Христу потрібні друзі

Христу потрібні друзі. Про це ми дізнаємося з  різних місць Євангелія. Бог цінує дружбу, про це ми дізнаємося із сьогоднішнього євангельського читання про зцілення розслабленого: «І ось принесли до Нього розслабленого, що лежав на постелі. І, побачивши віру їхню, Ісус сказав розслабленому: дерзай, чадо! Прощаються тобі гріхи твої!» (Мф. 9:2).

В описі цього випадку відсутня інформація про те, ким був цей хворий, ким він став і як він помер. Євангеліст не визнав за потрібне щось повідомити і про його друзів, що принесли носилки з другом до Ісуса. Письменник також вважає не важливою природу гріха і хвороби розслабленого. Що за гріх сковував нещасного – це теж не важливо для євангеліста. У сухому залишку ми бачимо тільки зусилля друзів і загадкові Христові слова:

– Дерзай!

Що дерзай, навіщо дерзай, чому дерзай – не зрозуміло. І не важливо. Бо головною подією сюжету стала дружба.

Можуть сказати: а причому тут якась дружба? Вона не входить у список чеснот, серед яких праведність, святість, молитовність або постування. І правильно. Усі ці характеристики описові, у той час, як друг Божий – це риса, а не опис.

Особливість нашої релігійності і стану церковного життя якось не сприймає дружбу як щось обов’язкове і угодне Богові. Один високопоставлений ієрарх навіть так і висловився:

– У моєму положенні дружба контрпродуктивна.

І, по своєму, він правий. Дружба контрпродуктивна в певному розумінні, залежно від того, який сенс служіння.

Але в Христа інший погляд на дружбу. Згадаємо те, про що Він просив учнів напередодні смерті, буквально за декілька годин до арешту. Про дружбу. Бог просив людину бути Йому другом. Бог просився в друзі до людини. Бог пропонував людині відкрити щастя дружби з Богом.

«Не називаю вас більше рабами, бо раб не знає, що робить господар його; а Я назвав вас друзями, тому що сказав вам усе, що чув від Отця Мого» (Ін. 15:15).

Ми за звичкою любимо себе принижувати і називати рабами Божими, а Бог бажає бачити в нас друзів! Можливо, рабство краще тим, що воно припускає меншу міру відповідальності і резервує можливість прохолодного служіння і законного лукавства. Адже рабові чуже усе панське. І тому раб має право на байдужість, хитрість і лінь. І ніхто не може докорити рабові в прохолодному ставленні до своїх обов’язків. Але Господь продовжує говорити так: «Не ви Мене обрали, але Я вас обрав і настановив вас, щоб ви йшли і приносили плід, і щоб плід ваш залишився, щоб, чого не попросите в Отця в ім’я Моє, Він дав вам. Це заповідаю вам, щоб ви любили один одного» (Ін. 15:16,17).

І справді, Бог хотів і мав друга. Ним був Лазар. Господь створив другу найбільше диво – воскресив Лазаря. А Лазар відповів Богові готовністю покинути лоно Авраамове заради проповіді. Те, що для Лазаря це воскресіння було трудом і жертвою Христу, стверджує передання, яке оповідає, що після свого воскресіння Лазар ніколи не сміявся і не посміхався. Очевидно, що до того він був життєрадісною людиною, якщо очевидці помітили в ньому таку різку зміну поведінки.

Отже, ми бачимо, що Христос, не входячи в справу і в суть проблем розслабленого і його друзів, зціляє хворого заради любові друзів!

Багато хто з нас вже встиг помітити, що молитва «працює». А ті, хто давно в Церкві, точно знають, що молитва соборна «працює» сильніше за молитву приватну. Існує навіть чин молитви «за угодою», коли група людей у певну годину спільно благають Бога про помилування друга. Здавалося б, яка різниця для Бога в тому, моляться люди нарізно, або разом в якусь годину. Але це євангельське читання свідчить про те, що ні, молитва друзів Богові швидше доходить, і дружні дії Він вітає.

Апостоли ще не здогадуються про майбутній Господній запит на дружбу. Але Христос їх вже готує до цього, показуючи, що Йому не потрібна Церква, як собор індивідуалістів, а потрібна Церква, спаяна божественною дружбою в Христі. І тому, що з другом зручніше виявити любов, і тому, що друг зробить більше і краще, ніж раб, і тому, що разом ми сила.

Уроки Господні завжди як матрьошка. За одним уроком слідує другий. У диві зцілення розслабленого їх було три. Дружба, природа здоров’я і розуміння того, що Бог є любов, а любов більше закону. Чи, як сказав один з простаків:

– Братолюбство вище за піст і молитву.

