Страшний суд або найкращий день у нашому житті?

Тріумф Християнства, Гюстав Доре

Той день, коли відбудеться Страшний суд, буде першим днем тріумфу Раю. До днів творіння світу додасться новий день. Впродовж його наш грішний світ повністю преобразиться. І станеться щось дивне: Ангели зів’ють небо, як пергамент, і сонце померкне, і місяць не дасть світла свого, і зірки спадуть з неба, і сили небесні похитнуться.

І настане Ранок світу.

Він почнеться тоді, коли число жителів Раю досягне певної необхідної і достатньої величини.

Для них – праведників – Страшний суд виявиться не страшним судом, а стане найкращим днем їх життя, бо перша радість – найсильніша. Душа обраних побачить Того, Кого любила, про Кого мріяла, Кого завжди хотіла бачити – Христа.

І Христос буде радий бачити Своїх друзів. Він введе їх у новий світ золотими воротами.

Для Бога цей день Суду теж не буде страшним. Нарешті закінчиться цей кошмар, який називається «Наш світ». За словом пророчим, лев і агнець лежатимуть поруч, зло скасується і настане вічне царство добра. Початок Суду стане закінченням цього жахливого дня гріхопадіння, що тривало цілу вічність, з його війнами, вбивствами, обманом і злістю.

Для грішників Страшний суд принесе певний переляк, але надалі Господь дасть їм по серцю їх бути вічно з такими ж, як вони.

Це як у в’язниці. Там збираються, хоча і проти волі, певні джентльмени, в яких один і той же погляд на життя, які об’єднані певною подобою братерства і понять. Їм не потрібно працювати, і день їх протікає у філософських бесідах про сенс життя. Там не потрібно напружуватися про їжу, гроші і про те, щоб наситити рідню чи близьких. Усе сплачено. Вони там тверезі і життя їх проходить за розумним режимом, що виключає зловживання і гріх.

Звичайно, ця подоба умовна і вимагає уточнення.

По-перше, Христос сказав, що в раба злого заберуться ті таланти, які він полінувався помножити. Тобто, людина буде спрощена у своїй організації на порядок, і, подібно до бісів, прийме простішу організацію особистості, подібну до тварин.

Це не означає того, що Бог помститься таким чином за гріх. Святі отці одностайні в думці, що Господь абсолютно благий. Навпаки, таке спрощення до стану худоби, зменшить міру страждання особистості, яка виявиться нездібна до тонких переживань. В результаті деградації житель пекла не зможе грішити сповна, як міг би, залишаючись у повному розумі і всій силі душі.

По-друге, майже усі святі отці упевнені в тому, що відправка грішника в пекло – благо для нього не лише тому, що він сам вибрав місце, в яке прагнув. У пеклі йому буде комфортніше, ніж у Раю. Для людини воля найважливіша. У ній її свобода та індивідуальність. Зламавши волю грішника, Бог зламає всю людину. Але Господу не потрібна в Раю зламана, спотворена особа, яка опирається. Бог дає їй волю по її серцю – і це благо.

Таким незвичайним способом Господь спробує не лише збільшити міру благодаті Раю, але і знизити рівень страждання в пеклі. У результаті рівень зла зменшиться в цілому по Всесвіту.

Отже Страшний суд парадоксальним чином привнесе до світу більше світла і зменшить рівень зла, у порівнянні з наявним станом справ. Страшний суд зробить світ менш страшним.

А якщо це так, то навіщо ж готуватися до катастрофи? І хто має готуватися до катастрофи, і як потрібно готуватися до цього Страшного суду?

Очевидно, що Страшний суд буде страшним для громадян пекла. Він буде таким не лише тому, що їм загрожує існування в злі, але і тому, що вони повинні пройти процес деградації особистості. А це насправді страшно.

