Сенс Прощеної неділі і як просити прощення

Прощена неділя. Красива і, начебто, проста традиція – у всіх просити прощення. Але вона породжує безліч питань.

У кого просити цього дня прощення – у всіх підряд або тільки в тих, кого дійсно образив? І як прощати від серця, як дізнатися, чи простив ти насправді чи лише на словах? Що робити, якщо сил простити немає?

Роз’яснить сенс Прощеної неділі і суть прощення протоієрей Максим Первозванський.

Як перед смертю…

Отче, звідки пішов цей звичай – просити у всіх прощення в останній день перед Великим постом?

– Це зовсім не якесь породження народного фольклору, це прадавня церковна традиція. Сам Христос поклав їй початок Своїми словами, що звучать в Євангелії від Матфея: «Якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний. А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мф. 6:14-15). Це незмінне Євангельське читання в останню неділю перед Великим постом.

Пізніше в Церкві з’явився чин прощення. В Єгипті або Палестині ченці на час Великого посту йшли поодинці в пустелю і, звичайно, не були упевнені, що вона не стане їх останнім притулком. Тому і примирялися один з одним, просячи за все прощення, як перед смертю.

Ми-то в жодну пустелю не йдемо. Чому продовжуємо дотримуватися цієї традиції ?

– Бо входити в немирному стані у Великий піст категорично не рекомендується. Це час очищення, духовного оновлення перед Пасхою, відповідно, треба постаратися покласти початок своєму очищенню, звільнитися від тягаря провини перед ближніми, тобто дійсно з усіма примиритися, усіх від серця простити.

Простити, а не вибачити

А що означає – простити? Що ми повинні вкладати в це поняття?

– Є два різні слова: «прости» і «вибач». Сьогодні це майже синоніми, проте, спочатку це були дуже різні за сенсом слова.

Ви не помічали, що часто набагато легше сказати «вибач», ніж «прости»? «Вибач» – значить, не бач моєї провини, зроби мене невинним, іншими словами, давай вважатимемо, що я перед тобою не винен. Так дитина, яка полізла на стіл за цукерками і розбила вазу, може сказати: «Мамо, я от тут розбила твою вазу, вибач мене». Тим самим вона хоче виправдатися: «Я не винна, так вийшло».

А що таке «прости»? Це означає: я винен, я визнаю свою провину, але відпусти мені її, прийми мене таким, яким я є, я постараюся виправитися.

Тому і в Бога ми просимо не вибачення, а прощення, а значить – прийняття. Прийняти винуватого, грішного, якого завгодно – але прийняти.

Так само і з людьми: ми просимо їх прийняти нас такими, які ми є?

– Так, і в цьому сенсі прощення здатне якісно поміняти наші стосунки. Невипадково у слова «простити» є певний зв’язок – і фонетичний, і смисловий – із словом «просто». Зверніть увагу, коли в стосунках між людьми виникають певні негаразди, кажуть, що вони ускладнюються, тобто втрачають свою простоту і ясність: ми не можемо просто подивитися один одному в очі, просто посміхнутися один одному, просто поговорити. А коли хтось з нас вимовляє слово «прости», це означає наступне: «Я винен, постараюся виправитися, загладити провину; давай усунемо ці складнощі, давай зробимо так, щоб ми знову змогли дивитися один одному в очі».

Просячи прощення, ми намагаємося спростити наші стосунки з людьми і з Богом, визнавши свою провину і відпустивши провину своєму ближньому. З цього і починається наше очищення, з цього починається Великий піст.

За що просити прощення?

Отче, а чи потрібно в Прощену неділю просити прощення у всіх, кого хоч трохи знаєш – за принципом «може, і його чим колись образив, та не пам’ятаю»? Чи тільки в тих, кому абсолютно точно приніс біль?

– По-перше, ми просимо прощення в тих, проти кого ми згрішили, кого засмутили, з ким у нас недомовки, складнощі і проблеми в стосунках.

По-друге, ми повинні просити прощення у всіх взагалі людей – як наших братів і сестер – за те, що ми погані християни. Адже ми всі – члени єдиного Тіла Христового. Чи хворіє один член, погано всьому тілу – це одна з ключових думок Писання. Адам і Єва згрішили – мучиться все людство. Я згрішив – мучиться мій брат.

Як простити?

А як бути, якщо людина відчуває, що не здатна простити? А прийшла Прощена неділя – ніби, прощати потрібно…

– Будь-яка людина може простити. Говорячи «я не можу простити», люди часто мають на увазі, що не здатні забути біль, який їм принесли. Але простити – це зовсім не означає забути біль. Прощення не має на увазі автоматичного і моментального його зникнення. Воно означає інше: «Я не тримаю на того, хто заподіяв мені цей біль зла, не бажаю йому відплати, а приймаю його таким, яким він є». Болю може і не стати менше, та проте людина зможе прямо дивитися в очі своєму кривдникові, якщо той сам готовий дивитися їй в очі і щиро просити прощення за нанесену образу.

Але якщо кривдник і не думає визнавати свою провину і миритися?

– Тоді, звичайно, миритися важко. Але Господь закликає нас простити навіть ворогів і Сам подає нам у цьому приклад. Таке всепрощення здається чимось фантастичним, нездійсненним, проте в Христі це можливо.

– Отче, як же визначити, простив я по-справжньому чи ні? На словах можна простити, хоч це теж нелегко, тоді як насправді образа може і залишитися.

– Річ у тому, що прощення – це не миттєвий процес. Буває, що ми, начебто, усе простили і забули, а через якийсь час у нас знову спалахує обурення і злість на нашого кривдника.

У чому тут справа? А річ у тому, що непрощення – це страсть. А страсть, що одного разу в нас оселилася, може з часом сильно укоренитися в душі і, крім того, здатна зачаїтися, до певного часу не подаючи «ознак життя». Особливо часто так буває, коли нанесена образа була дійсно украй болючою і серйозною.

А кому вигідно, щоб ця рана кровоточила знову і знову? Звичайно, лукавому! Він без втоми, усіма силами намагається збити людину з шляху, і якщо в нас є якесь «хворе місце» – те, через що ми втрачаємо рівновагу, гніваємося – він обов’язково буде на нього давити. Є образа – він про неї нагадуватиме, освіжатиме в нашій пам’яті неприємні вчинки чи слова, сказані на нашу адресу.

Цей шрам зарубцьовується довго – потрібен час, проте необхідно і самому докладати зусиль, щоб він зарубцювався.

Потрібно собі нагадувати, що з Богом можливо усе. Христос, зазнаючи на хресті муки, які нам страшно уявити, простив Своїх мучителів і нам дасть силу простити наших кривдників.

Усе по темі: Прощена неділя