Інтеграл і Перший Вселенський Собор

Як добре, що в багатьох вишах викладають прекрасний предмет – вищу математику. Це одкровення – про конструкцію світу, невидиму оку. Математика – музика небесних сфер, чутна розумом. Теореми – як ноктюрни, а теорії – як симфонії, що граються самим Богом.

Математика дуже корисна тоді, коли треба вийти за межі людського земного існування, для того, щоб краще побачити світ, що лежить над людиною. Вона може дати можливість душі заглянути в Божі чернетки, у Його креслення і задуми.

Одним з таких випадків став Перший Вселенський Собор. Звичайно ми усі читали про нього. Але осягнути його важко. Усе – як механічний набір фактів. Ось поганий Арій. Ось хороший Спиридон Триміфунтський з його трансформацією цеглини у вогонь, воду і глину. Ось святитель Миколай, що вдарив по вустах Арія. Ось неправильне тлумачення Арія, що виникло від маловір’я Христу.

Замислимося: а чому Арій так подумав – що Христос не є Бог, а просто хороша людина, яка прийняла від Бога сугубу благодать, на кшталт Іллі, але сильніше? І стало ясно.

Усе питання в часі.

Взагалі, античність не змогла піднятися до ірраціональної математики: від’ємних чисел, меж, послідовностей та інтегралів. Тобто до тих випадків, коли кількість переходить в якість. Те ж саме з часом і простором. Арій не осягнув Вічності. Він не зміг оперувати властивостями Бога в іншому просторі. Залишаючись у просторі, доступному людині, він справедливо для цього простору припустив, що раз Христос був народжений від Бога-Отця, означає Він менше Його і не наслідує Його сутнісну глибину. Більше того, він вирішив, що Христос інший стосовно Бога. Хороший, але інший. Що Ісус тільки подібний до Бога. Що Він тільки як дзеркало Всемогутнього Бога.

Такий умовивід справедливий, якщо не зважати на Вічність, усередині якої слово «народжений» недоречне і є тільки слабкою подобою реального ставлення суб’єктів.

По суті справи Арій став першим мусульманином. В їх системі Бог відчужений від світу. Навіть від Христа. Це розуміння також віддаляє Бога і від людини. Як і в юдаїзмі, в Арія Бог дуже далеко від людей, а люди – це якесь непорозуміння, що вічно докучає Йому своєю нетямущістю і шкідливістю.

З вчення Арія виходить, що Бог так і не утілювався, і, отже, не воскресав. Таким чином, у нас залишається можливість відповісти Богові на страшному Суді так:

– Добре Тобі міркувати сидячи на небі, а Ти поживи тут, постраждай нашим горем! Добре Тобі судити про мої гріхи і моє життя, про яке я не просив Тебе.

За Арієм, наші стосунки з Богом, як і в юдаїзмі – це бізнес-договір двох сторін. Ми Богові – праведність, а Він нам – рай. Тільки незрозуміло навіщо Йому це? Така упевненість розхолоджує і робить людину пасивною і холодною.

Інша крайність античності – надмірна упевненість у масштабі втілення Бога. Античності властиво бачити обоження світу, що відбулося повністю. Бог – це все. Я, ти, дерево, струмок, зірка. Упевненість, що ми вже стали як Боги – шлях до нахабства і розпусти. Це пряма ілюстрація первородного гріха. Людина в цьому випадку зухвала і безглузда, як Адам, який щойно згрішив.

І ось, отці Першого вселенського собору зробили якісний філософський стрибок. Вони взяли до уваги ірраціональність Божественного буття. Як писав Тертуліан: «Христос воскрес, бо це абсурдно». Як у математиці. Для того, щоб описати множину, треба вийти за межі множини. І множина не може бути описана категоріями усередині себе.

Місце проведення собору

Перший собор прийняв геніальне рішення, пройшовши між Сциллою і Харибдою помилки Арія та елліністів. Він затвердив Трійцю, в якій три особи існують єдиним буттям. Не три Боги, не особи, рознесені в просторі та часі, а нова сутнісна категорія. Як множинність світів, як геометрія Лобачевского, як ірраціональне число.

Дебати соборів здаються нам дивними. Ну, що сперечатися про такі дрібниці. Але це як налаштування комп’ютера або зборка автомобіля. Будь-яка дрібниця може обернутися аварією.

Справжній кодекс собору

Практичний висновок дуже важливий. Ми подібні до Бога, і це факт, що не відбувся, як у греків. Між нами і Богом не лежить прірва, як в Арія. Ми схожі на Нього так, що Він може входити в нас, а ми приймати Його, у міру сил. Ми подібні до Нього в русі до Нього. Наша спорідненість ірраціональна. Вона не може бути описане людською логікою повною мірою, а тільки частково.

Невипадково пам’ять трьохсот вісімнадцяти отців Першого Вселенського Собору святкується напередодні Трійці. Саме вони перші змогли побачити відблиск Божественної слави і змогли доторкнутися до вічності і побачити щось вражаюче і грандіозне – Трійцю. Бог захотів їм відкритися, а вони захотіли побачити.

Філософія Платона статична. Аристотель привів цю систему в рух, ввівши поняття про певного рушія. Так і Перший собор привів у рух статичний інертний Старий Завіт. І цим рушієм стала Любов!

Результатом цього Собору стало усвідомлення того, що ми – улюблені діти Божі, і те, що нам не треба з Ним домовлятися, щоб вступити в права спадку. Нам цього не потрібно. Ми Його рідні діти. Усе Його – і так наше, бо між нами любов. Він любить нас, а ми любимо Його.

Ось така математика.

Автор: священик Костянтин Камишанов

Усе по темі: Неділя св. отців І Вселенського Собору