“Не жахайтеся”

Найбільшим лихом у нашому житті є зрада. Боляче, коли зраджує друг. Боляче, коли спільники по праці зраджують, підставляють пастки. Неймовірно боляче переносити зраду жінки, чоловіка. Сьогодні в нас у державі з’явилась нова зрада – державна[*]. Гроші, власні інтереси підштовхують людей, які виросли в Україні, на державну зраду.

Проте зрада панує не тільки сьогодні на теренах України, зрада прижилась серед учнів Господа Ісуса Христа. Юда – учень Христовий, який чув слово Боже, якого вибрав Ісус, він зрадив свого Учителя. І про це писав задовго до народження Ісуса пророк Захарія. Той же пророк Захарія уточнив, що за 30 срібників продасть Юда Ісуса Христа. Цар Давид у 68 Псалмі пророкував, що Спасителю дадуть оцет і жовч, але Він, не бажаючи полегшити страждання, відмовиться від напою. У 21 Псалмі сказано, що за одяг Його будуть кидати жереб. Пророк Ісая пророкував, що Його розіпнуть із злочинцями. І коли ці пророцтва збувались, учні не раділи, не переконувались, що збувається Писання, навпаки, розгублені, налякані, вони залишили Учителя.

Проте не всі залишили Ісуса. Тайний Христовий учень, Йосиф з Аримафеї, не боячись за своє життя, прийшов до Пилата і випросив тіло свого Вчителя, і поховав у своїй новій, витесаній у камені гробниці. Такого в юдеїв не було: людину розіп’яту на хресті зазвичай ховали в спільній могилі. Одного тільки Христа було поховано в гробниці і про це пророкував пророк Ісая.

Тілом Ісус лежав у гробниці, а душею зійшов до пекла і звідти вивів грішників. У православній традиції є ікона «Сходження Ісуса до пекла»: зійшовши в пекло, Ісус однією рукою взяв за руку Адама, а другою рукою тримає праматір Єву і виводить їх з тенет смерті.

А тим часом, рано-вранці в неділю, жінки-мироносиці ішли до гробу, бо субота була днем спокою, у цей день жодних робіт проводити не можна було. Ідучи до гробу, жінки тужили не тим, що їх можуть покарати, вони журились тим: хто відвалить для них важкий камінь? Підійшовши до гробу, замість каменю жінки побачили світлоносного Ангела, який промовив: «Не жахайтеся. Ісуса шукаєте Назарянина, розп’ятого. Він воскрес – Його нема тут. Ось місце, де поклали Його. Але йдіть, скажіть ученикам Його і Петрові, що Він буде раніше за вас у Галилеї; там Його побачите, як Він сказав вам» (Мк. 16:6,7).

Сьогодні ми стурбовані, ми налякані діями «старшого» «брата», який може розв’язати криваву війну. І сьогодні Ангел через Святу Церкву звіщає нам: «Не жахайтеся. Христос воскрес, Він воскресить вам вашу Батьківщину і ви в ній ще заживете щасливо, бо Бог – “путь, і істина, і життя” (Ін. 14:6), і Він з вами і ви переможете». Амінь.

Автор: ігумен Дмитро (Ющак)


[*] Проповідь промовлена 4 травня 2014 року