Б’єте дитину, щоб зробити хорошою? Не вийде

Бити з любов’ю – це як молитися з прокляттями

Важкі діти часто бувають дуже вразливими. Вони часто засмучуються, розчаровуються.

Буває, що дитина поводиться погано, дивно – а її очі повні болю і сліз, які вона стримує щосили, щоб не показати своїх почуттів і болю. Варто тільки вдивитися в ці очі уважніше. Мені це часто доводиться робити, адже я священик, а священик не боїться дивитися людям в очі, тому що в кожній людині він шукає Христа і бачить Його – за лютим поглядом, гучним і грубим голосом.

Такі діти не показують своїх сліз. Для них здається це страшним приниженням – плакати при кимось. Та і хто з нас здатен плакати на очах у всіх? Хто може зізнатися вголос: «Мені боляче»!? Ми вдаємо, що усе в нас гаразд, демонструючи силу і холоднокровність. Бадьоро насвистуючи, ми приховуємо свої сльози. І діти роблять те ж саме. Вони не можуть показати, як сильно вони страждають, як їм боляче і які трагедії доводиться переживати.

І знаєте, дуже часто саме ті діти, які постійно сміються, яких прийнято називати екстравертами – схильні до прихованої меланхолії, депресії, що проявляється тоді, коли дитина залишається наодинці з собою.

Я знав одного такого хлопчика. Він дуже шумно поводився в школі, і якось я сказав його матері: «Напевно, удома ви не знаєте з ним ні хвилини спокою!» А вона відповіла: «Навпаки. Удома він закривається у своїй кімнаті, ні з ким не спілкується і сидить у повній самотності». У цього хлопчика була прихована меланхолія. І таке часто зустрічається саме в шумних, «гучних» дітей. А дитині, яка дратує усіх своєю поведінкою, насправді дуже важко, вона потребує допомоги. Їй необхідно висловити те, що крає її душу, але як зробити це? З ким вона може поділитися? З батьками? Але їх ніколи немає поруч. Вони носяться туди-сюди, працюють, готують, ходять магазинами, дивляться телевізор – так, дитина намагається їм щось сказати, але раз вони постійно дивляться телевізор, замість того щоб знайти з нею спільну мову, то і їй залишається робити тільки це – дивитися телевізор. Ти говориш зі своєю дитиною? А про що її запитуєш? «Ти написав контрольну? Яку оцінку отримав? Чому від тебе тхне сигаретами? Ти палиш? А що це за дівчинка, з якою ти говорив по телефону? Це вона шле тобі смски?» Твої питання – це постійний допит, а не розмова з дитиною.

Для того, щоб дитина почала відверто і щиро розмовляти з батьками, необхідно створити їй сприятливий клімат – клімат любові. Клімат, якого вона позбавлена при спілкуванні з тобою, зі мною, з учителями – з усіма. Виходить, що дитина, яка не може поділитися своїми проблемами дома, у школі розслабляється і починає «відпочивати». У кожного це проявляється по-різному. Один сидить тихо в куточку, а другий починає шуміти, хуліганити і в результаті опиняється в поганій компанії, тому що знаходить там любов і розуміння. Де, у поганій компанії? Так, бо там його ніхто не критикує, там його приймають з будь-яким «вавилоном» на голові – у стилі готів, емо, або як там вони називаються. «Так, – каже він, – ці хлопці мене люблять, їм немає діла до моєї зачіски, раз мені так подобається. І мої рвані джинси їх теж не цікавлять, раз я так хочу. А дома мене постійно порівнюють з іншими дітьми, сварять, кривдять, б’ють і відштовхують».

Ми не уміємо по-хорошому ростити хорошими своїх дітей. Тобто ми бажаємо їм тільки добра – але при цьому не можемо ростити їх по-доброму. Ми уміємо тільки кричати, а ті з нас, у кого рука важка, користуються і цим; іноді результати такого виховання буквально в наявності – на обличчі в дитини видно синці. А в школі вона каже усім: «Я впала і ударилася», хоча насправді її просто побили. Це не спосіб комунікації. Так дитина не стане хорошою. Треба любити її.

Вибач, що я говорю так прямо. Я розумію, ти любиш своє дитя, але треба любити його правильно, тому що батьківська любов часто носить нездоровий характер. Любити ближнього означає любити його так, як усіх нас любить Бог. Необхідно знати, відчувати свою дитину, розуміти її поведінку. Деякі діти кажуть мені: «Мої мама і тато мене зовсім, зовсім не знають!» І річ не в тому, що вони мені про це розповідають – врешті-решт, я духівник, а духівникам діти завжди говорили щось подібне, тому що батьки ніколи їх не розуміли (йдеться не про вчинки, а про характер). Я звертаю твою увагу саме на ці слова: «Мої мама і тато зовсім мене не знають. Вони не знають мене так, як знаєш ти!» Які вже тут гріхи, якщо батьки не знають характер своєї дитини, не відчувають і не розуміють її. А слідувало б. І допитами тут справі не допоможеш. Як і жорстокими побоями, коли батьки перетворюються на чудовиськ. Якщо мати каже: «Стривай, ось прийде батько, я йому усе скажу!» – це вже не людські відносини, а домашня тиранія із залякуванням і погрозами.

Можливо, ти зараз слухаєш мене і думаєш: «Що ви таке кажете, отче?»

У такому разі, я заздрю твоїй сім’ї, бо вона в повному порядку. Прославляй Бога! Якщо, по-твоєму, зараз я говорю про якісь інші сім’ї та інші країни – дякуй Богові за те, що в тебе ніколи такого не було, що ніколи ти нічого подібного не бачив і в сім’ї в тебе усе прекрасно. Але повір, є сім’ї, де усе саме так, як я кажу – драми, трагедії, а батьки кажуть: «У нас жахлива дитина», хоча дитина зовсім не жахлива.

Розмовляючи з дітьми, треба зберігати спокій. Якщо дратуватися, дитина буде тільки гірше, тому що нервозність батьків змушує її захищатися, і вона також стає дратівливою. Коли ми нервуємо, то не можемо приймати вірних рішень, не можемо нормально розмовляти, а замість цього вдаємося до погроз, які до того ж і не виконуємо: «Якщо знову так зробиш, я замкну тебе в твоїй кімнаті!» Сто разів це повторюємо, але ніколи не робимо. І добре, що не робимо. Не треба цього робити! Але і говорити так не треба. Краще взагалі не розмовляти з дитиною, коли нервуєш. Можна просто сказати: «Знаєш, зараз я не можу з тобою говорити. Дуже нервую. Поговоримо пізніше». Заспокоївшись, можна набагато краще підібрати слова; на розум спадають потрібні думки, і починаєш говорити з любов’ю, розсудливістю, увагою і упокорюванням, роблячи правильні висновки.

Автор: архімандрит Андрій (Конанос)