У нас немає практичної культури християнства

Коли Христос ходив вулицями міст, навколо Нього теж була тиснява і штовхалися люди. Хто були вони?

Вони були чимось на кшталт наших енергійних прицерковних бабусь. Парафіяни, які штовхаються, шумні діти, сонні християни і ті, хто влаштовує безчинства на освяченнях, прийшли в храм не заради Христа.

Людина може розуміти, що є вища сила – Бог. Людина може визнавати її панування. Вона також може усвідомлювати свою слабкість у порівнянні з цією силою, і смиренно просити її про помилування, і при цьому не бути Християнином.

На Тайній вечері, за кілька годин до арешту, жорстокого суду, Христос здійснив неймовірний вчинок, в якому наочно показав суть Свого вчення. Такого Він ніколи не робив. Господь і Бог встав на коліна і умив ноги учням.

А потім сказав дві важливі речі, що пояснюють цю ексцентричну подію. Слова були про те, що, хто хоче бути першим – має стати слугою братові. Слова Божі відносяться до всіх. І до бабусь, що штовхаються, і до священиків, що стоять на чолі парафії, і єпископів і Патріархів. Просто бабусі на видноті та їх дії особливо помітні.

Господь не сказав би їх у такий важливий момент, якби вони не мали такого величезного значення. Він передбачав нашу дійсність і добре знав людські слабкості.

Просто кланятися і служити як раб жодна нормальна людина не може. Господь відкриває таємний двигун християнства – дружбу.

Він Сам каже: “Не називаю вас більше рабами, бо раб не знає, що робить господар його; а Я назвав вас друзями” (Ін. 15:15). Дружба є в очах Божих дуже важливим мірилом стосунків не лише між людьми і Богом, але між Його учнями.

Спостерігаючи тисняву за пасками, банками з маслом, у черзі до хреста і навіть до причастя, ми можемо зрозуміти, що люди, які безчинствують, не лише не учні Христові, але і взагалі – невиховані громадяни. Куди там до християнства?

Причина в ставленні до Бога і до своєї душі і, як не дивно, у службі… Більша частина народу присутня на службі без з’єднання з Христом. Тому вони йдуть такими, якими прийшли.

Спів. У більшості випадків хор співає невиразно, так що за музичними оборотами сенсу не розібрати. Спів, часто перетворюється на музичну прикрасу служби, яка існує сама по собі. Щось на кшталт музичних шпалер або декорацій.

Читання. Насиченість читань образами така сильна, що лише дуже підготовлена людина може прослідкувати послідовність і логіку літургійного оповідання до кінця. Наша служба, якщо її постаратися сприймати так, як вона задумана, розрахована на дуже підготовлену людину. Звідси треба зробити висновок, що ми маємо брак місіонерської роботи.

Шуміти на бабусь, які штовхаються, у цьому випадку пізно і навіть несправедливо. Вони – плід нашої місіонерської роботи. Шуміти потрібно на себе.

Духовне керівництво. Формат парафіяльного життя, що склався, дуже простий. Одні роблять вигляд, що ведуть духовне життя, а інші роблять вигляд, що керують цим життям. Духовне керівництво, у більшості випадків, відбувається в експрес-форматі сповіді. Сповідь, замість таїнства, стає швидкою бесідою по душах з ознаками обрядового покаяння.

Таким чином людина не зможе сформуватися за допомогою священика як керівника духовного зростання.

І ще одна характерна наша фатальна особливість: наша віра, часом, суто ірраціональна. У нас участь у таїнствах не вимагає справ милосердя. У нас немає культури практики християнства. Вона щось на кшталт факультативу. Хочеш – допомагай волонтером, не хочеш – приходь, стій, забирай баночку з маслом і можеш бути упевнений, що з Богом домовився.

Але не можна все звалювати на священика і Церкву. Христос сказав, що Його чада – це мале стадо. Ми повинні зрозуміти, що Церква – це не комсомол з його поголовним охопленням. Завжди більшість була, є і буде подібно натовпу, що слухав Нагорну проповідь Христову і наситився п’ятьма хлібами.

Послухали, поїли, покивали головами і пішли додому, розчинившись в історії. А з Господом залишилося лише 12 людей. Можна ходити на голові, можна місіонерствувати все життя, покласти душу, але і тоді більшість прийде в храм лише за тим, щоб послухати, щось з’їсти і понести додому щось у баночці чи хустці. Богові не вдається розтопити серця мільярдів людей, чи нам вдасться?

Таке сумне видовище в наших храмах було і буде в найближчому майбутньому. Але для нас воно має бути нагадуванням про слова Христові про те, як нас судитимуть на Страшному Суді, і за яким квитком пускатимуть у Рай.

Тоді скаже Цар тим, які праворуч від Нього: прийдіть, благословенні Отця Мого, успадкуйте Царство, уготоване вам від створення світу. Бо голодував Я, і ви дали Мені їсти; спраглим був, і ви напоїли Мене; був подорожнім, і ви прийняли Мене; був нагим, і ви зодягли Мене; був недужим, і ви відвідали Мене; у в’язниці був, і ви прийшли до Мене.

Тоді скажуть Йому праведники у відповідь: Господи! Коли ми бачили Тебе голодним, і нагодували? Або спраглим, і напоїли? Коли ми бачили Тебе подорожнім, і прийняли? Або нагим, і зодягли? Коли ми бачили Тебе недужим або у в’язниці, і прийшли до Тебе? І Цар скаже їм у відповідь: істинно кажу вам: зробивши це одному з цих братів Моїх менших, Мені зробили” (Мф. 25:34-40).

Спостерігаючи це сумне видовище в наших храмах, ми повинні закликати до порядку. Так робиться вже десятки років, втім, майже марно. І в той же час розуміти, що ми – як сполучені сосуди. У цих сумних картинах є і наш портрет.

Але це не повинно засмучувати. Якби все було добре, то Бог обійшовся б і без нас. А ми саме на те покликані, щоб завдяки нашій місії світ став кращим і ближчим до Бога, у чому нам допоможи, Господи.

Автор: священик Костянтин Камишанов