Про несення хреста Симоном Киринеянином

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

Долі людські іноді нез’ясовні і дивовижні. Дуже давно, багато віків тому, жив один благочестивий селянин. Жив він в Єгипті, у місті Кирени, в юдейській колонії, і було в нього двоє синів, на ім’я Олександр і Руф, а самого його звали Симон. Одного разу, ми не знаємо за яких обставин, зібрався він зі своєю сім’єю на батьківщину, у місто Єрусалим. Поїхав туди, знайшов і купив собі будинок, купив біля міста поле, яке із синами обробляв, і так годував себе і своїх домашніх.

Звичайне життя, звичайна доля, – таких людей, селян-переселенців, були сотні, тисячі, сотні тисяч.

Але цей чоловік, Симон, залишився назавжди в пам’яті Церкви не випадково. Бо так сталося, що напередодні тієї квітневої п’ятниці він пішов на своє поле, там працював, можливо, обробляв свої виноградні лози, а потім рано вранці повертався додому, щоб приготуватися до свята старозавітної Пасхи. І в цей час назустріч ньому йшла процесія, похмура і страшна: йшов натовп роззяв, йшли байдужі, бездушні солдати, які вели злочинців на страту.

На кожного з трьох засуджених були покладені важкі колоди, і вони зігнувшись під цими колодами, ішли за міські ворота до старої каменоломні, де їх мали стратити: прибити до цих колод-хрестів і залишити помирати від спраги і втрати крові.

Коли Симон порівнявся з цією похмурою процесією, він побачив, що один із засуджених вже не може нести цю важку колоду хреста, і як би солдати не били Його, Він не міг зробити жодного кроку. Тоді один з солдатів підійшов до Симона, грубо схопив Його за руку і сказав: “Ти нестимеш”.

Чинити опір було марно, і Симон, замість того щоб повернутися додому, звалив на плечі важку колоду і пішов поряд із засудженими. Йшов він у цій похмурій процесії і, напевно, не думав, що з цієї миті він став Хрестоносцем Ісуса Христа.

Ми не знаємо, що сталося потім, бо ім’я Симона більше не згадується ні в Євангеліях, ні в інших місцях Нового Завіту. Але ми знаємо, що діти його, сини Олександр і Руф, стали християнами, згодом відомими в церквах людьми.

Можливо, після цієї тяжкої, страшної, тяжкої миті, коли Симон узяв на себе важкий хрест, він пізнав істину, пізнав Визволителя, коли побачив поряд із собою Бога свого, приниженого, із синцями, зі слідами ударів, з терновим вінцем на чолі – ось таким, в останньому людському приниженні він побачив Його. Як не вжахнутися? Як не відсахнутися від цього? І це наш Господь, наш Спаситель, бо Він перейняв на Себе все те, чим страждає людський рід. І гріх Він узяв на Себе, будучи безгрішним.

Симон Киринеянин першим виконав заповіт Христовий, бо Господь сказав: “Хто хоче йти за Мною, нехай зречеться себе, і візьме хрест свій, і за Мною йде” (Мк. 8:34). Це означає: розділи зі Мною Моє страждання, страждання за світ, розділи зі Мною бажання Мого Божественного серця страждати разом зі світом і померти за світ, і оживотворити світ. Він був першим, Симон Киринеянин, і нас закликає Господь йти за Ним. Нехай кожен несе свою скорботу, свій тягар не просто з терпінням, а так, як ніс Симон, розділяючи його з Господом.

Бо ми недаремно всі носимо хрест на грудях – він означає для нас служіння світу, служіння людям, служіння Богу, нашому Господу і Спасителю.

Страшний знак хреста в той же час радісний і переможний. Ми тому його так прикрашаємо, що хрест – знаряддя Його страти, став і знаряддям, і символом нашого спасіння.

Так не залишимо ж Господа нашого на Хресті. Адже з Ним був і Симон, який ніс хрест, і розбійник, який покаявся, і наші малі хрести нехай будуть поряд з Ним, щоб нам з Ним страждати, з Ним радіти, з Ним мати життя вічне, любов вічну. Амінь.

Автор: протоієрей Олександр Мень

Усе по темі: Велика п’ятниця