Благовіщенські страхи чи про вміння просто радіти

Благовіщення, Беатріса Емма Парсонс

Станься це зараз, навряд чи б людей охопила паніка. Подивилися б в Інтернеті, обговорили б це і заспокоїлися. Але тоді, у далекому вже 1991 році, свято радості, помножене надвоє, викликало в більшості панічний страх. Ще б – Пасха співпала з Благовіщенням!

Такого не було на пам’яті навіть стареньких бабусь, які ледве-ледве добиралися до храму. Ходили чутки про кінець світу, перші самвидавні листівки (потім вони перетворилися на газети і продовжували лякати парафіян) підливали масла у вогонь, загалом, очікування свят замість радості викликало жах. Напевно, саме Пасха 1991 року стала точкою відліку для масового апокаліптичного настрою. У певній мірі цей настрій досі залишається для частини людей в якості домінанти їхньої релігійної свідомості. Хоча, звичайно, масова істерія поступово зійшла нанівець.

Думається мені, що це наш гріх – у святах і знаменнях бачити завжди щось зле. У кожному знаменні нам бачиться щось погане. Збіг Пасхи з Благовіщенням – до кончини світу, комета 1997 року – до трагедій, мироточать ікони – сльози святих перед лихами.

Якби Пречиста Діва була б подібною до нас, вона б не стала слухати Архангела. Відразу б сказала йому: “Знаю, знаю, на нас насуваються біди і нещастя”.

Але Діва Марія була іншою. Вона упокорено вислухала Архангельське благовістя і упокорено перейняла на Себе той вантаж, який не під силу молодій дівчині. Вона сподівалася на те, що Той, Хто обрав Її на особливе служіння, дасть і сили перенести все.

Тому свято Благовіщення – це не лише радість про початок нашого спасіння, але і урок усім нам, як треба довіряти Богові. Адже тільки Він знає, що корисне для нас. А раз так – значить, сповнимося довіри до Нього.

Господь веде нас непростим і нелегким шляхом, але це рятівний шлях. Будь-яка інша дорога приведе нас до погибелі. Повторимо ж цього дня разом з Пречистою: “Ми – раби Твої, Господи, нехай буде нам за словом Твоїм”. Так послужимо Господу з ревністю святих, бо тільки таке служіння угодне Богові, що пов’язане з безмежним сподіванням на Господа і є найважливішою справою нашого життя! Амінь.

Автор: протоієрей Андрій Єфанов

Усе по темі: Благовіщення Пресвятої Богородиці