День десятий

«Учні Іоанові та фарисейські постили. Приходять до Нього і кажуть: чому учні Іоанові та фарисейські постять, а Твої ученики не постять? І сказав їм Ісус: чи можуть постити гості весільні, коли з ними жених? Доки з ними жених, не можуть постити. Прийдуть же дні, коли заберуть від них жениха, і тоді поститимуть у ті дні. І ніхто не пришиває латки з нової тканини до старої одежі: інакше нове відірветься від старого, і ще гірша дірка буде. І ніхто не вливає вина молодого в міхи старі: інакше молоде вино прорве міхи, і вино витече, і міхи пропадуть; але вино молоде треба вливати в міхи нові» (Мк. 2:18-22)

Учні Іоана і фарисеї – «жителі» Старого Завіту. Для них піст – це вияв покаяння і смутку над своїми гріхами. Жителі Ніневії разом зі своїм царем, до яких Бог послав Йону, показали своє покаяння саме через піст. Було оголошено: «Щоб ні люди, ні худоба, ні воли, ні вівці нічого не їли, не ходили на пасовище і води не пили, і щоб покриті були веретищем люди і худоба і сильно волали до Бога, і щоб кожен навернувся від злого шляху свого і від насильства рук своїх» (Ів. 3:7-8). Бог помилував Ніневію.

Піст Нового Завіту має вже інше значення. Це вже не є виявом покаяння (хоча йому сприяє), а приготування до зустрічі з Богом. У Церкві ми готуємося через піст (4 рази на рік: Великий піст, Петрівка, Спасівка, Пилипівка) до визначних свят.

Тобто Ісус говорить про те, що піст як вияв смутку позбавлений значення, бо вже прийшов Спаситель (Жених). Потрібно радіти нашим Господом Ісусом. «Коли ж постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони потьмарюють обличчя свої, щоб показати людям, що постять вони. Істинно кажу вам: вони вже мають нагороду свою. Ти ж, коли постиш, намасти голову твою і вмий обличчя твоє, щоб не показувати людям, що ти постиш, але Отцю твоєму, – Який у таїні; і Отець твій, Який бачить таємне, воздасть тобі» (Мф. 6:16-18).

Нова латка, нове вино – Новий Завіт, в якому головну роль відіграє благодать, і відповідь людини на неї, і стара одежина, старі міхи – Старий Завіт, в якому головним є закон і страх перед ним, бажання заслужити на спасіння. Ці образи сприяють усвідомленню важливості того, що Месія вже прийшов, Старий Завіт закінчився і повинна відбутися переміна в нашому мисленні та сприйнятті всього. Правда віри: «Ласка Божа для спасіння є конечно потрібна».

Помолімося за духовне пережиття посту, аби через піст ми приготувалися до зустрічі з Богом і усвідомили необхідність жити Господом.

<< День дев’ятий

День одинадцятий >>