Зняття семи печатей. Видіння чотирьох вершників (6-й розділ)

Чотири вершника Апокаліпсиса, Альбрехт Дюрер

Видіння семи печатей є вступом до подальших одкровень Апокаліпсису. Зняття перших чотирьох печатей показує чотирьох вершників, які символізують чотири чинники, що відображають собою всю історію людства. Перші два чинники є причиною, другі два – наслідками. Увінчаний вершник на білому коні вийшов, “щоб перемогти”. Він втілює ті добрі початки, природні і благодатні, які Творець вклав у людину: образ Божий, моральну чистоту і невинність, прагнення до добра і досконалості, здатність вірити і любити, й індивідуальні “таланти”, з якими народжується людина, а також благодатні дари Святого Духа, які вона отримує в Церкві. За задумом Творця ці добрі початки повинні були “перемогти”, тобто визначити щасливе майбутнє людства. Але людина вже в Едемі піддалася спокусі спокусника. Пошкоджена гріхом природа перейшла до її нащадків; тому люди вже з раннього віку схильні грішити. Від повторних гріхів у них ще більше посилюються погані схильності. Так людина, замість того, щоб духовно зростати і вдосконалюватися, підпадає під руйнівну дію власних пристрастей, вдається до різних гріховних побажань, починає заздрити і ворогувати. Від внутрішнього розладу в людині виникають усі злочини у світі (насильства, війни і всілякі лиха).

Руйнівну дію пристрастей символізує рудий кінь і вершник, що відняли мир у людей. Піддавшись своїм безладним гріховним бажанням, людина розтрачує дані їй Богом таланти, бідніє фізично і духовно. У громадському ж житті ворожнеча і війни ведуть до послаблення і розкладання суспільства, до втрати його духовних і матеріальних ресурсів. Це внутрішнє і зовнішнє збіднення людства символізує вороний кінь з вершником, що тримає мірило (чи ваги) у руці своїй. Нарешті, повна втрата Божих дарувань веде до смерті духовної, і кінцевим наслідком ворожнечі і війн є смерть людей і розпад суспільства. Цю сумну долю людей символізує блідий кінь.

У чотирьох апокаліптичних вершниках зображена в найзагальніших рисах історія людства. Спочатку – блаженне життя в Едемі наших прабатьків, покликаних “царювати” над природою (білий кінь), потім – їхнє гріхопадіння (рудий кінь), після якого життя їхніх нащадків наповнилося різними лихами і взаємним знищенням (вороний і блідий коні). Апокаліптичні коні також символізують життя окремих держав з їхніми періодами розквіту і занепаду. Тут і життєвий шлях кожної людини – з її дитячою чистотою, наївністю, великими потенційними можливостями, які затьмарилися бурхливою молодістю, коли людина розтрачує свої сили, здоров’я і, врешті-решт помирає. Тут – і історія Церкви: духовна ревність християн в апостольський час і зусилля Церкви оновити людське суспільство; виникнення в самій Церкві єресей і розколів, і гоніння Церкви язичницьким суспільством. Церква слабшає, йде в катакомби, а деякі помісні церкви зовсім зникають.

Таким чином, видіння чотирьох вершників підсумовує чинники, які характеризують життя грішного людства. Подальші розділи Апокаліпсису розвиватимуть глибше цю тему. Але зняттям п’ятої печаті тайновидець показує і світлу сторону людських нещасть. Християни, постраждавши фізично, перемогли духовно; тепер вони в Раю! (Одкр. 6:9-11) Їхній подвиг приносить їм вічну нагороду, і вони царюють з Христом, як це описано в 20-му розділі. Перехід до детальнішого опису лих Церкви і посилення богоборчих сил знаменується зняттям сьомої печаті.

  1. Значення Апокаліпсису та інтерес до нього
  2. Час, місце і мета написання Апокаліпсису
  3. Зміст, план і символіка Апокаліпсису
  4. Листи до семи церков (2-3 розділи)
  5. Видіння небесного Богослужіння (4-5 розділи)
  6. Зняття семи печатей. Видіння чотирьох вершників (6-й розділ)
  7. Сім труб. Збереження обраних. Початок природних лих (7-11 розділи)
  8. Сім знамень (12-14 розділи). Церква і царство звіра
  9. Звір, що вийшов з моря, і звір, що вийшов із землі (13-14 розділи)
  10. Сім чаш. Посилення богоборчої влади. Суд над грішниками (15-17 розділи)
  11. Суд над Вавилоном, антихристом і лжепророком (18-19 розділи)
  12. 1000-річне Царство святих. Суд над дияволом (20 розділ). Воскресіння мертвих і Страшний суд
  13. Нове Небо і нова Земля. Вічне блаженство (21-22 розділи)
  14. Висновок