Листи в Біблії

Наткнувся на цікаву історію в одному журналі. В день свого 75-тиріччя, одна американська бабуся прогулювалася каліфорнійським містом Сан-Клемент, і випадково підійшла до букіністичного магазину. Стала розглядати книги через вітрину, і раптом побачила стару, потерту Біблію, дуже схожу на ту, що була в неї в дитинстві. Спогади зворушили бабусю, і вона вирішила негайно купити книгу, хоча та коштувала чималих грошей.

Через два місяці вона згадала про свою купівлю, розкрила книгу і ахнула. Між старих сторінок Священного Писання лежав складений листок паперу. Цей пожовклий лист з буквами, що місцями розпливлися, виявився її власним твором. Більше 65 років тому, у скаутському таборі, щоб заробити собі значок мандрівника, вона написала невелике есе про те, що таке світ, чому він хороший, і як жити так, щоб нікому не шкодити. Такий от, привіт із власного дитинства.

Дивна подія, чи не так? Проте, як виявилось, зовсім не унікальна.

Не так давно в Німеччині із старовинної Біблії випав ще один лист – за авторством Людвіга ван Бетховена. У ньому композитор скаржився знайомому музиканту Францу Штокхаузену на безгрошів’я, і просив допомогти знайти покупця для чергового його твору.

А мешканка Великобританії так само виявила лист свого знаменитого родича – Чарльза Діккенса. Кілька років тому вона переставляла книги у своєму будинку в селі, і несподівано зі старої Біблії випав листок паперу. Цією “закладкою” виявився лист письменника від 1858 року. У ньому Діккенс обговорює зі своїм адвокатом деталі шлюборозлучного процесу і благає дозволити йому утримувати колишню дружину, виділивши значну суму щорічних виплат.

Цілий листопад старих листів, що вивалилися з Біблії. Зворушливо до сліз, мило і навіть в якомусь сенсі повчально. Усе це, очевидно, припускає певну мораль, прихований зміст, що об’єднує подібні історії. Я спробував вичленувати для себе цей сенс, і раптом зрозумів, що насправді він дуже сумний, і особливого оптимізму в мене не викликає. Річ у тім, що, незважаючи на відмінність ситуацій, осіб і обставин, історії з листами в Біблії об’єднує дуже сумний факт. Усі ці листи з минулого могли зберегтися там лише в тому випадку, якщо Біблію за довгі роки люди не відкривали жодного разу.

Ці Біблії чинно стояли на полицях, дбайливо зберігаючи в собі не лише забуті листи, але і Слово Боже. У них були не лише листи Діккенса і Бетховена, але і Послання апостолів, і слова пророчі. Тепер листи знайшли, зраділи знахідці і розповіли про це світу. А от Біблії, швидше за все, протерли від пилу, і поставили на колишнє (безумовно, найпочесніше) місце на полиці. Листи прочитали. Апостольські Послання так і залишилися непрочитаними.

І чомусь стало дуже сумно від усієї цієї історії. Можливо, тому, що я і сам давно вже не читав Священне Писання. Ну що ж, добрий привід узяти з полиці Біблію. Раптом і для мене теж виявиться там, між сторінок, щось важливе і дивне?

Автор: Олександр Ткаченко