Урок Благовіщення: почути Бога і дати Йому діяти

Благовіщення, Джон Вільям Вотерхаус

Вона показала найзручніший шлях на небо

У Богородиці три слави. Слава від Бога. Слава від святих. І слава від людей.

Божа слава від того, що Діва Марія змогла обрадувати Бога. Вона змогла почути Господа. А почувши, прийняти Його Слово. І прийнявши, втілити його. Бог промовляє до всіх і від усіх чекає відповіді, але тільки відповідають Йому і розуміють Його одиниці. А серед них лише декілька людей розуміють слова Божі так, як того хоче Господь. Йому такі люди дуже дороги і Він їм надзвичайно радий.

Слава від святих у тому, що весь собор святих схиляє голови від того, що Марія, як ніхто інший, просто і ясно пройшла подвиг спасіння і служіння. Святі домагалися спасіння тіснотою, скорботою, хворобою, а Божа Мати пройшла свій шлях у мирі душевному і без надриву. Мало того, Вона, як ніхто інший зі святих, зуміла своїм життям здійснити правду Божу на Собі настільки, що минула митарства і живою була узята на небо.

Слава від людей полягає в тому, що людський рід дякує Їй за те, що Вона показала найзручніший шлях на небо. Секрет цього шляху полягає в тому, щоб замість свого розуму і своєї волі чинити по волі і розуму Божими. Замість терзань і болю – зійти на небо за допомогою благодаті. Вона дуже добре показала на собі, що найкраще прийняти волю Божу, не шукати свого, а дозволити Богові влаштувати твоє життя якнайкраще. Адже, насправді, так краще. Адже Бог розумніше і добріше нас. Як сказала Діва Марія:

Я – раба Господня. Нехай буде Мені за словом твоїм.

Катастрофа: не чути і не розуміти Бога

А ось це для нас найважче. Тут нам спотикання.

По-перше, ми не хочемо чути Бога і ми не хочемо, щоб Бог чув нас. Ми не шукаємо свого місця в Бога, а шукаємо місця Богові в наших планах. Мовчання неба – наша реальність, яка нас найбільше влаштовує. Але що означає це мовчання неба?

Не чути Бога можна тільки в одному випадку – якщо наша душа перебуває в напівмертвому стані духовної непритомності. Вона, немов тіло без пам’яті, без розуму і без почуттів, не в змозі взагалі нічого сприймати. Непритомність душі, мертовна бездушність – наш звичайний стан і причина нашої трагедії.

Але це ж катастрофа: не чути і не розуміти Бога!

Порожнеча і мовчання неба – наша страшна добровільна доля. Ми часто не чуємо Бога, ні в церкві, ні вдома, ні під час поневірянь, взагалі ніде. Ми навіть вважаємо, що Боже мовчання – це норма.

Нас ця божественна безмовність ніскільки не пригнічує і не засмучує. Ми настільки звиклися з цим мовчанням, що не розуміємо найпростіших і найгучніших слів Божих і шукаємо їх трансляторів – спеціальних людей, яких наділяємо функцією медіумів, – старців. Вони нам усі говорять про те, що каже Бог. Самі ж ми глухі.

Простий приклад. Ось ти стоїш на службі і що чуєш: спів хору, шепіт народу, вигуки священства? Чи сприймаєш ти за усім цим голос Божий? Як ти чуєш цей голос? Як ти відповідаєш Богові? Чи чуєш ти взагалі Бога? Що ж сприймає душа замість Бога?

Душа без Бога шукає заповнення з інших джерел. Ми можемо заповнювати серце телебаченням, вином, плітками і нескінченним базіканням. Що завгодно годиться для того, щоб заглушити тишу, в якій чутне слово Боже.

Ознака душі, що живе без Бога, проста і знайома: повсякчасна втома, розслаблення, смуток, тужливість, страх, біль у душі, безрадісність, пошук уваги до себе, балакучість. Душу безбожну можна дізнатися по тому, чим вона пожвавлюється, наприклад, за засудженням, яке є насолодою споглядання зла в іншій людині. Душа безбожна пожвавлюється гріхом і радіє ваді. Душа безбожна радіє будь-якому сурогату, що замінює благодать Святого Духа: вину, розпусті, грошам, майну, владі і ласощам.