Тлумачі, пропонуючи церкві згадати про перший день оновленого світу, як про Страшний суд, апріорі припускають, що серед нас немає праведників, немає тих, хто любить Бога, а є виключно потенційні жертви пекла. Чомусь у коментарях до цієї події проповідується не радість довгожданої зустрічі з Христом, а, навпаки, нагнітається страх божественної помсти.

Як же зустріти цей день правильно?

Професор Осіпов зауважив, що для того, щоб почалося звільнення, має раніше настати усвідомлення свого рабства. Значить, ми повинні сприйняти психологію і образ думки раба.

Святий Силуан Афонський дав таку формулу підготовки до Страшного суду: «Тримай розум свій у пеклі і не зневіряйся». Значить, ми повинні захотіти життя в пеклі.

Та як же тримати розум у пеклі і не устрашитися і не зневіритися простій людині?

Як можна навчитися бути громадянином Небесного Єрусалиму, якщо весь час вправляти свій розум у реальності пекла?

Я, наприклад, захотів стати архітектором. І для цього прийняв рішення стати їм через заперечення інших професій: не бути лікарем, не бути слюсарем, не бути водолазом. І, можна подумати, через це негативне богослов’я я стану архітектором? Ні.

Через подібне заперечення неможливе творення і формування позитивного і сутнісного образу. Заперечення не може бути основою існування.

Пасхальні слова ангелів «Чого шукаєте Живого між мертвими?» (Лк. 24:5) набувають нової глибини. У пеклі неможливо підготувати себе до Раю. У Раю потрібна навичка не відчаю і страху, набутого в новому Содомі, а навичка любові до Бога, людей і Землі.

Як можна усьому цьому навчитися, сидячи вже за життя в пеклі? Як можна знайти в бруді світло? Як можна в смітті відшукати перли? Ніяк.

Згадаємо про гучну заочну суперечку відомого богослова – професора і святого, нещодавно прославленого в Грецькій церкві. Йдеться про Порфирія Кавсокалівіта.

Московський професор, напередодні самого прославлення цього святого оголосив про те, що Порфирій помиляється. Приводом для цього послужили слова святого про те, що не варто боротися з бісами, оскільки вони вічні, незнищувані, невтомні, а ми тимчасові. Знищити їх не вдасться, а боротьба з ними безглузда в проекції Вічності.

Замість того щоб стати фахівцями з боротьби з дияволами, святий запропонував стати знавцями життя в Богу. Він помітив, що краще занурюватися в Бога, ніж у пекло. І тоді благодать сама лікуватиме і заповнюватиме неміч і захищатиме від бісів найнадійнішим чином.

Насправді, протиріччя тут немає. Святий, як і належить святому, дивиться далі і вище. Порфирій Кавсокалівіт говорить про стратегію, а професор про тактику.

Святий говорить про те, що сенс життя полягає в наближенні Христу і набуті подоби з Ним. Метою життя ніяк не може бути борцівська навичка на пекельних іподромах. У Раю це даремне вміння.

Чого шукаєте Живого між мертвими?

А от для того, щоб досягти цієї подоби, тактично необхідно долати опір духів злоби, які не мають наміру упускати здобич.

Нерозуміння, як завжди, пішло від різного погляду з різної точки спостереження в часі і просторі.

Що нам до цих богословських тонкощів?

Річ у тім, що в них міститься пряма вказівка на стратегію нашого життя в перспективі Вічності. Приватно в цьому богослов’ї міститься вірний підхід до вправи, що дає посвідчення на проживання в Раю – посту.

Якщо не мати на увазі стратегію, а лише одну тактику, то піст – це боротьба. Людина, що не бачить попереду Раю, виходить на піст як на біду і на війну. А закінчення посту вона святкує, як кінець біди і влаштовує переможний бенкет. Вона «відпочиває» від посту, від втоми бути світлою і доброю. Прикметою такого посту бувають тяжкий голод, хронічна втома і стомлення душі.

