Радуйте жінок частіше

Багатьом знайома така ситуація: «Коли ми почали зустрічатися, мій чоловік був такий уважний, дбайливий, часто дарував мені квіти, весь час старався мене чимось порадувати. Я була така щаслива! Але після весілля все змінилося. Тепер він робить подарунки тільки на великі свята. А в інші дні йому і на думку не спаде зробити мені приємне». Такі скарги можна почути від багатьох дружин, які переживають, що чоловіки, здається, не люблять їх так, як раніше. Чоловіки ж, у свою чергу, вважають, що до них ставляться несправедливо. Їм теж є на що поскаржитися: «На початку наших відносин дружина була такою покірною, такою люблячою, вдячною, а зараз вона стала вимогливою, примхливою і образливою».

Психологи часто стикаються з такою проблемою і прагнуть знайти їй пояснення. Дійсно, адже таке трапляється не в одній і не у двох сім’ях, а майже скрізь! Можливо, саме тому про цю проблему так багато пишуть психологи. На думку фахівців витоки подібних двосторонніх звинувачень легко з’ясувати, якщо взяти до уваги різні принципи оцінки в чоловіків і жінок.

Наприклад, американський психолог Дж. Грей каже про те, що чоловік і дружина постійно ставлять собі й один одному «оцінки», але вся складність у тому, що сама система постановки оцінок особлива в кожної статі. Чоловік вважає, що, коли він оплачує сімейну поїздку на курорт або купує дружині золоту прикрасу на свято, він записує у свій актив багато балів. У той же час він вважає, що незначні, з його погляду, знаки уваги (наприклад, відкрити дружині дверцята машини, подарувати недорогий букетик квітів без приводу чи просто ніжно обійняти) не принесуть йому багато балів. Таким чином, чоловік робить висновок, що йому треба зосередити свої зусилля на чомусь більш ґрунтовному. Він повністю занурюється в роботу, прагне заробити більше грошей, на які потім можна буде купити улюбленій дружині дорогий і красивий подарунок. Та й просто він упевнений, що зарплата, яку він приносить, дає йому, скажімо, тридцять балів. Коли ж цей чоловік отримує підвищення по службі чи відкриває свою власну фірму та його прибуток збільшується вдвічі, він записує на свій рахунок вже шістдесят балів. Він і не здогадується, що його дружина, незалежно від ціни подарунка чи розміру зарплати, кожного разу зараховує йому лише один бал.

Виявляється, у жінок інша система оцінювання. Для жінки важливі всі прояви турботи і уваги, незалежно від їх значущості. Вона однаково радіє і маленькій шоколадці, і красивій троянді, і золотій прикрасі, і зарплаті, що віддає чоловік, – і за все це нараховує по одному балу. Щоб відчувати себе коханими, жінкам потрібно отримувати багато знаків уваги. Їх не можуть задовольнити один або два прояви любові, незалежно від їх значущості. І якщо чоловік не бере до уваги цієї жіночої особливості, то жінка починає відчувати себе недостатньо коханою і, бажаючи звернути на себе увагу чоловіка, стає вимогливою і починає відстоювати свої права.

Який же вихід пропонує нам психологія? Тільки один – відкрити один одному таємниці свого серця і пояснити своїй половинці, як ми насправді оцінюємо ті чи інші подарунки і знаки уваги. «Щоб прожити в злагоді, подружжя повинне, перш за все, покласти в основу життя любов – ту дорогоцінну любов, яка полягає в духовному благородстві, у жертовності, а не любов помилкову, світську, тілесну. Якщо є любов, то одна людина завжди ставить себе на місце іншої, розуміє її», – каже старець Паїсій Святогорець. На сімейній раді треба постаратися знайти мудрий компроміс, який допомагав би сім’ї зберігати теплі відносини.

Роздумуючи про безрадісність спільного життя багатьох сімей, митрополит Антоній Сурожський вбачає причину такого плачевного явища в тому, що ідеал шлюбу, який колись існував, зараз став для людей незрозумілим.

«Шлюб – диво на землі, – каже він в одній зі своїх бесід. – У світі, де все роз’єднане, шлюб – це місце, де дві людини, завдяки тому, що полюбили одне одного, стають єдиними; місце, де закінчується ворожнеча і починається єдине життя».

Якщо для чоловіка головне – проявляти постійність у своєму бажанні радувати дружину, то жінці потрібно приймати ці знаки уваги з вдячністю. Усмішка дружини і слова вдячності дають чоловікові зрозуміти, що йому поставили гарну оцінку. Діяльність чоловіка стимулюють схвалення і підтримка. Йому необхідно відчувати, що його зусилля виявилися успішними. Але якщо чоловік побачить, що все зроблене ним приймається як належне, він відмовиться від своїх старань. Дружина обов’язково повинна показувати чоловікові, що цінує все, що він для неї робить. Зустрічаючи схвалення і підтримку, чоловік поступово почне вважати однаково важливими як «дрібниці», так і «вагомі» прояви уваги і любові.

Дмитро Леонтьєв, доктор психологічних наук, пише в одній зі своїх статей: «Насправді разом з подарунком ми даруємо свій емоційний стан, настрій, що визначаються багатьма чинниками: і самою річчю, і настроєм адресата, і відносинами між нами, і – не в останню чергу – самим процесом дарування. Це добре видно на прикладі квітів: швидше за все, вони швидко пов’януть, але подаровані з їхньою допомогою відчуття збережуться довше. Проте результат не гарантований: потрібні щирість і психологічна чуйність, щоб відчуття дійшли до адресата разом з подарунком, а не загубилися по дорозі. Варто ще пам’ятати, що будь-який подарунок, зроблений від душі, приносить радість тому, хто дарить, не меншу, ніж тому, хто отримує. Ніщо не викликає в нас таку радість і душевний підйом, як щось зроблене для інших. Багато людей це знає, у других – є шанс випробувати. Отже, подарунок має подвійний зміст. Для того, хто дарить, це переживання свого значення, здатності змінити світ. Для того, хто отримує – знак уваги, носій відчуття. І для обох – підтвердження свого буття, своєї невипадковості в цьому світі».

Автор: Тетяна Тарабріна