Боговгодний піст (Мф. 6:14-21)

Роздуми Марії Яреми, що присвячені євангельському читанню в Неділю сиропусну . .

Євангельське читання сиропусної неділі безпосередньо вводить нас у Великий піст. Уривок власне подає прямі вказівки до боговгодного посту: прощення, нелицемірство, збирання скарбів на небі.

Неможливо є вгодити Богові постом, якщо не примиритися з ближніми. Однак не лише піст втрачає будь-яке значення, але й усе духовне життя, а й саме християнство як таке. Примиритися означає попросити вибачення в того, перед ким ми завинили. Але це означає також попросити вибачення в того, перед ким ми не завинили, але хто гнівається на нас. Не противиться християнству практика просити вибачення в того, кого я не образив. Але противиться християнству практика чекати, поки інша сторона першою попросить вибачення. Якщо я чекаю, поки інший першим мене перепросить, не маю потреби починати піст, бо він буде безкорисним, а й не маю потреби виконувати будь-які інші християнські практики, бо не маю Духа Христа.

Примиритися означає першим попросити пробачення в тих, перед ким я завинив, а також у тих, перед ким я не відчуваю вини, але хто мені її приписує. Примиритися означає також прийняти перепрошення іншого і простити йому. Простити з усього серця. Не простити на якихось умовах, з якимись принципами, як от: «прощаю, якщо», «прощаю, але», «прощаю востаннє» і т.д., бо примиритися означає віднайти мир, а не встановити умови перемир’я.

Неможливо вгодити Богові постом лицемірним. Не потрібно постити про людське око. Навіть найстрогіший піст, вчинений не з любові до Бога, а з любові до людської слави, мало того, що не принесе духовної користі, а ще й завдасть багато шкоди. Не потрібно без нужди виявляти іншим людям, що ми постимо і тому не їмо того чи іншого. Не потрібно творити піст на свою славу.

Неможливо вгодити Богові постом, якщо «збираємо скарби» не на небі, а на землі. Де скарб, там і серце буде. «Збирати скарби на небі» значить роздавати скарби на землі. Збирати на небі значить прощати, любити, служити, впокорюватись, постити, молитись. Збирати на землі ж значить зворотне: бути занадто гордим, щоби простити; занадто корисливим, щоби любити; занадто самолюбним, щоби служити; занадто марнославним, щоби впокорюватись; занадто лицемірним, щоби постити і занадто сріблолюбним, щоби молитися.

Сиропусна неділя своїм євангельським читанням закликає, отже, кожного з нас до правдивого посту, який буде вгодним Богові та душекорисним для нас самих.