Неділя друга Великого посту

Чому Цей так богохулить?

Євангеліє кожної неділі Великого Посту вибране невипадково. Кожна з цих євангельських подій має допомогти нам подивитися на духовне життя з різних сторін, щоб могти краще оцінити його, і завдяки цьому повніше і глибше очистити себе. Вони вказують також на різні прояви духовного посту: пізнання Ісуса, взаємне довір’я, любов. Кожна ця подія, це черговий крок мого зближення до Бога. Широке розуміння духовного посту допомагає християнину краще очистити свою душу з гріхів, духовно обновитися і наповнитися добром з допомогою молитви, посту, покаяння і діл милосердя.

Сьогоднішня розповідь про оздоровлення розслабленого чоловіка пригадує нам, що піст, це не просто обмеження щодо страв і забав, а це час духовного оздоровлення. Кожен з нас хоче мати міцне здоров’я, бо здоров’я, це найбільше добро і щастя для людини на землі. Читаючи Євангеліє, бачимо, що Ісус Христос після Своїх наук також оздоровляв людей з різних хвороб. Таким чином Він виступав одночасно як вчитель і лікар.

Коли християнин отримує прощення гріхів у сповіді, як знак Божої любові, то одночасно переживає духовне оздоровлення своєї душі, себе і свого життя. Хто бачить піст, як можливість духовного і тілесного оздоровлення, власне добро, для того сам піст, молитва, сповідь чи милостиня – добро ближнім ніколи не будуть тягарем, бо все, що приносить мені добро, є легке і приємне.

Опис оздоровлення розслабленого показує нам ще одну важливу деталь посту, що духовне оздоровлення християнина повинно бути подвійне: особисте і спільнотне, тобто бути здійсненням заповіді любові ближнього і себе самого. Адже неможливо оздоровитись вповні особисто без оздоровлення відносин з ближніми, якщо в серці є гнів, образа, заздрість до ближніх, чи небажання допомогти їм у різних потребах.

Отримавши вияв Божої любові у сповіді прощенням гріхів, християнин повинен свідчити цю любов ближнім, ділитися нею з усіма словами і вчинками. Наша духовна чи матеріальна поміч ближнім повинна бути видимим знаком любові Бога до них. Ось як пише про це апостол Яків: „Коли хто говорить, що він має віру, а діл не має? Чи може ця віра спасти його? Якщо брат або сестра нагі і не мають денного прожитку, а хто-небудь з вас скаже їм: “Йдіть із миром, грійтесь і їжте,” – але не дасть їм потрібного для тіла, яка користь? Так само й віра – коли не має діл, сама по собі мертва” (Як. 2:14-16). А апостол Іван доповнює це такими словами: „Хто каже: “Я люблю Бога”, а брата свого ненавидить, той говорить неправду” (1 Ін. 4:20); „А хто має достатки на світі, але, коли бачить брата свого в нужді, зачиняє від нього своє серце, то як може перебувати в такому любов Божа?” (1 Ін.3:17).

Євангельським прикладом подвійного духовного оздоровлення є мужня поведінка чотирьох товаришів хворого чоловіка. Увірувавши в Ісуса через Його слова і вчинки, товариші приводять свого хворого друга до Нього. Їхня поведінка показує, що Великий Піст для християнина, це час оздоровлення спільноти з Богом і ближніми. Через прощення гріхів у сповіді, духовне оздоровлення християнин наближається до Бога, а потім повинен привести до Нього інших людей прикладом свого життя.

Говорячи про цей другий, спільнотний вимір оздоровлення, ми повинні запитати себе: коли я бачу різні проблеми в ближніх, потребу допомоги, як часто я приводжу їх до Христа, пропоную звернутися в молитві до Бога, чи прийти за порадою, по допомогу до Церкви, священиків, скористатися Святих Тайн. З їх допомогою отримати духовну підтримку, розраду, оздоровлення з хвороби.

Можливо трапляється в моєму житті так, що я ходжу храму на богослужіння, а в житті пропоную людям звертатися по допомогу до сумнівних людей чи речей: знахарів, цілителів, ворожок, народних вірувань, забобонів: викачати яйце, вилити віск, скинути вроки.

Незадоволення книжників вчинком Ісуса символізує ще один прояв духовного посту – навчитися контролювати свої думки і слова, очистити свою мову від поганих та лайливих слів.

Розповідь про оздоровлення Ісусом розслабленого чоловіка відкриває перед нами велике поле духовної праці над собою. Нехай кожен недолік буде для нас нагодою зустрітися з Ісусом, наблизитися до Нього в молитві і Святих Тайнах. Там Він чекає нас, щоб потішити, оздоровити і наповняти добром наше життя. Амінь.

о. Михайло Чижович

Усе по темі: Друга неділя Великого посту