Переможець смерті

Вхід Господній в Єрусалим, Ігор Сушенок

Загальне воскресіння перед Своїм стражданням запевняючи, з мертвих воскресив єси Лазаря, Христе Боже. Тому ж і ми, як діти, несучи знамена перемоги, виголошуємо Тобі, Переможцеві смерти: осанна во вишніх, благословен, хто йде в ім’я Господнє, – співаємо у Лазареву суботу та Квітну неділю.

Слова тропаря сповнені натхненням перемоги над смертю, яку остаточно святкуватимемо у святу і велику неділю Пасхи. Христос названий тут Переможцем смерти; Благословенним, хто йде в ім’я Господнє. І хоча Він ще не зійшов до пекла, щоб цілковито зруйнувати його основи (це станеться лише по Його смерті на хресті), а однак Він уже цілком закономірно названий Переможцем смерти. Бо якщо смерть не змогла удержати Лазаря, то як їй було б удержати інших померлих, якщо лише Христос хотів би їх негайно викликати з гробів? І якщо смерть не могла удержати чотириденного мерця, то чи могла взагалі будь-кого удержати, якщо голос Христа повелів би усім вийти до життя?

Смерть стала переможеною самим лише словом Господа у боротьбі за Лазаря. Як їй було не страхатись Христового сходження до її царства, де безліч від віку спочилих ревнували Лазарю та прагнули поспішити за ним на вихід до життя? Адже й каже тропар, що воскресіння Лазаря було запевненням спільного для всіх воскресіння. Якщо Господь воскресив одного, то чи не воскресить всіх інших, яких також полюбив безконечно?

Господь не потребував великої П’ятниці, щоби зруйнувати царство пекла. Бачимо, що достатньо було і Лазаревої суботи. Тобто, не потребував Сам умирати, щоби визволити умерлих. Достатньо було лише слова. Але втілений Бог зволив зійти до смерті як смертний і власне самою ж смертю подолати смерть. Велике це таїнство і незбагненна воля.

Почувши, що Господь повернув Лазаря до життя, єврейський народ вийшов на вулиці, щоб кликати Христові: Осанна у вишніх, тобто «О спаси нас Ти, що перебуваєш на висотах!». Ми ж, почувши про цілковите знищення пекельного царства, наперед заповідане воскресінням Лазаря, воскликнімо і самі: Благословенний Ти, Христе, що перебуваєш на висотах і сходиш до пекла, що спасаєш нас Своєю страстю і руйнуєш смерть Своєю смертю!

Автор: Марія Ярема

Усе по темі: Вхід Господній в Єрусалим