Але люди тонкі підходять до пасхальних бенкетів не так. Пасхальні бенкети духовних людей, навпаки, тихі. Радість про звістку Воскресіння Христового законна і справедлива, але от закінчення посту часто приносить смуток. Він виникає від того, що час посту тонка людина розглядає як час свого наближення до Бога, а його фінал – як закінчення цього перигею і мимовільне віддалення від Світила Бога. І часто вириваються слова жалю: «Недопостився» або «щойно почав постити і тільки пізнав радість посту». Прикметою такого посту є радість.

Ці пости втоми і радості не переплутаєш.

Людина, яка бачить Бога над маневрами посту, зустрічає піст не як народну біду, а як радість, що наблизилася, словами:

– З постом вас, браття і сестри! Постимо постом приємним.

Перед неділею про Страшний суд, була неділя про Блудного сина. Вони сполучені в єдиний логічний ланцюг. У неділю про Блудного сина людина шукала свій справжній дім – Рай, у цю неділю церква ставить її на самому порозі Раю:

– Глянь!

Здрастуй, пекло? Ні. Здрастуй, ранок світу!

За старих часів люди краще розуміли суть пам’яті цього дня. Доказом тому служать старовинні ікони. На білих дзвінких фонах розкриті яскраві мажорні плями червоного кольору. Пекло в цих іконах заховане так, що відразу і не знайдеш.

З часом із заходу до нас прийшло інше трактування Страшного суду – справжній голлівудський трейлер фільму жахів.

Перебуваючи в Сікстинській капелі, можна здивуватися неймовірному художньому генієві Мікеланджело, і в той самий час, з не меншою силою, можна здивуватися його духовному дальтонізму.

Замість Ранку світу на знаменитій фресці ми бачимо не зустріч світу і Христа, а навчальні посібники з малювання в залах м’ясокомбінату. Як же так? Адже тисячі богословів, апостоли і Сам Христос говорили, що ми не помремо, але всі змінимося. Ми знову повернемося в тонкі тіла, назавжди залишивши в землі тимчасові «шкіряні ризи». Як же це було упущено з виду такою талановитою людиною, абсолютно не зрозуміло.

Гаразд, це капела. Цей бенкет м’яса там урівноважує ефірний Ботічеллі. Але в нас ці трилери стали нормою на західних стінах храмів. Із заходу прийшла мода, на західній стіні вона і восторжествувала. На цих фресках торжествують не праведники, а Чужий.

На жаль, з часом, трансформувалися не лише фрески на західній стіні, але і церковна свідомість, травмована духом бурси. Час апостасії наклав свій відбиток на все сприйняття світу людиною. Замість того, щоб готуватися до зустрічі з Небесним Отцем, сини Божі стали готуватися до зустрічі антихриста.

На жаль. Сьогодні треба долати зусилля, для того, щоб відвести наш заворожений погляд від погляду антихриста і перевести його на лице нашого милосердного Господа і Бога Спаса нашого Ісуса Христа.

Здрастуй, пекло! – це не для нас. Не для тих, кого призвав Господь до життя. Не для тих, хто любить Його. Не для тих, хто незважаючи на падіння, падав головою в бік Раю.

Поганий той солдат, який не мріє стати генералом. Поганий той християнин, який не прагне в Рай, а сидить душею в пеклі і не може відвести гіпнотичного погляду від сатани, як кролик від погляду удава. Поганий той християнин, який забув про ту велич, яку йому дарував Бог, і про те місце, яке Він підготовив йому на небі.

Погане те, що замість того, щоб з Божою допомогою прагнути у свій рідний дім, у Рай, і без того немічна людина ще більше знесилює, сидячи на річках Вавилонських, втуплюється очима в пекло і розбирає його сенси.

Наше – Христос воскрес! Наше: «Так, гряди, Господи Ісусе!» (Одкр. 22:20).

Автор: священик Костянтин Камишанов

Усе по темі: Неділя про Страшний суд