Притча про багача

У нашій проповідницькій традиції прийнято це місце обходити алегорично.

По-перше, щоб не образити спонсорів. А то ще геть підуть. Прийнято розповідати, що тут багатство мається на увазі алегорично. Що жертвування  грошима – найпримітивніша форма милосердя. Потрібно звернути увагу на те, що всі ми багаті, кожен по-своєму, талантами і здібностями, дарованими нам самим Отцем Небесним. І саме тому ми повинні роздавати ці таланти, свою увагу, любов і милосердя щедро немов гроші. Також згадується, що від жадання грошей страждають так само як багаті, так і бідні. Одні від страху, другі від заздрості.

По-друге, через комуністичне минуле нашої країни. Вже це було. Убили багатих, розділили на всіх і залишилися замість справедливості і процвітання заздрість, убогість і зітхання в музеї: Жили ж люди!

По-третє, якось страшний і небезпечний цей євангельський максималізм. Як це ось так узяти все і роздати. А в мене сім’я, престарілі батьки, оплата квартири і невідомість у старості. А раптом хвороба і лікарня? Хто тоді мені купить ліки? Гроші – дрібниці, але в лікарні їх відсутність може обернутися дуже великим болем, хворобою і навіть смертю.

Усе правильно, Але залишається відчуття неповноти і навіть фальш.

Чесно вдивляючись у себе, у свою душу, ми не можемо помітити у своїй душі величезну жабу жадності.

Чесно згадуючи радість, що приходить із справами милосердя і радість, коли в руках лежать гроші, не можна не зауважити, що отримані гроші заспокоюють, піднімають веселять, приносять добросердя. Милосердя, також радує, але ця радість пронизує серце, відкриваючи вікно на небо. І тоді чутний краще голос Бога, сильніше небесна ностальгія. Радість жертви приносить добре занепокоєння. Отримані гроші дають безпечну радість. Тому надбання може здатися кращим. Але воно відводить від неба. На жаль…

Жадність – це хвороба, з якою потрібно боротися все життя. Це хронічна хвороба душі. І якщо не лікувати її, вона вб’є душу. Отруїть життя.

Причому жадність не лише щільно закриває двері на небо, вона отруює душу і побачивши чуже благородство. Вона прагне принизити чужий порив любові.

Одного дня в домі знайомих пропали гроші. Стали розслідувати. Виявилося, що за версією дочки, вона віднесла їх одній тітоньці при церкві, в якої не було теплого пальта. І тут виникли два варіанти. Перший – не вірити і покарати. А другий, народився від думки: Що ти скажеш Богу, якщо покараєш, а вона насправді принесла Йому дар? Ця думка перемогла. Більше того, я замислився про те, що жадність усе бачить під кривим поглядом.

Як правильно помічають, убогість і багатство – це не гроші, це самовідчуття. І додамо більше:

Жадність – це хвороба.

Христос і багатий юнак, Бартоломей Бреєнберг

Тяжкі хвороби лікуються не за раз. З року в рік вживаються ліки мало-помалу. Ліки від жадності – це молитва і милосердя. Молитва зміцнює душу благодаттю. Милосердя ж мало по малу відкриває світ радості більш чистої і світлої. Душа входить у смак і сама вже шукає, де б і кому допомогти і не чекає дзвінків про допомогу.

Євангельський максималізм – це не погано. Євангеліє не говорить про убогість як найкращий спосіб життя. Убогість або багатство річ байдужа. Як електрика, автомобіль або комп’ютер. Багатство, як їзда автомобілем може бути небезпечною.

Призначення багатого – бути небесним бухгалтером. Адже розум, здоров’я, тверезість, розсудливість багатий не знайшов на вулиці. Усе це йому дав Бог. А він приймаючи ці фантики і дари, повинен це розподілити з любов’ю між тими, хто не вміє користуватися грошима. Звичайно собі потрібно залишити, але головне не забувати, що ти – тільки бухгалтер. Багато дано, але і багато спитається. Навіщо тобі кий за 4000 євро, 5 відер устриць або ще один будинок в Іспанії?

І убогість може скрушити і знівечити душу. В убогості немає ніякого пуття і гідності, якщо вона не заради Бога.

Любов – животворить, плоть аніскільки не допомагає. Адже ми живемо для любові. А сенс нашого життя в тому, що душа як птах, перелітала б з гілки на гілку, все ближче і ближче до верху дерева життя, ближче до неба, щоб, коли прийде смерть, це небо виявилося ближче.

Ще раз пригадаємо цей євангельський момент: “І ось хтось, підійшовши, сказав Йому: Учителю Благий, що зробити мені доброго, щоб мати життя вічне? Він же сказав йому: чому ти називаєш Мене благим? Ніхто не благий, тільки один Бог. Якщо ж хочеш увійти в життя вічне, дотримуйся заповідей. Говорить Йому: яких? Ісус же сказав: не вбивай; не чини перелюбу; не кради; не лжесвідчи; шануй батька й матір; і люби ближнього твого, як самого себе. Юнак говорить Йому: все це я зберіг від юности моєї; чого ще не вистачає мені?” (Мф. 19:16-20).

ТОДІ Ісус подивився на нього з любов’ю! (див. Мк. 10:21) Уяви на собі Божий погляд, сповнений любові. Що тоді б було з серцем? Адже біля тебе стоїть Бог і простягає Свою руку. Вражає як юнак зміг витримати цей погляд, завести руку за спину і навіть відійти.

Автор: священик Костянтин Камишанов

Усе по темі: 12 неділя після П’ятидесятниці