Що є істина

Ісус перед Пилатом, перша зустріч, Джеймс Тіссо

“Всякий, хто щиро захотів істини, той вже страшенно сильний” – писав Федір Михайлович Достоєвський у своїх щоденниках. Думка ця не така проста, як може здатися на перший погляд. Здавалося б, ну хто не хоче істини? Хіба є на світі така людина? Адже істина, якщо говорити по-простому, не що інше, як те, що є насправді. Істина – це справжня картина світу навколо нас. Невже знайдуться люди, які не бажають бачити світ таким, який він є?

І ось тут виникає ще одне питання: а чому взагалі цього треба бажати? Адже бажає людина того, що в неї відсутнє. Виходить, у нас немає справжньої картини світу? І мало того, що немає, це б ще півбіди. Так ми на додаток ще і не хочемо, виявляється, щоб вона в нас була (виключаючи тих, які захотіли, про що пише Федір Михайлович). О це новина!

Так, лише в одній фразі, Достоєвський вказав на серйозну проблему людства – духовну сліпоту, неприйнятність істини, про яку Христос казав: “Маючи очі, не бачите, маючи вуха, не чуєте” (Мк. 8:18). Причину такого сумного стану речей Господь також назвав – “Чи ще окам’яніле у вас серце?” (Мк. 8:17)

Виявляється, побачене тілесними очима може бути правильно осмислене лише при незамутненому внутрішньому зорі. Усе, що ми бачимо, дуже легко може бути розтлумачено нами як завгодно. Десять різних людей один і той же факт можуть інтерпретувати по-своєму, про яку істину може йти мова взагалі? Саме про це казав Понтій Пилат, у своєму риторичному питанні “Що є істина?”, маючи на увазі, що істини просто немає, і розмова про неї не має сенсу.

Але п’ятий прокуратор Іудеї помилився. Істини немає лише для того, хто наполегливо не бажає Її бачити, навіть коли Вона стоїть перед тобою і тобі треба або виправдати Її, або засудити на страшну смерть.

У романі Михайла Булгакова, Єшуа відповідає на питання Пилата так: “Істина передусім у тому, що в тебе болить голова, і болить так сильно, що ти легкодухо подумуєш про смерть”. Незважаючи на очевидну художність цього вигадування письменника, у ньому є важливий момент: дійсно, біль в якомусь сенсі можна вважати критерієм істини. Адже навіть якщо дуже сильно себе переконувати, що голова в тебе не болить, вона не стане від цього боліти менше. І говорити про відносність усього сущого людині з хворою головою вже якось не дуже хочеться.

Але є і інший біль, який також є критерієм істини для будь-якої людини, – біль, який спричиняє совість. Головний біль Пилата – вигадка письменника. А от про те, що Пилат не хотів смерті Ісуса, розуміючи, що Він засуджений на страту без провини, нам каже вже Священне Писання. І тут відповідь на питання “що є істина” може звучати цілком ясно – чини так, як підказує тобі совість, і тоді вчиниш по істині. А якщо не можеш, то хоч би знайди в собі мужність визнати, що істина є, просто ти не зміг їй відповідати.

Автор: Олександр Ткаченко