«Тільки не потрібно усе скидати на кризу!»

У подячних молитвах після Святого Причастя є такі слова: «Тіло Твоє Святеє, Господи Ісусе Христе, Боже наш, нехай буде мені на життя вічне і Кров Твоя Дорогоцінна на відпущення гріхів. Нехай же буде мені причастя це на радість, здоров’я і втіху». Які прекрасні слова!

Але вимовляючи їх зараз, я розумію, що ми абсолютно не розуміємо їх сенсу. Ні ті з нас, хто читає, ні ті, хто слухає, – бо зазвичай подячні молитви читаються поспішно, дуже швидко, так що зрозуміти їх просто немає часу, але в них міститься такий важливий сенс.

Як казав старець Порфирій: «Пийте сік». Що він мав на увазі? Найкорисніше у фруктів – це сік. От і необхідно, щоб саме він потрапив у наш організм у першу чергу. А ми, причащаючись, чи п’ємо такий «сік» – цілющий, животворчий? Так, щоб Причастя дійсно було нам «на радість, здоров’я і втіху»?

Думки, від яких ми хворіємо

Ми просимо в Бога здоров’я, миру душевного, і Церква усе це дає нам – як на фізичному, так і на духовному рівні. «Мир вам!» – повторює священик, і ці слова заспокоюють, відганяють тривожні думки.

Перестань думати про те, що виснажує, спустошує тебе! Нехай зникнуть усі ці страхи, які, немов хмара, постійно нависають над тобою – як бути, що робити, де узяти грошей. Усе буде добре, від відсутності грошей ще ніхто не помирав.

Статистика самогубств у нас зараз у Греції гнітюча – більше трьох тисяч людей покінчили з життям. Але будь така можливість, я неодмінно поставив би цим людям таке питання: «Позбавляючи себе життя, ти голодував?» Ні, звичайно. Що ж сталося? Людина просто захворіла – захворіла від власних думок. А думки можуть дуже багато що – наприклад, змусити накласти на себе руки.

Людина просто думає. Насправді усе зовсім не так погано, але думки роблять тебе хворим. Як перед візитом до стоматолога – ще два дні до прийому, але при думці про це ти захворюєш. Почекай, ще встигнеш постраждати, післязавтра вже опинишся в кріслі – навіщо зараз починати турбуватися? От у чому проблема. Ми просто плутаємося в часі.

Життя за велінням серця

Щоб не захворіти, треба жити справжнім життям – тим, для якого ти і був народжений. Жити і насолоджуватися. Як це? Річ у тім, що кожен з нас у глибині душі відчуває своє призначення.

Іншими словами, якщо ти чогось сильно хочеш – усією душею, усім серцем, – значить, це бажання від Бога. Не може бути, щоб не від Нього. Адже ти пройшов через таїнство Хрещення, твоя душа – християнка, вона освячена. Значить, і бажання, що виходить з глибини душі, також освячується і благословляється Богом. А якщо йти наперекір своїм бажанням і почуттям, результат буде сумним: розчарування, депресія і біль.

Наприклад, якщо я, священик, служу без радості; якщо мені не подобається те, чим я займаюся, – я неодмінно захворію. Чи, наприклад, якщо хочеться створити сім’ю – прекрасно, але вибирай людину неодмінно собі по серцю. Бо інакше, якщо фізично ти тут, а думками – десь в іншому місці; якщо життя твоє тобі не в радість, якщо не подобається професія, не подобається той, хто поруч, – це вже початок хвороби.

Як сказала мені одна людина: «Знаєш, що це таке, коли вісім годин поспіль ти маєш займатися нелюбимою справою?» Отже займайтеся тим, для чого ви створені, тим, що любите. Інакше життя перетворюється на муку. Так, один день так можна витримати, два дні – теж, але якщо це триватиме постійно, ти неодмінно захворієш.

Сам Господь хоче, щоб наше життя було саме таким. Яким? Щоб ми жили за велінням серця – так, як дійсно хочеться.

