Набути зір

– Учителю, хто згрішив, – він чи батьки його, що сліпим народився?

– Ні він не згрішив, ні батьки його, а це для того, щоб відкрилися на ньому діла Божі… (Ін. 9:2,3)

Багато людей задумуються, а ще більше людей обурюються недосконалістю світу цього, усім тим, що коїться в ньому. І багато людей не може повірити в існування благого Творця, як про це свідчить Книга книг – Біблія.

Проте люди чомусь «забувають», що зло у світі коять саме вони, а не велелюбний Бог: «Бог не спокушається злом і Сам не спокушає нікого, але кожен спокушається, захоплюючись і зваблюючись власною похіттю» (Як. 1:13,14). Що і робить Бог, так це не дає множитися злу у світі, а також перетворює в підсумку зло на благо: «Христос відкупив нас від прокляття закону, ставши за нас прокляттям (бо написано: “Проклятий усякий, хто висить на дереві”)» (Гал. 3:13).

Проте більшості не до вподоби такий стан речей, тому вони воліють мати в уяві інший образ Бога, замість того образу благого Творця, що відкривається нам у Біблії. Хоча, слід зауважити, вивчення Біблії, навіть найретельніше, зовсім не гарантує того факту, що ми вірно сприймемо цей образ і відтворимо у своїй уяві, щоб згідно нього судити, сприймати цей світ і людей з їхніми вчинками в ньому.

Помилилися у своєму судження стосовно цього Божого образу фарисеї, які не хотіли вірити в зцілення сліпого від народження, а все через те, що сталося це все в суботу – день, який на їх думку абсолютно не підходив для зцілень. А якщо не підходив, то і зцілення не мало статися – от такою простою «логікою» послуговувалися вельмишановні «богослови» 1 ст. Лише свідчення батьків зціленого переконало їх у дійсності дива, проте в них у запасі було безліч доводів і припущень, щоб знівелювати це диво, яке просто не вкладалося в їх свідомість: адже Бог не міг зцілювати в суботу!

«Славлю Тебе, Отче, Господи неба й землі, що Ти втаїв це від премудрих та розумних і відкрив те немовлятам. Так, Отче, бо таке було Твоє благовоління» (Мф. 11:25,26). Ці Христові слова можна в повній мірі застосувати до щойно зціленого колишнього сліпця: «Якби Він не був від Бога, то не міг би нічого творити» (9:33). Звідки таке припущення? На це запитання зцілений дає таке пояснення: «Ми знаємо, що грішників Бог не слухає; хто шанує Бога і волю Його творить, того слухає» (9:31).

Зауважте на слова «ми знаємо». Це був загальновідомий факт, який чомусь залишився таємницею для «просвічених» фарисеїв, проте був очевидною річчю до колишнього сліпця. На користь загальновідомості того факту свідчить реакція фарисеїв: «І вигнали його геть» (9:34). «Непоганий», між іншим, аргумент, для доведення власної правоти! Виглядає просто приголомшливо!

А тепер поглянемо на наші реалії. Усім загальновідомо, що Господь може зцілювати і в суботу, як мовиться, Христові старання дали взнаки! Проте від цього усіляких хибних уявлень про Бога стало не тільки менше, а насмілюся сказати, явно більше за останні 20 століть. Що ж слід робити, щоб не схибити в сприйнятті Божого образу, який ми відкриваємо в Біблії?

На це запитання найкращу відповідь дає апостол Павло: «Ми всі маємо знання; але знання надимає, а любов будує. Хто гадає, що він знає що-небудь, той нічого ще не знає так, як треба знати. Але хто любить Бога, тому дано знання від Нього» (1Кор. 8:1-3). І це не дивно, адже «Бог є любов» (1Ін. 4:8). Саме любов допоможе нам бути «зрячими» в тілесному і в духовному вимірі попри всі життєві обставини, та вірно сприймати цей світ і людей з їхніми вчинками в ньому.

Автор: Михайло Лукін (з циклу: “Наслідуючи біблійні приклади“)

Усе по темі: Неділя про сліпого