Притча про багача і Лазаря

Текст:

Багатьох людей цікавить посмертна доля, тобто те, що очікуватимете їх після смерті. Проте в Біблії цій тематиці не приділяється надто уваги, а все через те, що ця Книга акцентується на теперішніх стосунках з Творцем, від яких власне залежатимете посмертна доля кожного з нас. І доказом цьому може слугувати Христова притча про багача і Лазаря.

Спочатку Спаситель розповідає про земне життя героїв притчі: «Один чоловік був багатий… і щоденно розкішно бенкетував. Був і вбогий один, на ім’я йому Лазар, що лежав у воріт його, струпами вкритий, і бажав годуватися кришками, що зо столу багатого падали; пси ж приходили й рани лизали йому…» (Лк. 16:19-21). Далі за сюжетом обидва герої помирають.

Як же склалася їх посмертна доля?

«Та ось сталось, що вбогий умер, і на Авраамове лоно віднесли його Анголи. Умер же й багатий, і його поховали. І, терплячи муки в аду, звів він очі свої, та й побачив здаля Авраама та Лазаря на лоні його» (в. 22,23).

Що таке лоно Авраамове? – Це місце упокою праведників в юдаїзмі. У християнстві «лоно Авраамове» можна вважати синонімом раю, проте з певною умовністю, адже в старозавітні часи рай був закритий для людей, лише спокутна смерть Ісуса Христа дала можливість людським душам потрапити до раю (див. Лк. 23:43). Отже убогий Лазар потрапив у місце упокою праведників, де очікував пришестя Спасителя, яке сталося після Його спокутної смерті на хресті. Багач же потрапив до пекла.

Що ж стало причиною цього?

На це питання багачу дав відповідь праведний Авраам, який так само чекав Христового спокутування: «Згадай, сину, що ти вже прийняв за життя свого добре своє, а Лазар так само лихе; тепер він тут тішиться, а ти мучишся» (в. 25).

Проте варто зазначити, що власне не багатство стало причиною потрапляння багача до пекла, а те, що він «щоденно розкішно бенкетував», але зовсім не допомагав убогому Лазарю, який перебував фактично поруч із ним. Лазар же отримав посмертну втіху не через те, що був убогим, а тому, що мав лагідну вдачу, про що свідчить поведінка псів, які «приходили й рани лизали йому». А лагідність, як відомо з Нагорної проповіді, є однією з ознак блаженства (див. Мт.5:5).

Проте це ще не все, що можна дізнатися з Христової притчі про багача і Лазаря. Тому далі буде…

Братство “Vita”

Усе по темі: 22 неділя після П’ятидесятниці