Формула незвична, але щось у ній є по суті цього євангельського епізоду.

Отже, урок номер два. Христос зціляє розслабленого не тому, що той покаявся, або приніс якісь жертви, або сам того просив. Господь зцілив його на прохання друзів.

Невідомо, чи чули вони це читання із Старого Завіту, чи ні, але поступили точно в його дусі: «Пам’ятай, що смерть не бариться, і завіт пекла не відкритий тобі: перше, ніж помреш, роби добро другові, і за силою твоєю простягай твою руку і давай йому.

Витрачай срібло для брата і друга і не давай йому заіржавіти під каменем на погибель; використовуй скарб твій за заповідями Всевишнього, і він принесе тобі більше користи, ніж золото; замкни у коморах твоїх милостиню, і вона позбавить тебе усякого нещастя» (Книга премудрості Ісуса сина Сирахового).

Можна думати, що раз його принесли друзі, то, по-перше, у нього були друзі, що саме по собі вже добре. А по-друге, ці друзі цінували хворого. Можливо, він був хорошою людиною, якщо вони заради нього докладали такі зусилля. Така дружба завжди є рідкість. Її нечасто зустрінеш. Читаєш молитви біля труни новопреставленого і бачиш, що навколо покійного людей майже немає. Так, дочка або син і рідкісні ряди нечисленної рідні. Шкода. Дружба – рідкісний дар.

Перейдемо до другого вкладення в епізоді. Господь не просто зціляє хворого заради друзів, але додає щось давно знайоме і незрозуміле:

– Дерзай, чадо! Прощаються тобі гріхи твої!

Як можна здогадатися про те, що саме треба дерзати, якщо ми не знаємо історії цього розслабленого? Ким він був, ким він став, чи помер він за Христа, або як жив безглуздо, так і безглуздо помер, невідомо.

Спробуємо зв’язати ці три слова – «дерзати», «прощаються»  і «гріхи». Перша думка про те, що все-таки розслаблення було пов’язане з якимись його гріхами, які полонили розслабленого до такої міри, що Богові довелося зв’язати його путами хвороби. І Христос натякає розслабленому, що звільнившись від гріхів і від пут хвороби, він, по домовленості з Богом, має зробити щось таке, на що раніше в нього бракувало духу; те, що вимагало сміливості і жертви.

Договір Бога і цієї людини залишився в таємниці, але нам дісталося знання про те, що хвороба може перемагатися відмовою від гріха. А від гріха не можна позбутися, не ризикнувши і не потрудившись змінити себе. Адже слово «дерзай» відносилося не до вимоги Бога змінити щось навколо себе, а до пропозиції щось змінити в собі і самому.

Це дуже важливий аспект. Візьмемо для прикладу пияцтво. Уся рідня алкоголіка молиться про його порятунок. І Господь за їх молитвами на якийсь час розкриває над хворим вікно в небо і ненадовго усуває його розслаблення. Але друзі не можуть врятувати п’яницю до кінця. Отямившись, він сам повинен допомогти собі. Він повинен щось змінити в собі, причому настільки, що до цього діяння можна застосувати слово «дерзай». Щось зухвале, рішуче, сміливе і важке. Причому, не навколо себе, а саме в собі. Адже щастя народжується тільки в собі і не залежить ні від чого: «Царство Боже усередині вас». І силою воно здобувається. На що натякає наступна деталь нашого оповідання:

Тоді говорить розслабленому: встань, візьми постіль твою та йди у дім твій. (Мф. 9:6).

Адже це неспроста! Упустивши так багато деталей, пов’язаних зі станом розслабленого, євангеліст звернув увагу на якусь там постіль. Подумаєш, постіль! Але рушниці на сцені не висять просто так. Воно «стрельнуло» тим, що Бог відразу запропонував зціленому невелику, але працю – відмовитися від послуг друзів і пройтися на невірних ногах, несучи свою, можливо, не дуже легку постіль. І піти не кудись, а в дім, де зайві робочі руки точно завжди до місця. Але колишній розслаблений пішов додому не просто так, але з думкою про Бога.  Господь його відправив додому, як і зціленого біснуватого. Біснуватий і розслаблений були зцілені не за заслугами, а через те, що Бог, люблячи людей, усім дає шанс врятуватися: «Ісус же, почувши це, сказав їм: не здорові потребують лікаря, а недужі, підіть та навчіться, що означає: милости хочу, а не жертви. Бо Я прийшов прикликати не праведників, але грішників до покаяння» (Мф. 9:12,13).