Свято Благовіщення нагадує нам про стан душі, що живе з Богом. Головне у святі Благовіщення – все те, що нам дуже дивне, важке і часто недосяжне: уміння чути і відповідати Богові. Про це свято сказано, що воно є початок нашого спасіння. Не тому, що в день ікс Бог вирішив відправити у відрядження на Землю Свого Сина. Бог завжди був готовий на це. А тому, що на Землі з’явилося декілька десятків людей, що доросли до того, щоб розуміти Бога. Що подорослішали до любові до Бога. Що відновили в собі образ Адамів настільки, що виявилися готові, як і прабатько, працювати Богові.

Феномен Діви Марії полягав у тому, що Вона жадала чути слово Боже, пізнала його в той момент, коли Архангел приніс Їй його, зберігала слово Боже скрізь і завжди, і ні на що ніколи не його розмінювала.

Чути Бога, розуміти Бога і прийняти Боже слово – найголовніше в житті людини. Це умова її блаженства на небі і щастя на землі. Не чути Бога – джерело усього земного горя і зла. Ми бачимо, як Марія, яка все життя присвятила слуханню слова Божого, настільки Ним оберігалася і була улюблена, що була узята живою на небо без того, що ми вважаємо важливим: без грошей, без бізнесу, без дітей, без будинку, без кредитної картки, без медичного полісу, без пенсії і, можливо навіть, без відмінного здоров’я. Де вже бути здоровим, коли «душу пройме меч» тобі?

Як же чути слово і дотримувати його?

Про те, що слухання Бога – є найважливіший урок Благовіщення і місії Богородиці, каже і Сам Христос. Коли до Нього приступили учні, одна жінка від народу вигукнула:

Блаженна утроба, що носила Тебе, і груди, що годували Тебе! – і почула у відповідь:

Блаженні ті, що слухають слово Боже і виконують його.

Тобто Господь поставив заслугу годування і виховання Його незрівнянно нижче за заслугу СЛУХАННЯ і ВИКОНАННЯ слова Божого. Як же його чути і виконувати?

Господь Ісус сказав: «Дух Святий навчить вас усього». Це не означає, що Дух Святий, як новостарець, казатиме нам, брати кредит чи ні, виходити заміж за військового чи за семінариста, чи поступати синові в інститут або не валяти дурня і йти працювати руками. Ні.

Дух Святий сповіщає нам про правильний вибір благодаттю. Правильне рішення завжди приносить мир на серце, безтурботність, безстрашність, беззлобність, простодушність, доброзичливість, легкість, тонкість і світло. Відсутність благословення Божого народжує в нас тривогу, страх, дратівливість, марнославство, біль, тугу, смуток і морок.

Усе просто.

Більше того, Божа Мати відкрила, що найправильніші рішення ті, які не ми створюємо, а готує Бог. Вона в момент Благовіщення усе піклування про життя вручила Богові, усе життя залишалася вірна своєму рішенню і не заважала Богові влаштовувати Її життя. Звернемо увагу на Її чудові слова:

Я – раба Господня. Нехай буде Мені за словом твоїм!

Як це важливо – не лише чути слово Господнє, але і, прийнявши його, дати йому можливість діяти в собі! Досвідчені люди знають, якщо не заважати Богові, то Він неодмінно зробить нас щасливими і блаженними. Як би нам не шкодили люди, якщо ми будемо великодушні і благородні в Богу, то Бог віддасть нам за несправедливість людей у рази більше, якщо ми не озлобимося і не втратимо миру в душі. Як би не спотворювали і псували ми самі своє життя, Господь невпинно прагне виправити наші помилки і налагодити життя до кращого. Краща справа – не заважати Богові піклуватися про нас. Божа Мати і не заважала Йому і допомагала, як могла дотримувалася слів: «Нехай буде Мені за словом твоїм».

А ми не віримо Богові, а віримо собі, друзям і грошам. Але більше грошам. Ми, не вірячи Богові, боїмося Його і Його промислу про нас. Ми не довіряємо Богові, не наближаємося до Нього і страждаємо, страждаємо і страждаємо без Нього. Страждаємо з Ним і страждаємо без Нього. Ми боїмося втратити себе в Богу, і в результаті втрачаємо себе в безодні смутку, гріха і смерті.

«Бо хто хоче душу свою зберегти, той погубить її» – сказав Христос.

