Грішні інгредієнти

У бабусі Каті напередодні кожного посту відбувався урочистий ритуал закупівлі оселедців. Були такі товстючі оселедці в металевих банках. Смачні-і-і! Оселедці на піст. Строго дотримувалася перша, Хрестопоклонна і Страсна седмиці, в інші дні – як вийде. Так бабусю Катю виховали батьки, яких вона поховала ще до революції. А потім прийшли «комсомольці» і почали бабусю перевиховувати. «Комсомольці» – це не молодь тридцятих. Таким ім’ям охрестили нас, які прийшли в Церкву в дев’яності. Нас було багато. Точніше, нас було більше, і ми все схоплювали на льоту. Тому не дивно, що дуже швидко «комсомольці» взялися за перевиховання старих парафіян і священиків.

Ми жадібно читали книги і статути і доводили бабусям і старим батюшкам, що так служити не можна, ви ж тут скорочуєте, не можна допускати до причастя цих людей – вони не були на вечірній.

Найбільше діставалося оселедцям. Їх відлучили від Церкви першими. Яка риба Великим постом!

Не у всіх пройшло це «комсомольське» завзяття. Проте подорослішав багато хто. Подорослішали і зрозуміли, як важливо було залучитися до справжньої церковної культури, брати уроки в старих священиків, придивитися до тих дідусів і бабусь, яких ми так завзято взялися викривати.

Це були люди церковної культури. В їх середовищі було непристойним говорити про пісні продукти чи про те, як хто тримає піст. Це було поганим тоном. Уявляю, скільки вульгарності вони б побачили в етикетці «Пісний майонез» і в наших суперечках, чи є в шоколадці молоко, а в батоні маргарин. Вони не читали історичних джерел і богословських трактатів, але якось інтуїтивно розуміли принизливість цього гастрономічного богослов’я.

Правил мирського посту не існує. Немає статуту про піст для мирян. Є звичай. За цим звичаєм і жили люди церковної культури. Їм вистачало. Як жили до них християни в різних країнах, в різних епохах, тримаючись своїх місцевих звичаїв.

Більша частина статутних положень, які в нас є, – це чернечі статути. Власне, і наш сучасний Типікон – це статут чоловічого монастиря. Але Православна Церква – це не чоловічий монастир. Сьогодні в нас навіть черниць більше, ніж ченців.

Тому ми не можемо вимагати від усіх православних людей виконання правил абстрактного типіконного монастиря.

Крім того, у кожного народу є право самому розібратися, як постити, скільки часу, які продукти вважати пісними. Це законне право кожного народу. Колись у деяких традиціях пташине м’ясо прирівнювали до риби, деякі середньовічні статути ставилися так і до кроликів, а ірландські ченці безсоромно полювали на морських котиків. Для них це була риба, що роз’їлася: от що буває з оселедцем, якщо його вчасно не виловити.

У це складно повірити, але молоко теж може бути пісним продуктом. Це залежить від місцевості і від традиції. І від вашого здоров’я, звичайно. Світ змінився, і сьогодні ми не завжди знаємо, що приймаємо в їжу. Адже справа навіть не в цьому. У визначенні пісного столу важливо враховувати два моменти: ціну і вплив на організм. У цьому сенсі каша на молоці може бути більш пісним продуктом, ніж наші вишукані гриби і передчасно спочила стерлядь. Чи грецькі оливки. Це дорого. Це екзотика. Яке відношення екзотика має до посту? І чи можна вважати пісними продуктами капусту і квасолю, якщо від них люди перетворюються на петарди? І не лише в переносному розумінні.

Постом людина повинна більше думати про Бога, менше про їжу. Значить, і їжа має бути такою, щоб за нею не потрібно було доглядати, як за вередливою і недоступною дівицею. Купив. Приготував. Поїв. Працюємо. Їжа має бути дешевою, доступною, поживною і не губити волю до життя.

Хто бачив пісну манну кашу, той зрозумів, про що я кажу. Тому, якщо ви приготуєте щось, додавши молоко чи яйце чи навіть курячий бульйон, нічого страшного не бачу. Головне, усе повинне бути скромним і простим. Вважається, що такі речі не можна говорити нашим людям, адже наша людина схильна до крайнощів. Проте, мені здається, це все не про наших людей, а про людей погано вихованих. Піст завжди проходить під знаком міри і стриманості. Піст повинен виховувати цю стриманість. Стриманість, але не параною з приводу «грішних інгредієнтів», виявлених на етикетці.

Богові немає діла до того, що ми їмо. Якщо це, звичайно, не кров немовлят і не м’ясо панди.

Утримуємося від їжі ми для себе, для власної користі, для духовної вправи.

Піст, його структура, динаміка, якість або перелік продуктів не є предметом догматизму, тобто віровчення. Це питання, пов’язане, наприклад, з географією, етнографією, історією і традицією цього конкретного суспільства, що живе в конкретному місці і в конкретному часі. Те, що є самоочевидним і прийнятним для грека, який виріс на березі теплого моря, не підходить для жителя Крайньої Півночі, з дитинства нудьгуючого за сонцем і теплом. Якщо ми мислимо свою віру як вселенську, тобто готову бути прийнятою всім людством в усьому різноманітті його культур, рас, народів, мов і звичаїв, нам слід формулювати догмати і канони своєї віри також вселенські прийнятно. У нас виходить усе навпаки: ми мислимо свою віру дуже дрібно, як світогляд маргіналів, який за своїми розмірами не підходить усьому людству.

Розповідають, що академік Курчатов у новому інституті ніяк не давав прокладати пішохідні доріжки. Він вичікував і спостерігав.

– Нехай люди самі протопчуть, а ми потім викладемо ці доріжки плитами.

До традицій слід ставитися дбайливо і обережно. Але нерідко я бачив, як люди прокладають свої стежинки, а викладені начальством тротуари заростають травою. Піст для людини, а не людина для посту. У визначенні пісних статутів слід тверезо і реально дивитися на речі, нічого не вигадуючи, а уважно придивляючись до тих, хто поруч.

А буквоїди нехай їдять постом букви.

Автор: архімандрит Сава (Мажуко)