Подушка для святого, або Як треба освячувати житло

Святий Григорій Чудотворець дивиться з ікони пронизливо розумними очима. У нього сива голова, східне смугляве обличчя і витончена постава. Він не просто на іконі, він і сам – ікона, ідеал і зразок служіння єпископа.

Коли святий Григорій прибув у своє місто, там було лише 17 християн, а в день кончини святителя, який відходив до Господа після багаторічних просвітницьких трудів, у його місті залишилося тільки 17 язичників. Святитель був лагідним і милосердним пастирем з добрим чуйним серцем. Він був святим, а святі зустрічаються не часто.

Одного разу Григорій прямував у Неокесарію, і ніч застала його в дорозі. Він зайшов у храм Аполлона, відомого в окрузі своєю пророчою статуєю, і, помолившись, заснув. Прокинувшись разом з сонцем, святий вирушив у дорогу. Нічого примітного. Якийсь побутовий епізод. Навіть не пригода.

Але це ще не все. Уранці в храм прийшов жрець, який служив при статуї, що пророкувала. Почав запитувати бога, ставлячи питання прохачів і паломників. А бог не відповідає. Заніміла статуя. Пробував служитель змінювати діалекти, приносити різні жертви, творити особливі ритуали. Мовчить. Не слухає. Завмерла в мармуровій німоті. Вийшов служитель у двір, розгублено озирнувся, і тут, нарешті, почув такий знайомий за роки служби голос:

– Вночі тут відпочивав Григорій-християнин. Він вигнав мене з мого храму.

Жрець відразу кинувся за Григорієм. Наздогнав. Пояснив: люди чекають, усі переживають, статуя мовчить, такого ніколи не було, народ засмучений, треба допомогти людям і все повернути назад.

Григорій перейнявся, узяв пергамент і написав: “Григорій – бісові: можеш повернутися”. Жрець зрадів, дякує, біжить назад, а в самого думка: що ж це за бог такий, що якийсь християнський священик його з власного храму вигнав та ще і не навмисно? Кажуть, цей жрець потім прийняв християнство і не відлучався від святого єпископа.

Святий Григорій освятив язичницький храм своєю присутністю, вигнав з нього нечистого духу. Чим вигнав? Молитвою? Але ж він молився не про те, щоб прогнати злісного духа, і не просив Бога освятити це місце.

Мені здається, що чудотворець освятив цей храм не стільки молитвою, скільки самою своєю присутністю. Він відпочивав у цьому місці, молився, можливо, повечеряв, а потім роздумував, засинаючи на своєму скромному одрі. І всі ці прості людські дії освячували, очищали і благословляли це нехристиянське святилище.

Якщо хочете, святий очистив цей храм своїм сном і трапезою. Адже святі в самій своїй святості залишаються людьми і як люди потребують відпочинку, їжі і других втіх.

У святих є подушки. Вони умиваються, а, означає, працюють, потіють, а тому, як апостол Павло, в’яжуть на голову хустки, вони мерзнуть і носять одяг і лагодять його, святі куштують їжу і, напевно, у них є улюблені страви, іноді вони хворіють, і багато хто з них терпляче переносить жорстокі недуги.

Обтяжливою була хвороба преподобного Симеона Нового Богослова, багато років хворів преподобний Амвросій Оптинський. І у своїй хворобі святі подвижники потребують допомоги і підтримки простих людей, вірних співробітників, мовчазних і лагідних мироносиць.

Жінки-мироносиці, Роберт Белл

Святі потребують нашої допомоги і турботи. Спасителю служили упокорені трудівниці, від яких залишилися тільки імена. Святий Йосиф Аримафейський і праведний Никодим, люди заможні, допомагали Христу і Його учням за життя, і не залишили Свого Учителя після смерті. Теща Петрова прислуговувала Господові, коли Він відвідував дім рибалки.

Найзначнішим днем у житті митаря Закхея був день, коли він приймав у своєму домі Христа, і Закхей міг приютити мандруючого Учителя, своїми руками омити Його стопи, утішити Його трапезою і найкращим вином. Ці люди з чуйними серцями не могли не служити святині. І Господь, і святі Його благословляють таких трудівників.

І от з часом з’явився обряд освячення житла. Спочатку священиків просто запрошували обходити будинки своїх парафіян у святкові дні, і цей звичай досі зберігся, наприклад, у Західній Білорусі. І сьогодні священиків кличуть благословити будинок або квартиру.

Але слід пам’ятати, що саме освячення є не просто обряд або узаконений ритуал. За самою своєю суттю освячення дому є таїнство гостинності. Дім освячується не просто правильно прочитаними священними текстами, але і привітністю хазяїв, які приймають священних гостей. Ми запрошуємо до себе рабів Божих, служителів Христових, і Господь благословляє наш дім за цю старанність.

Так, скажуть, що священик не апостол, не святий, не чудотворець. А з чого ж ви взяли, що він не святий? Він – раб Божий, який стоїть біля Престолу, його руки і вуста звершують велике таїнство Євхаристії, і яким би духовно обгорілим не був священик, печатка його благородного служіння завжди на ньому.

Це велика честь – приймати у своєму домі священика. Це Боже благословення, що сходить на дім і на його мешканців. Не просто свята вода або читання молитов освячує житло, але і сама присутність служителя вівтаря. Тому так важливі в цьому таїнстві не лише ритуальні моменти – свічки, масло, свята вода, – але і наша маленька праця “втіхи” – запропонована трапеза, навіть чаювання і скромні пиріжки – це необхідне і, якщо угодне, тайночина дія обряду освячення.

У кожної людини є від Бога дар благословляти цей світ – людей, будинки, дерева, тварин, – але служіння священика – служіння благословення за перевагою. І люди чекають цього благословення, очищення і освячення, бо безблагодатний і порочний світ задихається від розтління і зла.

Зло втомлює. Зло старить людей і речі. Родини занепадають від гріха, діти зневажають літніх людей.

У письменника-фантаста Рея Бредбері є розповідь, в якій будинок, втомлений від гріховної скверни його мешканців, просто виганяє своїх власників. Так з нами чинять і наші домівки, в яких бракує повітря і світла, де все просочене розбратом, прокляттями і лихослів’ям.

Проти нас повстає наша земля, в якої немає жодних сил носити порочне людство, і вона так часто бунтує, намагаючись захиститися від тих, хто покликаний її обробляти і зберігати, від яких вона вимушена рятуватися, прагнучи позбутися безумної влади царя-самовбивці.

От чому християни повинні освячувати все навколо себе, і, дійсно, ми так і чинимо і освячуємо наш світ не лише і не стільки обрядами, але і живучи свято, приймаючи святих людей під свій дах, благословляючи все справжнє людське, утішаючи своїх пастирів у таїнстві гостинності, рятуючи свій рід і сім’ю склянкою води, поданою спраглому, обідом, купленим жебракові, добрим словом і посмішкою, і молитовним зітханням, євангельським словом і благословенням, з честю несучи подвиг вдячності і благословення.

І коли ви запросите в дім священика, не забудьте про дуже прості, важливі і священні речі: піроги, варення, а може, і “святу рибу”, і в кожному домі десь завжди повинна зберігатися про запас подушка для святого.

Автор: архімандрит Сава (Мажуко)