Комбінат ритуальних послуг

Невитіювата історія сталася в Саратові. Батьки трирічної Свєти вирішили її похрестити, вибрали для хрестин ім’я Манефа і відвели в храм. А священик їм заперечив: ім’я-то «жидівське», як можна!

Батьки образилися і написали на священика заяву в Слідчий комітет: притягніть його за розпалювання по знаменитій 282-ій статті. Священик вже покараний по церковній лінії, але провини не визнає, а чи будуть юридичні наслідки – доки неясно.

Про багато що можна говорити у зв’язку з цією подією. Наприклад, про православний антисемітизм, який, здавалося б, давно витиснений іншими фобіями – але ні, живе собі потихеньку. Про невідоме для священика походження імен з єврейської, грецької і латинської мов (інша справа в православних братів наших сербів: якщо хлопчик не Горан, так він Драган, а дівчинка Милица або Любица). Чи про те, що горезвісна 282-а розрахована на дуже доброзичливе для «своїх» правозастосування, адже її дуже легко буде при зміні вітру обернути і в інший бік.

Але я, власне, про інше. Що нагадує ця історія? Ну ніби як у радянські часи прийшли люди в хімчистку або автосервіс, їм там нагрубили, обслуговувати відмовилися – ось вони і написали заяву куди слід, щоб винних покарали. Потрібно ж підвищувати культуру обслуговування населення, ясна річ.

Церковне життя буває різним, і немає загальних шаблонів, якими можна було б описати будь-яку православну парафію. Але в цій історії чітко відбилася картина життя величезної кількості парафій, схожих на комбінати ритуального обслуговування. Обслуговування може бути хорошим і поганим, клієнти – вередливими чи невибагливими, але картина буде приблизно однаковою: священики виконують обряди і ритуали, парафіяни отримують потрібний для них результат за відповідне пожертвування або навіть на добродійній основі.

Є, зрозуміло, і зовсім інші парафії, а точніше, громади, схожі швидше на сім’ї. У кожній сім’ї є свої проблеми і незгоди, але важливо, що люди там один одному не чужі, що вони зводять стосунки на основі не інструкцій і грошей (хоча і вони є), а швидше особистих стосунків, у даному випадку – з Богом і один з одним. Власне, звернення до священика «отче» відсилає саме до такої ситуації. Але вона занадто незручна надто для багатьох.

Церковному начальству (якщо воно саме начальство, а не старші в сім’ї) не подобається мати справи із згуртованою і неформальною общиною, яка добре розуміє і сміливо відстоює власні інтереси.

Крім того, такі громади схильні до зламу шаблону, вони починають експериментувати, а значить, іноді помилятися. Хтозна, чи не єресь ось те або це підозріле нововведення? Краще повернути усе до шаблону, так спокійніше, а чинитимуть опір – розігнати і заборонити.

Від парафіяльного духовенства таке громадське життя вимагає максимального залучення. Тут вже не можна повісити на вішалку разом з рясою свої обов’язки і своє служіння до наступного богослужіння. І вже не вийде директивно управляти своїми «духовними чадами»: з ними доведеться радитися, знаходити спільні рішення, шукати свої підходи до кожного – а вони часом ох які вередливі, ці люди, без них набагато простіше.

Але і парафіянам усе це дуже незручно. Якщо храм – їх другий дім, то буквально за усе, від дірявого даху і до перебігу богослужіння, відповідають вони самі, і ніхто за них нічого вирішувати не зобов’язаний. Навпаки, за життя своєї общини відповідають вони, і тільки вони. Хіба не простіше жертвувати за прейскурантом за хрестини і похоронні відправи або просто приходити на літургію час від часу, коли сам відчуваєш потребу, – сповідуватися, причащатися, налаштовувати стосунки з духівником, але тільки з ним, залишаючись індивідуальними споживачами таїнств?

Словом, щоб здолати цей стереотип, усім учасникам процесу потрібен якийсь дуже серйозний стимул, наприклад прагнення до ідеалу церкви, який зображений в Євангелії і явлений у житті святих різних часів. Але це вже дуже тонка матерія, її не зміряєш, не втиснеш у рамки інструкцій, її не пред’явиш сильним світу цього як доказ своєї сили і корисності. Можливо, саме тому останнім часом від церковних спікерів ми чуємо в основному про захист святинь (раз і назавжди даних) і про традиційні цінності? І тому слово «церква» все частіше використовується в значенні «Офіційні церковні структури», але не більше того?

Ну а хто ж правий у тій саратовській історії? Схоже, що ніхто. Чому не правий священик, здається, усім зрозуміло. Але не більше правоти в його парафіян, які вирішили навчити його любові до пастви за допомогою 282-ої статті і за посередництва Слідчого комітету. І взаємна ця неправота виникла не в момент самого конфлікту, а тоді, коли парафія почала жити за законами комбінату ритуальних послуг і усім це здалося практичним і зручним.

Автор: Андрій Десницький