Добре бути другом Христовим…

Всякий раз, проїжджаючи повз пам’ятник Леніну в Рязані, я благаю Бога:

– Стукнув би Ти його блискавкою! Дай моїм очам побачити недолюдка в землі.

Одного дня, у нього, насправді, щось ударило під час літньої бурі. У сквері, що поряд з ним, впали бетонні фігури дівчат з веслом. У дев’яностих роках Ілліча навіть знімали і відвозили геть, а на місці мідного упиря ставили хрест. Стало зрозуміло, що Бог не поспішав з блискавкою, а чекав, коли ми це зробимо самі. Минуло декілька років і рязанці знову підняли ідол на колишнє місце, знову біля його ніг квіти, трибуни і піонери. Фігуру визнали частиною культурної спадщини Росії. Бетонних бовванів теж поставили на місце, підмазували, фарбували срібною фарбою, але потім все-таки прибрали.

Недалеко від площі Леніна розташований Казанський монастир. Там комуністи організували один із перших концтаборів. Ще ближче знаходиться Лазаревське кладовище. Наш знаменитий о. Авель Македонов розповідав, що коли він був маленький, то його як і все місто, тримали в страху нічні вантажівки, що звозили туди нещасних на розстріл.

Це місто можна перегортати як книгу. Але саме місто сьогодні перегортає канали телевізора. Там марш згодних і незгодних, негідників і “гідних”, яким здається, що вони знайшли рецепт для хворої країни. Але їхні рецепти – це ліки від симптомів. Ключовим моментом нашої історії є сімнадцятий рік і люта лихоманка боротьби з Богом і Його людьми. Нічого і ніколи в нас не зміниться, якщо ми не вилікуємося від чуми комунізму, від прищепленої ненависті до неба і до землі.

На жаль, історія Російської Федерації сьогодні починається в 1941 році. Архіви знову закриті, тема революції і червоного терору майже табу. З чого б це? З того, що ми бачимо спроби повернення СРСР. Вже написані ікони Сталіна. Кажуть, що є навіть ікона Брежнєва. Встає модель держави бездарніша, ніж СРСР, потворна і вульгарна. Серйозно обговорюється повернення Волгограду імені Сталіна, мучителя народів, який підписував власною рукою розстрільні вироки християнам.

Микита Хрущов або Ленін хоч брехати вміли, а сьогоднішні просто мовчки падають, куди виходить. А їхні опозиціонери такі ж самі, якщо не гірше.

Кажуть, що комуністи просто розбудовували Росію після громадянської війни і розрухи. А геноцид нашого народу? А масові розстріли, зокрема священиків, це що просто так? Що це за віра і що це за “святі” такі жертви, що приносилися?

Корінь важкої небудови всередині Росії ми можемо побачити, вивчаючи досвід новомучеників. І це не дозвільний інтерес. На стінах монастиря, в якому я служу час від часу з’являються слова, виведені чорною фарбою:

– Попи – вбивці

– Смерть попам!

Ворота Спаського монастиря міста Рязані. 2012 р

Що б це означало? Кого попи вбили?

Тобто, зараз у Рязані живе людина, яка з радістю вбила б мене, священика, якби їй за це нічого не було. Зараз вона боїться і чекає розправи зі мною за віру, за Христа, за службу людям. Це зовсім не вчора.

У Кремлі на території нашого монастиря було кладовище, яке комуністи бульдозерами зрівняли із землею. Ми там поставили хрест. Братія бачила, як одна з весільних компаній поставила на поличку з лампадкою пам’ятного хреста пластикові скляночки з вином. Кілька днів тому прості і веселі дівчата робили біля Хреста па танцівниць жердини.

Тому пам’ять новомучеників сьогодні так само актуальна, як п’ятдесят років тому. Діти і онуки революційних матросів і чекістів нікуди не поділися. Вони живуть поруч, разом з нами. Недаремно закрили архіви. Комуністи так і не вибачилися за терор і помилки перед народом. Ми самі нащадки або тих, хто гнав праведників, або відвертався, боявся і мовчав. Тому інтерес до сповідників – не абстрактний борг вдячності, а, можливо, школа на майбутнє.

Людина – найбільш досконала подоба Божа, тому найкраще читати відповідь про небесні ліки для країни, написані духом людей, які любили Бога. Таких людей до кінця тридцятих років майже не стало. Нам залишилися їхні могили, зруйновані храми і записи допитів. З їх сторінок нам чутний голос сповідників. Читаючи текст бесід мучеників із слідчим, можна задатися резонним питанням:

– А в чому суть їхнього мучеництва? Адже на допиті не просили відректися від Христа, зробити блюзнірство чи принести жертву Леніну?

