Слово про св. Павла

Апостол Павло, Валантен де Булонь

Проповідь архімандрита Дмитра (Ющака) на свято святих первоверховних апостолів Петра і Павла . . .

Юдеї мали передання, пророцтва що Месія родиться в царській сім’ї. А коли Ісус сказав, що Він є Месія, вони не повірили і замість того, щоб дослідити Святе Письмо і переконатись, що це дійсно Той, про кого писали пророки, вони: фарисеї, книжники і законники, стали переслідувати і бунтуватись проти Христа.

Савл був сином фарисея і як добрий син свого батька-фарисея і як справжній юдей, він був великим супротивником Христовим. Побивали камінням першомученика Стефана, а Савл стеріг одяг Стефанових вбивць. Почалось гоніння на християн і Савл бере загін вояків та йде в Дамаск, щоб там знищити християнство і християн. На півдорозі до Дамаску велике світло огорнуло Савла і почувся лагідний, спокійний голос: «Савле, Савле! Чому ти гониш Мене?» Савл спитався: “Хто Ти, Господи?” І у відповідь почув: «Я – Ісус, Якого ти гониш», – почувши це Савл впав на землю і від великого світла, що йшло від Ісуса, він осліп.

До Дамаску вже не Савл вів загін вояків, вояки вели сліпого Савла. У Дамаскові Савл пішов до апостола Ананія і той уздоровив його від сліпоти. А Савл прийняв ім’я Павло і став християнином. І все змінилось: вже не він, а його стали переслідувати.

Дуже багато гонінь, знущань за віру в Христа перетерпів Павло, але не за це ми його сьогодні вшановуємо. Павло був учнем видатного вчителя Гамаліїла і дуже добре знав філософію та інші тогочасні науки. Саме ап. Павло всю Христову науку передав науково, обґрунтовано. Спаситель вказав нам, що є Царство Небесне, а Павло у своїх Посланнях вказав, що нам треба робити, щоб увійти в це Царство.

Сьогодні люди, які називають себе християнами, перехрещують православних у свою віру, а апостол Павло пише: «Один Господь, одна віра, одне хрещення» (Еф. 4:5). То кого нам слухати: ап. Павла чи протестантів, які з’явились у XVІ ст., а до того їхні батьки і діди були православними?

Сьогодні дехто твердить: грішно молитись рідною мовою, а апостол Павло вчить: «В церкві хочу краще п’ять слів сказати розумом моїм, щоб і інших наставити, ніж тисячі слів незнайомою мовою» (1Кор. 14:19). То кого нам слухати: апостола Павла чи монаха з Почаївських печер?

Сьогодні в суспільстві іде ворожнеча між поколіннями. Діти не слухають батьків. Батьки не знаходять спільної мови з дітьми та між собою. І всім нам ап. Павло радить: «Діти, будьте слухняні батькам вашим у всьому, бо це благоугодне Господеві. Батьки, не роздратовуйте дітей ваших, щоб вони не падали духом» (Кол. 3:20,21).

Слова ап. Павла не розходились із ділами: за імператора Нерона, Павло був катований і йому як громадянину Рима відрубали голову. Мощі св. Павла зберігаються в костелі Петра і Павла в Римі, а на іконі св. Павло зображується з мечем у руці, бо Павло своїм словом наче добрим мечем оберігає нас від намірів злого. Тому ми сьогодні, шануючи його пам’ять, просимо: ап. Павле, оберігай нас своїм словом від злого, а ми, щоб ти зміг нас охоронити, будемо читати твої Послання, і не тільки, а й будемо намагатись виконувати їх. Амінь.

Автор: архімандрит Дмитро (Ющак)

Усе по темі: День Петра і Павла