Сила спільної молитви

Множення хлібів, Гюстав Доре

Учителі Святого Письма пояснюють, що чудесне розмноження Ісусом п’яти хлібів та двох риб для п’яти тисяч народу мало подвійну мету: по-перше, Ісус хотів показати апостолам та усім людям Свою Божественну силу, яку Він, як Всемогутній Бог, має і може творити різні чуда в природі, адже Він її Творець, та Свою доброту до людей.

По-друге, приготувати та представити прообраз майбутньої безцінної духовної поживи, що дарує нам життя вічне, невичерпного джерела Божих ласк, а це Пресвята Євхаристія. У ній здійснилися слова Христа: „Хто їсть Мою Плоть і п’є Мою Кров, має життя вічне” (Ін. 6:54). Євхаристія стала центром, серцем кожної Святої Літургії.

Свята Літургія, чи як ми кажемо Служба Божа, у перекладі з грецької мови означає – спільна молитва, чи молитва спільноти, групи людей, зібраних довкола особи Ісуса Христа, присутнього у словах Євангелії і особливо у Тайні Євхаристії. У кожній Службі Божій Христос збирає нас разом у храмі, щоб ми спільною молитвою подякували Богу за отримані ласки і спільно просили про нові дари. Літургія, а зокрема Євхаристія, тісно єднає нас у любові з Богом і між собою. Тому вірні приходять до храму на Службу Божу не лише для виконання християнського обов’язку чи з особистих потреб, а найперше спільно засвідчити свою віру і любов до Бога і між собою.

У боротьбі за демократію і незалежність України нам дуже потрібна духовна сила, і нам бракує цієї сили змінити життя на краще, бо бракує єдності, бракує взаємної, щирої любові, щоб думати у житті не тільки про особисте добро, а передусім про спільне добро. Цю силу може дати нам тільки Бог і Його любов, якщо будемо про неї спільно молитися, просити Бога і часто причащатися.

У наших храмах люди часто співають: „В єдності сила народу, Боже нам єдність подай”. Як дуже хочеться, щоб ці слова не залишалися побожними словами і побажанням, а знайшли реальне здійснення у нашому житті.

Говорячи про Службу Божу, як спільну молитву, маємо пам’ятати, що під час Служби Божої не може бути ніяких приватних молитов, бо це суперечить суті Святої Літургії, як молитві християнської спільноти, це неповага до інших, брак правдивої любові ближніх і Бога, певне скрите самолюбство.

Важливим елементом чуда п’яти хлібів є те, що Ісус не створив чудесно велику кількість хліба, щоб нагодувати п’ять тисяч народу, але чудесне розмноження хліба ставалося тоді, коли апостоли ламали хліб і роздавали людям, так що всім вистачило хліба, всі наситилися, та ще й зібрали дванадцять повних кошів залишків. Ця деталь чуда має важливе символічне значення для нас. Коли ми ділимося любов’ю, неначе духовною поживою з іншими, зокрема через спільну молитву у храмі, любов ніколи не зменшується в нас, а навпаки вона примножується, зростає.

Спільна молитва завжди має більшу силу, ніж молитва особиста. Коли ми на Літургії справді спільно молимося в одному дусі, єдиним серцем і єдиними устами, думаємо не тільки про особисті потреби, а також про добро тих людей, котрі є біля мене, тоді Божа любов зростає в нас, тісніше єднає нас і духовно зміцнює. А коли ми об’єднані духом любові, тоді ми сильні, нам легко долати труднощі, перемагати ворогів, які стараються різними способами руйнувати нашу гідність, наш добробут і щастя. Амінь.

Автор: о. Михайло Чижович

Усе по темі: 8 неділя після П’ятидесятниці