Усіх наших сміливих християн побили до двадцять першого року. Залишилися тихі, скромні і непримітні молитовники, яким пропонували бути таємним агентом, відмовитися від служіння чи просто стати лжесвідком. Що ж тут такого духовного? Цивільні статті. Що вони сповідували? І заради чого вони все-таки йшли на смерть?

Українською та російською “мученик” – це той, хто прийняв мучеництво, тобто той, кого мучили, спричиняли біль. Грецькою мученик – “мартірос” – свідок. Тут зроблений акцент на іншій якості подвигу, на свідоцтві. Святий мученик свідчить життям про те, що є цінності вищі за саме життя. Це здається неймовірним: щось може мати більшу ціну, ніж радість свободи, сім’ї, і всій поезії життя, даного нам Самим Богом. Хіба для того нас призвав з небуття Творець, щоб ми кинули дар життя до ніг чекіста і дозволили йому стерти нас у табірний пил? Жити хотілося, але вони вибрали смерть.

Можна сказати багато слів, але вчинок вибору між життям і смертю – найсильніший доказ. Сильніше за аргумент немає.

Що ж ми бачимо з допитів? Я знайшов допит наших сільських спас-клепіковських[1] бабусь у 1929 році. Вони просто молилися, нікого не чіпали, збиралися в будинку в однієї жінки, поки до них не був підісланий агент. Головним доказом “шпигунської” діяльності стала наявність у будинку в однієї з бабусь… протигаза. Сім людей було заарештовано і стерто в пил. У пил стерли так старанно, що через вісімдесят років ніхто з односельців їх і не згадав.

Вони пропали за любов до церковної служби. А оскільки служба – це співпраця з Богом, а молитва – бесіда з Ним, то пропали, можна сказати, за любов до Бога. Вони не хотіли і не могли любити бога іншого.

З архівів: “…клірик Знаменської церкви Толузаков, надав свідчення проти заарештованого священика, заявивши, що о. Георгій, відвідуючи різні церкви, вів антирадянську агітацію. “На мої пропозиції, – помітив свідок, – про те, щоб він почав писати музику для пісень на соціалістичні теми, він гидливо відповів, що він “ідейний і правовірний священик-християнин продаватися не має наміру, хоча йому і пропонували це”. Прямо як у 136 псалмі “На ріках Вавилонських”: “На ріках вавилонських, там ми сиділи і плакали, коли згадували Сион наш. На вербах посеред нього повісили ми арфи наші. Там бо питали нас про слова пісень полонителі наші, що знали про наш спів: “Заспівайте нам пісень сионських”. Як же нам співати пісню Господню на землі чужій? Якщо забуду тебе, Єрусалиме, нехай буде забута правиця моя. Нехай прилипне язик мій до гортані моєї, якщо не пом’яну тебе і коли не поставлю Єрусалим початком радости моєї.

Для них СРСР був Вавилоном. А Ленін – явним слугою антихристовим. Вони не могли навіть із страху смерті зробити вигляд терпимості до ворогів Христових і постраждали за любов до Бога, істинного і живого.

Інші пропали за те, що нікого не видали. Тобто згинули за любов до людей. Людина приймала для себе рішення бути порядною навіть до смерті. Прийняти таке рішення душі, не вкоріненій у Богу, неможливо. Приклад такої стійкості колосальний, у плані виховного прикладу для всіх, хто знаходився поряд з мучениками.

Не можна сказати, що концтабори були підпорядковані моральному авторитету християн-сповідників. У них, зрозуміло, панувала кримінальна атмосфера. Як і зараз, так і тоді в тих в’язницях і зонах християни не визначають і не визначали хід життя і неформальний устрій життя зони.

Не можна сказати, що слідчі і кати змінилися, спілкуючись з новомучениками. Ні. Змінилися ті щасливці, поряд з якими жили і рятувалися ці святі люди. Сила християнства у вмираючому насінні, що падає на порожнє місце і проростає через певний час у поле зрілого колосся. Римська імперія стала полем Божим через триста років сповідництва. Нам вдалося побачити перші сходи після вісімдесятих. Мученики – стовпи віри і Церкви.

От як сіялося це насіння.