А раз ми друзі Божі, то і ми повинні чинити так само – давати грішникам шанс на покаяння. Якщо не приймуть таку можливість, то інша історія. Наприклад, Бог дав шанс найманцям винограднику, а ті убили сина хазяїна, і Бог визначає їм муку і смерть. Те ж саме з талантами. Не використав можливість? Вибач. Ступай у пітьму зовнішню.

Важливе те, що Бог не творить суду без випробування добротою і свободою. І ми, як і Христос, повинні давати ближнім такий шанс до покаяння. Усі мають право на помилку. І ми, і наші близькі. Шанс і аванс довіри має бути наданий усім. Комусь він може бути наданий з огляду на те, що просять друзі, як це було з розслабленим. Комусь  – зважаючи на нелюдські муки, на які нам нестерпно дивитися. Комусь  – запропонувати допомогу не через те, що так склалися обставини, а через те, що того вимагає милість нашого серця.

Отже, зв’яжемо все разом.

Сюжети зцілення в Євангелії граються і розшифровуються в багатьох місцях, а ось тема дружби –  рідкісна. Тим більше дорогоцінна її згадка. Тим з більшим інтересом чекає душа фіналу історії Ісуса, Який на останніх хвилинах пропонує людині дружбу. Адже це прохання не залишилося без уваги і було почуте  навіть крізь товщу віків: «Немає уз святіших за товариство! Батько любить своє дитя, матір любить своє дитя, дитя любить батька і матір. Але це не те, браття: любить і звір своє дитя. Але поріднитися спорідненістю до душі, а не по крові, може одна лише людина» (Гоголь).

Звернімо увагу на слово «поріднитися», що виражає суть дружби. Насправді, друг – більше, ніж рідня. Друг – дар Божий. Друг – скарб серця. Друг – той, хто допомагає нам бути самими собою, так, як нас задумав Бог: безкорисливими, привітними, добрими, терплячими і завжди бажаючими добра.

Божественна дружба – ця спорідненість душ у Богу, яка може зводити на землю милість Господню і відводити гнів Божий.

По суті справи, Бог пропонує нам спорідненість у формі дружби. Це особлива спорідненість, що полягає в єднанні душ. Бути другом Божим – вище і дорожче, ніж бути його учнем. Учень – це учень. Сидить на уроці і позіхає, і думає про перерву. А другу – щастя бути поруч завжди і скрізь. У Христа були учні. Серед них був улюблений учень. А друг був один, і ним був Лазар. І на його могилі написано лише два слова, але яких: “Друг Христовий”.

Кажуть, що сім’я – це мала Церква. Але якщо дружба вища, то вона є просто Церква. Благо є братії укупі збиратися в дому Господньому.

  • Дружбу в Богові знають ченці.
  • Дружбу в Богові знають чоловік і дружина.
  • Дружбу в Богові знає батько і син, мати і дочка.
  • Дружбу знає Бог і людина.

Божественна дружба – є вищі стосунки людей між собою, влаштовані за образом стосунків з Богом. Бог любить людей, що цінують дружбу. Він слухає їх і милує на прохання друзів. У фільмі «Попелюшка» маленький паж каже добрі слова:

– Ми не чарівники, але дружба дозволяє нам творити справжні дива.

Насправді, ми, за допомогою Божою, можемо творити справжні дива.

І Бог нам благоволить, коли ми, уміючи дружити, стаємо як ангели і молимося про братію. У молитві ми можемо прохати Бога підняти людину з дна морського, і Богові приємна така наша любов.

Хто має друга в Богові, бережи його як безцінний дар. Такі дари на дорозі не валяються і не отримуються просто так.

Хто не має друга, проси в Бога такого дару, краще за якого нічого немає.

«Нерозумний говорить: “немає у мене друга, і немає вдячности за мої благодіяння. Ті, що з’їдають хліб мій, улесливі на язик”. Як часто і як багато хто буде насміхатися з нього!

Вірний друг – міцний захист: хто знайшов його, знайшов скарб. Вірному другові немає ціни, і немає міри доброті його. Вірний друг – лікування для життя, і ті, що бояться Господа, знайдуть його. Хто боїться Господа, направляє дружбу свою так, що, який він сам, таким стає і друг його». (Книга премудрості Ісуса сина Сирахового)

Це євангельське читання дуже утішливе. Є місця в ньому грізні, таємничі і великі, а це натхненне – про дружбу в Богові. Ну, а якщо ще друг – Бог, так вже і просити нам у цьому житті більше нічого.

Автор: священик Костянтин Камишанов

Усе по темі: 6 неділя після П’ятидесятниці