Чи заважає багатство увійти до Царства Божого?

Напівзнання гірше незнання: слова Христові про те, що багатому важко увійти до Царства Небесного, породили в багатьох людей хибне уявлення, що Ісус Христос був супротивником багатства і захисником пролетаріату. Носії соціалістичних ідей із задоволенням записують Господа у свої ряди, називаючи Його ледь не першим соціалістом. Розберемося – чи заважає багатство увійти до Царства Божого?

Якщо коротко, то багатство саме по собі не заважає і не допомагає увійти до Царства Небесного. Бог неупереджений (Рим. 2:11) – Він не дивиться на обличчя; праведний угодний Йому, а нечестивий огидливий, – незалежно від того, чи бідний негідник, чи багатий праведник.

Ось, мабуть, один з біблійних віршів, який підсумовує усе, що треба знати на тему бідності і багатства: «Краще бідний, який ходить у своїй непорочності, ніж той, хто спотворює шляхи свої, хоч він і багатий» (Притчі 28:6).

Це висловлювання – не порівняння багатого з бідним, а протиставлення порочного і непорочного.

Проте залишається питання: що ж робити з Ісусовими словами: «Істинно кажу вам, що тяжко багатому ввійти у Царство Небесне»? Відповідь: треба подивитися на них у контексті і зіставити паралельні уривки.

Євангеліє від Матфея оповідає про одного юнака, який запитав Ісуса, як йому отримати життя вічне. Ісус відповів, що для цього треба дотримати заповіді Божі, перерахувавши деякі з них. Юнак запитав тоді, що ще потрібне, оскільки, на його думку, заповіді він вже дотримав. Ісус відповів, що йому для досягнення досконалості треба роздати усе своє майно убогим. Юнак, засмутившись, пішов.

Коментуючи його відхід, Ісус сказав Своїм учням: «Істинно кажу вам, що тяжко багатому ввійти у Царство Небесне. І ще кажу вам: легше верблюдові пройти крізь вушко голки, ніж багатому в Царство Боже ввійти» (Мф. 19:23,24).

Зауважимо поки що: багатій людині тяжко увійти до Царства Небесного. Не неможливо, але тяжко.

Марко у своєму євангелії додає чудову деталь: «І, поглянувши довкола, Ісус сказав ученикам Своїм: як тяжко тим, хто має багатство, увійти в Царство Боже. Ученики вжахнулись від слів Його. Але Ісус знову говорить їм у відповідь: діти, як тяжко тим, хто надіється на багатство, увійти в Царство Боже!» (Мк. 10:23,24).

Ось остаточний висновок: якщо багата людина сподівається на своє багатство, а не на Бога, то їй важко буде увійти до Царства Божого (зауважимо попутно, що вираз «Царство Небесне» у цьому контексті синонімічний поєднанню «Царство Боже»). Юнак, який запитував Ісуса, як йому досягнути життя вічного, покладався на своє багатство настільки, що думка про те, щоб розлучитися з майном засмутила його.

Доброю ілюстрацією тут служить уривок Притчі 30:7-9, де мудрець просить Бога не давати йому ні багатства, ні убогості, оскільки в убогості з’являється спокуса красти і згадувати ім’я Боже марно, а в багатстві таїться інша небезпека: переситившись, людина може загордитися і відректися від Бога («хто Господь?»).

* * *

Розбираючи уривок про юнака, що сподівався на своє багатство, корисно відповісти на ще одне питання: чи повинні багаті християни в наші дні роздавати своє майно убогим? Відповідь: взагалі не йшлося про те, що багаті люди повинні роздавати своє майно. Слова Христові відносилися, по-перше, конкретно до того юнака, який звертався до Нього, а крім того – до всіх, хто хоче мати життя вічне і сподівається при цьому на своє багатство.

Авторові відома сумна ситуація, коли християнин, розбагатівши і вирішивши, що Бог йому більше не потрібен, залишив Церкву; критерії успіху цієї людини сильно змінилися разом з покращенням матеріального становища: він вважав, що тільки сума доходу визначає, чи угодна людина Богові. У цьому випадку важко не визнати, що втрата статків могла б допомогти йому, ставши витверезною і гамівною подією.

На закінчення ще раз зауважимо, що багатство саме по собі не відвертає людину від Бога; небезпека таїться лише в спокусі уявної величчі, яка часто супроводжує матеріальний достаток. Біблія згадує безліч прикладів людей, які побороли цю спокусу і прожили життя, угодне Богові.

За матеріалами сайту https://bіbleіnfo.org.ua