Як описував священик Михайло Польський, що втік у 1930 р. з СРСР: спочатку пропонувалося дати просто підписку “чесного громадянина Радянської Республіки” із зобов’язанням доносити “про всякий випадок контрреволюції”, потім, через певний час, слідувала вже вимога дати другу підписку: зобов’язання виконувати всі розпорядження ГПУ. Зрештою все зводилося до того, щоб не сісти самому, потрібно було саджати інших, причому робити це так старанно, щоб у хазяїв з Держбезпеки не виникало сумнівів у корисності свого секретного співробітника.

Протягом довгого часу новомученика Федора Богоявленського викликали на допити вночі, не давали спати вдень, а на допитах нещадно били. Від священика вимагали, щоб він назвав усіх своїх духовних дітей і людей, з якими близько спілкувався.

новомученик Федір Богоявленський

“З грудня 1940 року по день вашого арешту чим ви займалися?” – запитав його слідчий. “Через своїх знайомих, які проживали в Москві, а також через свою сестру я отримував роботу з графіки, ретушуванні портретів і тому подібне, цим і займався”. – “Значить, ви стверджуєте, що з грудня 1940 року по день вашого арешту займалися художньою роботою, яку отримували через своїх знайомих?” – “Так, саме так”. – “Назвіть ваших знайомих, які давали вам художню роботу”.

Заарештований відреагував на цю пропозицію слідчого так рішуче, що той не посмів записати його слів, а замість них написав: “На це питання обвинувачений дав контрреволюційну відповідь, і я її не записав”.

А от фрагмент допиту і відповідь на пропозицію стати інформатором іншого новомученика Миколи Тахтуєва. Навряд чи він припускав, що не так скоро, але все-таки рухне радянська влада, і ми, йому абсолютно невідомі християни, прочитаємо його слова вголос:

“Громадянин начальнику! – писав він. – Дозвольте мені пояснити Вам письмово, я говорити багато не вмію через свою неписьменність. Що ви від мене вимагаєте, то я зробити не можу. Це моє останнє і остаточне рішення. Більшість з нас йде на таку справу, щоб врятувати себе, а ближнього свого погубити – мені ж таке життя не потрібне. Я хочу бути чистим перед Богом і людьми, бо коли совість чиста, то людина буває спокійною, а коли не чиста, то вона не може ніде знайти собі спокою, а совість у кожної людини є, тільки вона брудними справами заглушається, а тому я не можу бути таким, яким Ви б хотіли”.

Друга грань подвигу новомучеників – це глибока порядність і цілісність особистості. Цілісність у тому, що вони, вибравши Бога основою свого життя, вважали, що все їх життя, аж до дрібниць – це сповідання Бога справою. Таким чином, причиною їх загибелі стали дві складові. Перша складова – це чиста любов до Бога, а друга – вірність Богові, що проявляється в любові до людей. Просте і звичайне життя вони розуміли як свідоцтво вірності.

Часто здається, що європейські чесноти – це природні речі, що взялися нізвідки самі собою і зрозумілі кожній нормальній людині. Але це далеко не так. В інших частинах світу добро і зло, порядність і підступність, милосердя і жорстокість виглядають абсолютно не так, як у християн. Наші чесноти є похідні від віри в Христа. І найцікавіше, що вони мають зворотну силу – викликати віру. Якщо людина чесна, милосердна і розумна, то рано чи пізно вона приходить до Бога. Чи її предки були угодниками Божими і вона ще не встигла розгубити добрий звичай. Збереження і сповідання християнських чеснот – величезна заслуга всіх праведників.

Радянська влада припустилася фатальної помилки. Вона зрубала дерево Церкви і не викорчувала пагони, властиві християнському світу. Вона розраховувала за допомогою науки створити повністю контрольованих людей. Для цього не чіпали таких учених, як Павлов, чекаючи, що він знайде секрети дії на підсвідомість і інстинкти. СРСР за допомогою Крупської намагався перекрутити дитинство і школу. Більшовики хотіли перетворити любов на склянку води і скасувати сім’ю, як про те мріяв Карл Маркс.

Вони багато чого хотіли виконати з того, що написав безумний і жорстокий бухгалтер. Якби вони були послідовними марксистами, вони б довели справу до кінця. Але вони злякалися з таким “народонаселенням” залишитися один на один серед потужних і войовничих сусідів. І коли це зайшло занадто далеко, комуністи здогадалися, що це шлях до самогубства країни.

