірськими є уявлення багатьох людей стосовно Господа Бога.

Може годі живити, а точніше, труїти себе усілякими забобонами та вигадками, та почати черпати відомості про Бога, а разом з Ним, про ангелів, оточуючий світ і людей у ньому з найнадійнішого джерела – Біблії?

Редакція сайту

Усе по темі: Собор Архистратига Михаїла