Притча про таланти

Текст:

Притчу про таланти багато хто чув, проте значно менше здогадуються про сенс, який закладений у ній. Але ця нетямущість пояснюється байдужістю, а не складністю притчі. Тим самим байдужість робить людей подібними до лінивого раба з цієї притчі. Отже, про що вона?

Притча про таланти алегорично показує людські стосунки з Богом. Бога в цій притчі символізує пан, який «як відходив, покликав своїх рабів і передав їм добро своє. І одному він дав п’ять талантів, а другому два, а тому один, кожному за спроможністю його. І відійшов» (Мт. 25:14,15).

Слуги повелися з дорученням по-різному: якщо двоє скористалися талантами, щоб примножити їх, то третій слуга, якому доручили лише один талант, «взяв, пішов та й закопав його в землю, і сховав срібло пана свого» (в. 18). Отже, він не виконав покладене доручення.

«По довгому ж часі вернувся пан тих рабів, та й від них зажадав обрахунку». І якщо перші два слуги почули з панських вуст схвалення: «Гаразд, рабе добрий і вірний! Ти в малому був вірний, над великим поставлю тебе, увійди до радощів пана свого!» (в. 21,23). То третього очікувало зовсім інше ставлення. Але першу послухаємо, що він сказав на своє виправдання: «Я знав тебе, пане, що тверда ти людина, ти жнеш, де не сіяв, і збираєш, де не розсипав. І я побоявся, пішов і таланта твого сховав у землю. Ото маєш своє…» (в. 24,25). Як же відреагував на ці слова пан?

«Рабе лукавий і лінивий! Ти знав, що я жну, де не сіяв, і збираю, де не розсипав? Тож тобі було треба віддати гроші мої грошомінам, і, вернувшись, я взяв би з прибутком своє…» За цим пролунав суворий вирок: «Раба непотрібного вкиньте до зовнішньої темряви, буде плач там і скрегіт зубів!» (в. 26,27,30). Отже, слуга знав, що буде очікувати його за непослух, проте попри це нічого не зробив, сподіваючись, що все якось минеться … Не вийшло. Як не вийде в нас, якщо будемо чинити, як лінивий слуга: «Будьте ж виконавцями слова, а не слухачами самими, що себе самих обманюють» (Як. 1:22). Адже всім добре відомі заповіді Божі, які радять, як слід чинити в житті, а як ні, і через те нікому не вдасться виправдатися через незнання на Божому суді, що в притчі про таланти символізує повернення пана.

Братство “Vita”

Усе по темі: 16 неділя після П’ятидесятниці