Одяг з листя

Не дай Бог прийти до думки, що я все знаю. Старе дерево вкривається корою і припиняє рости. У молодого дерева кора м’яка, і воно повне нових пагонів. Так і жива душа ніколи не заспокоюється тим, що про Бога їй усе відомо. Кожна Пасха, кожне Різдво приносить нові пагони віри і нове листя. Але є люди, які одного дня все для себе вирішують і заспокоюються на решту життя.

Можна все для себе вирішити в роки навчання в семінарії. Можна все для себе вирішити, прочитавши книги професора Осипова чи “Записки самотнього мандрівника”. Можна почитувати християнську пресу і якось непомітно забути прості і ясні речі, наприклад: що таке віра? Якщо я знаю, що таке віра, то чому я не ходжу по воді і не переставляю гори? Що таке гріх? Якщо я знаю, що таке гріх, то чому кою його? Чи що таке піст?

Якщо я знаю, але все одно не роблю, то це означає, що насправді я не знаю природу цих фундаментальних речей.

Дуже просте питання: що таке піст і навіщо він мені і Богу?

Можна уявити, що піст – це підготовка до свята. Це як вдома: доки хазяйка пече піроги, ніхто не сміє заходити на кухню. Усі ходять голодні і чекають на гостей.

Частково.

Можна уявити, що піст – це мій оброк Богові. Я не їм те, не п’ю це, примушую себе читати молитви, від яких мене хилить у сон, борюся із собою. Піст – як боротьба, наприкінці якої ми з урочистістю святкуємо перемогу:

– Я зробив це!

Скинувши із себе ярмо посту, ми з подвійною радістю куштуємо те, що було заборонено. У цьому випадку піст – як перейняття на себе вантажу і урочисте скидання його на свято. Радість посту, пов’язана із скиданням тягаря святого життя, нівелює результат. Отакий священний періодичний тягар безглуздого рабського послуху.

Частково.

Можна також уявити, що піст – це щось таємниче, що один тільки Бог знає, що це таке. І виконуючи цю заповідь, ми натискаємо на якусь таємничу кнопку, і відбувається наш вхід у систему.

Частково.

Усе це вірно частково, але невірно в цілому.

Тому корисне оновлювати наші знання про основи. Так навіщо піст мені, насправді? Що конкретно несе в собі Филипів, або Різдвяний, піст?

Різдво, напевно, найрадісніше свято планети. Мільярди людей чекають повернення таїнства, втраченого нами в буденному житті. Це таїнство у відкритті кордонів між небом і землею. Його кульмінація – з’явлення Бога у світ. Для нас радість, а для Бога шлях на Хрест. Цей останній момент перевертає уявлення про Різдво як про час подарунків у чобітку під ялинкою і вечері при свічках.

Ми не знаємо про те, що робили ангели напередодні дива Вифлеємського. Ми ніколи не дізнаємося, що являв для Бога час перед Різдвом. Але ми знаємо результат, і за ним можемо здогадуватися про сенс цієї підготовки.

Поклоніння пастухів, Герріт ван Гонтгорст

Сенс Різдва для Бога – дати нам особистий приклад того, як можна увійти до Небесного Царства в тілі і як повернутися в обійми Божі. Таким чином, ми, створені за Його образом і подобою, повинні пережити особисте Різдво – вихід зі шкаралупи самозвеличення у світ заради проповіді і спасіння людей і через хрест і смерть стати іншими. Врятувати себе і постаратися врятувати хоч когось.

Різдво – це запрошення до співучасті втілення Божого. А піст – підготовка до першого кроку по дорозі на Хрест.

Таким чином, сенс Різдвяного посту – підготовка до особистої місії. І коли люди кажуть, що згрішили порушенням посту, куштуючи скоромне і не вичитуючи правило, то стає страшно за марно згаяний час наполегливого школяра-зубрили. Страшно за те, що людина, яка називає себе християнином, не знає, ким вона доводиться Богові, і навіщо Бог прийшов на землю. У душі такої людини не відбулося Різдва. Воно залишилося ззовні ялинковим карнавалом, читанням і пирогами.

Людині не під силу відразу перейняти на себе загублений образ, який подарували Адаму. І ми маємо паузи між постами для накопичення сил. Ці сили потрібні для подолання наступного східця шляху. Але шлях не повинен припинятися, а на шляху повинні долатися все нові і нові східці. Деякі їх називають скорботами. А це просто східці вгору. І кожен новий східець – це нова якість нашої душі, що знайшла рішення запропонованим урокам-скорботам. Піст – це сходи на небо.

Таким чином, у піст ми повинні входити одні, а виходити інші. Сенс посту – у ступінчастій, поступовій зміні себе. Радість посту повинна полягати в тому, що зелене дерево нашої душі повинне давати новий пагін. Цей пагін приймає нові сонячні промені благодаті і приносить нову радість.

У практичному застосуванні піст – тренування в готовності бути співучасником Різдва. Тут у кожного своя роль. Хтось, як волхви, можуть свідчити про Бога силою розуму і принести в дар Богу золото, ладан і смирну. Золото – дари землі. Ладан – дари духу. Смирна – дари послуху Богу бути вірним до смерті.

Хтось може як пастушки послужити Богу силою серця. Тренуючи свою не прихильність до благ світу і простосердість віри, ми так само, як вони зможемо почути хор ангелів і принести прості плоди своєї праці Богу і ближнім. Адже, як сказав Христос: “Зробивши це одному з цих братів Моїх менших, Мені зробили” (Мф. 25:40).

Але важливо звернути увагу на те, щоб будь-яке служіння мало втілення. У цьому основна проблема тих, хто постить – перевести енергію посту в енергію реальних справ, що присвячуються Богові. Час проведений у молитві дозволяє серцю поговорити з Богом. Харчова стриманість – трохи зібрати думки, що скачуть у різні боки. Тренування в упокорюванні готують душу до готовності працювати заради Бога і не шукати свого. Але це все – підготовчі роботи.

Справжній гостинець Богу на Різдво – наші виконані обітниці зміни серця і добрі справи, здійснені на Його славу. Виконані обітниці – це знак любові до Нього. Добрі справи – знак любові до людей. І всі разом – це наше свідоцтво про те, що ми не брешемо Йому ні в чому.

Богові не потрібен придуманий нами самими піст. Та і нам такий піст, загалом, теж не потрібен.

Звичайно, можна продовжувати думати, що піст – це гастрономічні досліди, сполучені з читанням, але навіщо брехати собі і Богові? Листя дерева віри не має стати інжирним листям, як це було одного дня, коли Господь Бог звернувся до Адама, знайшов його і здивувався його вбранню з листя. Навіщо нам так дивувати Господа безглуздими знаннями і порожніми трудами?

Ми колись давно, при Хрещенні, обіцяли Богові жити чисто і чесно. Господь подарував нам білу і виблискуючу ризу, зшиту Їм особисто. Вона нікуди не поділася. Надіти її в піст буде в самий раз.

Автор: священик Костянтин Камишанов

Див. також: Про сенс Різдвяного посту