У мене є двоюрідна сестра – абсолютно нецерковна дівчина, – якій вдалося здійснити свою давню мрію. Адже коли вона тільки ділилася зі мною думками із цього приводу, я тільки сміявся. «Знаєш, – казала вона мені, – я так хочу стати перукарем!» – «Годі тобі, що ти таке говориш?» – «Не смійся! Якщо я цього не зроблю, то помру!» От як вона «мучилася», перш ніж знайшла свій шлях. Повторюся, ця дівчина не має жодного відношення до Церкви, але ось це бажання, душевне спрямування в неї було, і в результаті вона знайшла себе. І дійсно, сміятися над такими речами не можна: адже це мрія, улюблена справа!

Так само, ймовірно, ти дивишся на мене і думаєш: «Ні, я б ні за що не став священиком! Не подобається мені ця справа». А мені – подобається. Але я ніколи не зміг би займатися ще чимось.

Христос і наше призначення

Загалом, усе це грає дуже важливу роль відносно здоров’я. Багато людей хворіють тілесно, бо займаються нелюбимою справою. Візьмемо, приміром, замучених домогосподарок. Цілими днями вони крутяться, крутяться, і немає з ким поговорити, поділитися, – загалом, жінка явно живе не так, як їй хотілося б. І в чоловіків буває таке, і серед молоді, і навіть у дітей! Це дуже тяжко – робити те, що не подобається.

«Але що ж робити? – скажеш ти. – Не можу ж я змінити роботу!» Розумієш, те, що можна змінити, – треба змінювати. А що не можна – необхідно покращити. У будь-якому випадку залишати усе як є не можна, інакше настане час, і ти скажеш: «Ось до чого мене усе це довело!» Таке життя робить людину хворою.

Я чітко зрозумів це з євангельської історії з кровоточивою жінкою. Пам’ятаєте, як довго вона хворіла? Дванадцять років! І весь цей час жодна людина не торкалася до неї, бо вона вважалася нечистою. Іншими словами, 12 років ця жінка не могла жити нормальним, повноцінним життям, не могла бути щасливою – створити сім’ю, народити дитину.

І Господь зцілив її не лише з тим, щоб припинити фізичне страждання (власне кровотечу), але і щоб здійснити нарешті її давню мрію – любити і бути коханою, гойдати дитину на руках і жити, жити не так, як говорили про неї раніше: «Геть нечиста, хвора, погана». Десь я прочитав цю думку, і вона мене просто уразила. «Допоможу їй набути того, для чого вона народилася, – сказав Христос. – Допоможу стати тією, ким було призначено їй стати – любити і бути улюбленою, що дає і приймає». Отже Сам Бог хоче, щоб ти жив за велінням серця. Подумай, чого ти насправді хочеш, прийми це і почни так жити!

І в кризу вихід знайдеться

Іноді я запитую людину: «Що ти усе хвилюєшся?» І у відповідь чую: «Я хочу чогось, але от чого – не можу зрозуміти. І тому не можу визначитися». Ну, так визначся! Шукай, думай! Чого тобі хочеться по-справжньому? Вчитися, працювати, розвиватися? Тільки не потрібно усе звалювати на кризу.

Криза кризою, але від цього ще ніхто не помирав. Іноді я зустрічаю людей, які саме завдяки кризі почали жити повноцінним життям. Замість того щоб помирати, вони зібрали в кулак усі свої сили і знайшли вихід. І ти неодмінно знайдеш вихід, ти не помреш – придумаєш, як жити по-справжньому. І нічого витрачати даремно свої кращі роки, губити здоров’я і божеволіти – тільки тому, що суспільство зараз переживає кризу. Вихід неодмінно знайдеться!

І люди продовжують жити – у нас, у Греції, або за кордоном, неважливо – і жити із сенсом! Це дуже важливо – не втрачати сенс життя. А то, буває, людина прокидається уранці і думає: «Як сьогодні жити?» Та так же, як і учора, усе одне і те ж: готування, прибирання, прасування, провести чоловіка на роботу, зустріти з роботи. Це не життя. Це дуже виснажує.

Тому усі домогосподарки і дивляться турецькі серіали. Виникає ілюзія чогось нового, цікавого – що ж там станеться, що буде? Відбувається підміна сенсу життя, люди радіють і засмучуються за кіногероїв. Але що заважає переживати ті ж самі почуття стосовно власного життя? Чому таку бурхливу реакцію («Ну нарешті вони разом! Нарешті для них нічого не погрожує! Нарешті…») у нас не викликають стосунки з власними дітьми, подружжям, рідними? Бо ми цьому не навчилися.

Автор: архімандрит Андрій (Конанос)