Як дізнатися, чи несемо ми свого хреста?

Сьогоднішнє євангельське читання присвячене розп’яттю Христа Спасителя. І ми сьогодні святкуємо Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, яке сталося в нещодавно зведеному на той час Храмі Воскресіння Христового в Єрусалимі в 335 році, коли Животворний Хрест Господній, набутий царицею Оленою, був піднятий перед натовпом віруючих в Єрусалимі.

Чому саме хрест став головним розпізнавальним знаком християн – велика загадка. Чому саме на хресті Господь простягнув Свої пречисті руки, спокутуючи людський рід від гріха, прокляття і смерті, – це таємниця Божа. Можна, звичайно, до безкінечності знаходити аналогії в живому світі, неживому світі, де можна зустріти величезну кількість тих або інших видів хрестів. Але суть залишається тою самою.

Сьогодні ми бачимо, що на хресті висить Сам Господь Бог, Який став людиною з єдиною метою, – щоб люди могли Його убити, щоб Він міг пережити увесь жах залишення Богом і уявної перемоги смерті над Ним, щоб тим самим дарувати нам зцілення від того, з чим сама людина ніколи не може впоратися.

Апостол Павло дуже яскраво виразив суть значення хреста в християнському житті. Він пише: «Я не бажаю хвалитися, хіба тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа, Яким для мене світ розп’ятий і я для світу». І те, що ми, православні християни, носимо на своїх грудях зображення символу перемоги Христа над смертю, накладає на нас величезну відповідальність. «Той, хто без хреста, – казали святі, – той і без Христа».

Несення хреста єдиний можливий шлях нашого спасіння. Як ми можемо перевірити, чи дійсно ми несемо на собі хрест чи ні? Дуже просто: якщо нам у цьому житті комфортно, якщо нам нічого не заважає, якщо немає в нашій душі напруги і боротьби, значить, ми ще навіть не підійшли до підніжжя нашого хреста.

Навчи ж нас, Господи, бачити в нашому несенні хреста не лише неминучу скорботу і біль, але і славні муки народження в нове, краще життя. Амінь.

Автор: протоієрей Павло Великанов

Усе по темі: Воздвиження Хреста Господнього