Найбільша заповідь

Фарисеї питають Ісуса, Джеймс Тіссо

Стосунки між Христом Спасителем і юдейськими законовчителями були дуже непростими. І зараз ми чули останній діалог між ними. Отже, якийсь законник запитує Христа (і це питання спочатку провокаційне): яка найбільша заповідь у Законі?

Для того, щоб зрозуміти всю провокаційність цього запитання, слід згадати, що саме ця тема була однією з найобговорюваніших на зібраннях юдейських законовчителів. Зрозуміло, що прямої відповіді на це запитання на думку фарисеїв і книжників у принципі існувати не могло. Цим самим вони хотіли звинуватити Христа в неуцтві. Проте Спаситель просто і швидко відповідає їм словами Священного Писання: «Полюби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всією думкою твоєю. Це є перша і найбільша заповідь. Друга ж подібна до неї: люби ближнього твого, як самого себе. На цих двох заповідях утверджується весь Закон і Пророки».

Такими простими словами Спаситель виносить на поверхню саму сутність завіту між Богом і людиною. Дійсно, немає нічого більшого, ніж повністю віддатися стихії любові Бога і ближнього. І стосовно цих слів законники вже нічого не могли заперечити. Ми знаємо, що після цього законники Спасителя вже не спокушали, але у своєму серці продовжували носити неприязнь і роздратування до цього Учителя, Який з’явився незрозуміло звідки.

Висновок, який пропонує нам зробити сьогодні євангеліст, дуже простий: чим би ми не займалися, якими б формами благочестивого життя не захоплювалися, ми повинні пам’ятати: якщо це нас не приводить до найголовнішого – до збільшення любові до Бога і ближнього – ціна цих зусиль і трудів більш ніж сумнівна.

Навчи ж нас, Господи, завжди бути уважними до тих індикаторів нашої реальної любові, якими постійно служать люди, які оточують нас.

Автор: протоієрей Павло Великанов

Усе по темі: 15 неділя після П’ятидесятниці