«Щоб жити по порядку, його ще слід знайти»

Робити або не робити? Брати участь або ні? Постійна напруга вибору, яка виснажує сили людини, виснажує її. Вибір – заняття украй стомливе. Він буквально висмоктує усі сили, так що, зробивши вибір, людина іноді не знаходить сил здійснити те, що вона вибрала. Потрібне відновлення. Доводиться чекати і накопичувати сили. А життя витікає. Часу все менше. Задумане не робиться. Ми дивимося на це і не знаємо що робити.

Який вихід? Є три стратегії. Перша і найпопулярніша: «сховатися в будиночок», втікати всякий раз, коли треба приймати рішення, прикидатися, юродствувати, звалювати на інших. Перевірено життям – стратегія програшна і сприяє швидкій деградації людини.

Другий варіант: всякий раз відповідально робити вибір, мужньо вступати в змагання із спокусою. Підходить не всім. Тільки дуже сильні люди погодяться на такі битви. До речі, надовго їх теж не вистачає. У звичайної людини такий режим призводить до депресії, відчаю, періодичних зривів. Просто бракує сил постійно жити в цьому надлюдському ритмі.

Третій шлях: визначивши пріоритети свого життя, довірити звичці максимально можливе число повсякденних справ і клопоту, умисне автоматизувати своє життя. Прийнявши рішення один раз і назавжди, здійснювати його бездумно, не коливаючись, не дозволяючи варіантів. Тільки в цьому випадку вдається вивільнити сили для вирішення завдань, які того варті. Упорядкувати своє життя. Привести його до ладу. Знайти прийнятний для себе ритм життя. Зробити цей вибір одного разу і назавжди. Як казала одна бабуся, «жити по порядку».

Вибір – стомливе заняття. Ситуація вибору виснажує людину. Навичка – береже сили.

Можливо, тому ми і такі в’ялі і слабкі, хоча знаходимося в квітучому віці і у відносному здоров’ї та благополуччі. Усе через те, що життя наше не впорядковане. Встаємо, як вийде, снідаємо на ходу, дивимося на дітей ковзаючим, «скануючим» поглядом – немає сил сфокусуватися, – квапимося, усе кудись летимо і вічно не встигаємо.

Жити «по порядку» – не просто. По-перше, цей порядок потрібно ще знайти. Знайти самому, а це серйозна праця. Серйозна, але вдячна. Знайти ритм і закріпити.

Іммануїл Кант

По кенігсбергському філософу Канту жителі міста звіряли годинник. Прокидався рівно о п’ятій ранку, випивав чашку чаю і викурював трубку, вдаючись до роздумів. Із сьомої по одинадцяту читав лекції. Потім довго обідав, спілкуючись з друзями. О третій виходив на прогулянку і відвідував друга, з яким спілкувався рівно до сьомої вечора (у вихідні до дев’ятої), повертався додому і рівно о десятій вечора укладався спати. Цей якнайточніший розпорядок, якого Кант строго дотримувався, нормував раз і назавжди і кількість випитого чаю, і число викурених трубок. Це жорстко, але тільки так він міг вивільнити сили, необхідні йому для напруженої розумової праці.

Свій ритм життя Кант знайшов і закріпив не раніше сорокарічного віку. До того він знаходився в пошуку і експериментував. Якщо ви зайняті серйозною справою, що вимагає повної віддачі, вам доведеться знайти свій ритм і строго його наслідувати. Ритм, який буде саме вам за розміром, якраз. Не все, що було корисне Канту, підійде, скажімо, багатодітній мамі або гомельському батюшці (отець Сава мешкає в м. Гомель, Білорусь – прим. Ред.).

Християнин за визначенням повинен велику увагу приділяти своєму внутрішньому духовному життю. Це заняття вимагає великих сил. Спасіння – заняття витратне.

Відкривши аскетичні книги, ми заздалегідь, за піонерським звичаєм, готуємося до виховання сили волі, а святі наполегливо нам кажуть про виховання звички.

Постійно жити зусиллям волі вдавалося лише особам героїчним, і то недовго. Необхідність всякий раз робити вибір вимотує людину, вбиває в ній сили жити. Виховання звичок і терпляче їх дотримання, навпаки, дає сили і для праці, і для любові, і для творчості.

Автор: архімандрит Сава (Мажуко)