Про зовнішній вигляд Господа Ісуса Христа

Святі апостоли, які писали про життя і вчення Господа Ісуса Христа, нічого не згадували про Його зовнішній вигляд. Для них головним було зберегти Його духовний вигляд і вчення.

У східній церкві існує переказ про “нерукотворний образ” Спасителя. Згідно з ним, посланий Едеським царем Авгарем художник кілька разів безуспішно намагався намалювати лице Спасителя. Коли Христос, кликнувши художника, приклав його полотно до Свого обличчя, на полотні відбилося Його лице. Отримавши від свого художника це зображення, цар Авгарь зцілився від прокази. Відтоді це чудотворне зображення Спасителя було добре відоме в східній церкві і з нього робилися копії-ікони. Про оригінальний нерукотворний образ згадують древній вірменський історик Мойсей Хоренський, грецький історик Еваргій і св. Іоанн Дамаскін.

Спас Нерукотворний, фреска

У Православній Церкві прийнято зображувати Спасителя на іконах і фресках. Ці зображення не прагнуть передати в точності Його зовнішній вигляд. Вони швидше є нагадуваннями, символами, що зводять нашу думку до Того, Хто на них зображений. Дивлячись на зображення Спасителя, ми згадуємо Його життя, Його любов і співчуття, Його чудеса і вчення; згадуємо, що Він, як всюдисущий, перебуває з нами, бачить наші труднощі і допомагає нам.

Лице Спасителя і все Його тіло відобразилося також на так званій “Туринській плащаниці”, – довгому полотні, в якому, за переказами, було загорнуте зняте з хреста тіло Спасителя. Зображення на плащаниці вдалося побачити лише порівняно недавно за допомогою фотографії і комп’ютера.

Фрагмент Туринської плащаниці

Відтворення лиця Спасителя, яке зроблене за Туринською плащаницею, має вражаючу схожість з деякими древніми візантійськими іконами (співпадаючи іноді в 45 або 60 точках, що, на думку фахівців, не може бути випадковим). Вивчаючи Туринську плащаницю, фахівці дійшли висновку, що на ній відбився чоловік років 30, зростом 181 см (вище за своїх сучасників), стрункої і міцної будови тіла.

 

Фрагмент Туринської плащаниці та Відтворене лице Спасителя, яке було зроблене за Туринською плащаницею