Їм довелося зробити ставку на ті людські якості, які складали основу християнської держави. Це було роковою помилкою. Ці пагони відновили стовбур. Відбулася зворотна дія. Любов, дружба, сім’я, жертовність не можуть бути мотивовані еволюційним процесом. Усі ці властивості мають цінність тільки у вірі в особистісного Бога. І віра прийшла.

Уся епоха шестидесятників – це час відродження цінності і значення душі звичайної людини. Це радянський Ренесанс особистості. Відродження іншої етики, естетики і моралі не могло відбуватися в ідеологічному радянському вакуумі. Я пам’ятаю лекції з етики в нашому інституті. Професор говорив жахливі слова про любов як про продукт біохімічної реакції на подразник, що виникає в корі головного мозку. Але на дворі стояв 1980 рік, залишався тільки один крок до віри, і він був зроблений.

Радянська влада, розправляючись з християнами, показала себе слабкою і невпевненою в собі. Невже ці тихі християни були такими вже небезпечними, щоб треба було їх вбивати без опору? Комуністи ніколи не були впевнені у своїй правоті і тому так жорстко розправилися зі слабким супротивником. Сильний так не робить. СРСР завжди був боязкий і брехливий.

Замість того щоб страчувати християн публічно, комуністи, побоюючись обурення народу, вбивали їх по-тихому, розігрували спектакль державної зради. Але насправді всім було ясно, за що вбивають віруючих. За Христа. І навпаки, маленькі, тихі, скромні люди виявилися сильнішими за державну машину з її залізними кулаками, чобітьми, наганами, літаками і ракетами. Історично християни виграли і побачили смерть СРСР.

Ми, міркуючи про мучеництво, щиро не розуміємо: звідки в них взялися сили? Ми боїмося Христових мук і з жахом думаємо: “Так, їм допоміг Христос”, як про лотерею. Кому допоміг, а кому не допоміг. Їм допоміг, а чи допоможе особисто мені бути таким стійким? І думаємо: “Навряд чи”. Насправді, троянда не росте на асфальті. Вона піднімається з клумби. Клумба – це праведність. З допитів не видно життя праведників до арешту. Але якщо вчитатися в історії їхніх життів, то ми легко помітимо як потихеньку, протягом усього життя наповнювалося їхнє серце благодаттю і силою.

Праведність і милосердя – це не мішок з діркою на плечах і не тисяча поклонів на день, а передусім радість. Життя з Богом – це поєднання нашої жертви і зворотний струм благодаті, яка входить у нас від Бога.

Христос на хресті зазнавав страшні болі. І мученики Христові зазнавали страшні муки, в яких багато хто з них, у той же час, відчував божественне захоплення, що усуває біль і жах смерті.

Наші мученики – не мазохісти. Мазохіст шукає біль, і він йому доставляє якесь хворобливе задоволення. А мученики йшли до Христа не хворобою, а захоплювалися радістю і благодаттю, що затьмарюють страждання.

Христос на хресті окрім болю відчував захоплення любові. Ця Христова радість була не просто дана мученикам по ходу справи. Вона поволі народжувалася і зростала протягом усього життя. Від доброї справи до доброї справи. Від чесного вчинку до чесного вчинку. Так непомітно створюється тканина праведності. Так поступово очищається серце. А чисте серце вміє бачити Бога, і нічого кращого йому не потрібно. Тоді людина потрапляє в простір любові, з якого ніхто вже ніколи вийти не бажає. Навіщо світ, якщо в ньому сумно і нудно?

Досвід новомучеників – чудове свідоцтво переваги радості спілкування з Богом у порівнянні з будь-якою іншою. Зрештою, духовна перемога, куплена ціною смерті, – це найсильніше свідоцтво існування Бога.

Новомученики жили так само просто, як і ми. Часто дуже бідно. У порівнянні з ними ми живемо прекрасно. Для них були такі самі черги в магазинах і лікарнях. Вони так само несли службу. Але на відміну від нас життя у світі вони сприйняли як служіння. Досвід новомучеників унікальний тим, що вони, вийшовши з церковної огорожі у світ, поетизували світ, показали, що все наше, здавалося б, просте життя насправді частина Літургії – спільної справи з Богом. Це відкриття – як велике відкриття в науці. Нам стало ясно, що в нас немає виправдання в неправедності.


[1] Село в Рязанській області

Автор: священик Костянтин Камишанов