Господь змінив формат спілкування з людиною

Благовіщення – початок спасіння людей, суть якого в житті з Богом. До Христа народ ділився на профанів і посвячених. Первосвященики повністю монополізували спілкування з Богом. Вони транслювали сурогат цього спілкування для профанів, опошляючи його до побутових норм гігієни, медитації і духовного податку. Господь змінив формат спілкування з людиною. Священики з медіумів сталі тільки доброзичливими професіоналами і учителями особистої взаємодії з Богом, знавцями правил духовного життя і джерелом церковного рятівного досвіду. Це не означає можливість модної тепер вільності парафіян. І учитель служить учням, але учні слухають і коряться учителеві заради свого блага. При цьому уся відповідальність за спасіння самого себе перейшла від колективної, національної і профспілкової відповідальності до особистої.

Тепер високе, почесне, важке право бути з Богом стало належати особисто людині, що перебуває в тілі Божому, – у Церкві. А запорукою такого божественного права стало уміння жити в Богу, і, у першу чергу, чути Бога, розуміти Бога і наслідувати Його слово. Без цього слухання і розуміння життя людини – безглузде кружляння, що веде через тугу, страх і біль до смерті. Страх, душевний біль і смуток – показник того, що людина живе поза Богом, поза розумінням Його задуму про себе. Порожнеча і мовчання неба – ознака прийдешньої смерті душі і залишення Богом, що сталася від власного бажання жити без Бога.

Який же ще приклад кращий, ніж життя Божої Матері, може переконати нас жити під рукою Божою і за словом Його? Що ж може бути краще і благодатніше за Її приклад? Що може бути світліше і радісніше, ніж життя в Богу Богородиці? А як Вона красива на іконах! Хіба краса – це не свідоцтво? Краса – це видима правда. Краса – це світіння духу, що зсередини ушляхетнює тіло.

Безперестанна молитва, благодушне терпіння важких випробувань, сердечна теплота до ближніх, що постійно проявлялися в Ній від дитинства до успіння, поставили Її вище за усіх святих людей, вище навіть сил небесних.

Господи, допоможи і нам зігріти серце теплотою нашого ставлення до ближніх і почати духовне життя через цю теплоту так, як її почала Діва Марія з милості до людей! Адже це нескладно і приємно, і цілком очікувано Богом, бо і нам дароване все те, що було в Божої Матері.

Що відрізняє нас від Божої Матері

Божа Мати прийняла в себе Святого Духа. Вона носила під серцем Царя Всесвіту, всього видимого і невидимого світу. А ми мало чим обділені в порівнянні з Нею. І ми з причастям приймаємо в себе усього Христа, разом з Його Кров’ю і Тілом. Хто з богословів може виміряти, що більше і що менше? Ніхто не може виміряти глибину нескінченності Бога, що вселяється в людей, і порівняти її з глибиною Бога, що вселився в Діву Марію. Нескінченність не може бути більше або менше себе. У Богу все однаково благодатне і глибоке.

Тому ми нічим не можемо виправдати свій стан не-святості, несхожість на Богородицю. Мало подоби з причастя до Бога. Згадаємо, що і ми відчули на собі зішесття того ж самого Святого Духа, що сталося при нашому хрещенні, точно так, як і Він прийшов до Марії. І ми, як Свята Діва, давали обітниці Богові жити за словом Його.

Нас відрізняє від Божої Матері тільки наша болюча і трагічна прихильність до гріха.

Нас відділяє від Господа глибинне відособлення від Нього, що йде від отрути слів сатани, що отруїв Адама бажанням бути рівним Богові. Це бажання бути маленьким, шкідливим, безглуздим, безсилим, порожнім, болючим і пихатим богом люди розмінюють на можливість бути разом із справжнім Богом, насолоджуючись благодаттю і силою, що дарована нам Небесним Отцем.

І ось що ще важливе в цьому Євангельському оповіданні.

Бог врятував Божу Мати поверх Її міркування, поверх Її розрахунку, поверх того, що Вона могла собі навигадувати. Він врятував Її позараціонально, призвавши Її до Себе голосом, що прозвучав у глибинах Її духу. Молитимемося і ми Богові, щоб і Він нас врятував, як написав Софроній Сахаров:

– Господи, врятуй нас, дурнів, як-небудь!

Автор: священик Костянтин Камишанов

Усе по темі: Благовіщення Пресвятої Богородиці