«Господи, пошли мені таксі». Чому ми не молимося, а тільки вимагаємо

Ще один засіб, який Церква дає нам у допомогу, – молитва.

Якщо людина правильно молиться, молитва заспокоює її і утішає. Такі люди можуть навіть заснути під час молитви – і не тому, що погано моляться: просто вони заспокоїлися настільки, що заснули, як засинають немовлята після Причастя. Помічали таке в малюків? Причастяться – і засинають прямо дорогою додому. Так і ми: якщо правильно відчувати молитву, сподіваючись на Господа, – душа заспокоюється. Це помітно навіть на вигляд. Подивіться на обличчя афонських ченців після Літургії – в їх очах така радість, вони такі красиві, свіжі і бадьорі, що, дивлячись на них, розумієш: цим людям таке життя не лише не в тягар, а навпаки: їм дуже подобається так жити.

Молитва – це дуже важливо. Але не можна забувати, що справжня молитва – цей передання себе в руки Божі. Це відчуття Бога. «Господи, я хочу відчути, який Ти», а не: «Так, Господи. Нехай мій син зробить, як мені хочеться, нехай одружиться саме на цій дівчині». Чи: «Дай мені влаштуватися на цю роботу». Чи: «Дай мені грошей», і так далі, і тому подібне. В істинній молитві немає місця таким думкам.

Молитва – це акт любові, коли не думаєш про те, як отримати або віддати, а вражаєшся зіткненню з Богом. Це – зовсім інше.

А ми не молимося по-справжньому. Ми тільки вимагаємо – причому постійно, і я в тому числі: «Господи, пошли мені скоріше таксі! Господи, допоможи не запізнитися на літак!» Тобто ми хочемо, щоб Бог раз у раз робив нам послуги, виконуючи наші побажання. А істинна молитва – це те, що надає безліч сил, пожвавлюючи усю нашу істоту.

Не розповідь про те, що я зробив

Адже ви сповідуєтеся? Напевно так. Знаю, що всі, хто мене зараз слухає, – сповідуються. Але коли сповідь перетворюється виключно на перерахування вчинків, – губиться найголовніше, мета. А мета сповіді – не розповідь про те, що я зробив. Для того, щоб дійсно отримати зцілення на сповіді, треба відчути себе болотом з водою, що застоялася, яку Божественна благодать збурює і потім виштовхує з берегів. Сповідь саме це і робить – виштовхує наше минуле, проганяє, стирає його, кидаючи в океан Божественної любові. Завдяки сповіді «води» нашої душі не устигають застоюватися і забруднюватися. Той, хто сповідується по-справжньому, вже не живе хибами минулого: «Ах, що я тоді накоїв, що сказав, як зреагував на те, що мені сказали або зробили». Сповідь забирає все це і викидає в річку, в океан Божественної любові. Тому вона і зціляє людину.

Тим, хто хоче сповідуватися саме так – розкриваючи душу, довіряючи її Богові, – треба зрозуміти наступне: важливо не просто назвати свій гріх («От, я вкрав, убив…») – навіть якщо йдеться про вбивство, – але і усвідомити, наскільки страшний цей гріх. Необхідно зрозуміти, що ти накоїв, усвідомити свою провину – так, щоб через неї заболіло серце, – і відчути, що Господь любить тебе і приймає у Свої обійми, не дивлячись ні на що. «Дитя Моє, – каже Він, – Я відкриваю нову сторінку в твоєму житті. Старе – у минулому, твоє життя змінюється». І це перетворює тебе, роблячи новою людиною. Ти заспокоюєшся і дійсно починаєш нове життя.

Сповідь означає вивести з себе отруту, звільнити душу від отрути, а не коли тебе за щось карають. Сповідь – це полегшення.

Тут справа не в покаранні і не в тому, що священикові приємно вислуховувати твої гріхи і спостерігати, як ти мучишся. Зовсім немає тут нічого приємного – просто необхідно, щоб сталося очищення.

Нічого страшного немає в тому, щоб посваритися

Ті з вас, хто нікого не засуджує і усіх прощає, з усією вірогідністю забезпечили себе як мінімум десятьма роками життя, здоров’я і Божого благословення. Чому? Бо засудження і нездатність простити тримають нас на прив’язі в минулого. Що ти ніяк не можеш простити? Те, що було. Коли було? Годину тому, місяць тому, рік тому, десять років тому! Я знаю дітей, які роками не розмовляють зі своїми батьками, і батьків, які по десять років сперечаються з дітьми через спадок. Десять років! Що таке десять років сварки? Це означає, що я десять років не даю своїй душі дихати, лишаю її кисню, бо тримаю її там, у минулому десятирічної давнини.

А що таке засудження? Це коли замість любові я страждаю цікавістю – спостерігаю, коментую, і от вже починаю божеволіти від думок, які не дають спокою. Що ж це таке? Справжнісінька отрута для душі, яка вражає і тіло. Тому люди, які засуджують, завжди нервові, уперті, неспокійні і напружені – їх думки відбиваються на роботі усього організму. А як добре засинати увечері із спокійним серцем, думаючи: «Слава Богу! Ні з ким у мене немає проблем, нікого не ненавиджу – так, уранці ми посварилися з однією людиною, але потім помирилися». Як каже апостол, «нехай сонце не заходить у гніві вашому» (Еф. 4:26). Тобто зараз, взимку, нам треба устигати миритися до п’ятої вечора. І йти спати із спокійним серцем: «Слава Богу, усе гаразд!» Сварка не страшна сама по собі – посваріться, але потім помиріться. Іноді до мене приходять люди, які кажуть:

– Ми удома ніколи не сваримося!

– Та ви що? Зовсім не сваритеся? Як так можна?

– Ні, ми всі дуже любимо один одного! – скажуть так і думають, що після цих слів я прийду в захват.

– Нічого страшного немає в тому, щоб посваритися, – кажу я у відповідь. – Я вас ще більше любитиму, якщо іноді ви трішки посваритеся.

Але хіба можна сваритися? Питання не в тому, можна чи не можна.

Сварки і суперечки – абсолютно природний процес, який сам по собі не можна назвати поганим. Важливе інше: у будь-якій сварці необхідно почути один одного, свої почуття, страхи і бажання.

Починаєте сваритися? Скажіть, що думаєте і відчуваєте насправді. Наприклад: «Любо, справа не в тому, що ти приготувала мені несмачну страву, а в тому, що мені здається, ніби я взагалі для тебе порожнє місце. От що мене хвилює насправді, а на їжі я просто зриваюся». Чи: «Любий, справа не в твоїй сорочці, а в тому, що я просто тебе ревную. Сорочка ні до чого. Пам’ятаєш, коли учора ми вийшли на прогулянку, нам зустрілася якась пані, з якою ти почав розмовляти? Ви дві години розмовляли – звідки ти її знаєш, що ви так довго обговорювали?» От що насправді турбує дружину – чому чоловік приділив стільки часу якійсь незнайомці. Та так, що їй навіть здалося, ніби він узяв її номер телефону: «Пам’ятаєш, вона тобі щось говорила, а ти записував? Це був її номер, так? Мені так неприємно!»

Загалом, приводом для скандалу нібито через їжу чи одяг можуть виявитися найнесподіваніші речі. Саме тут – справжня проблема. І якщо її не озвучити, то з’їдеш з глузду. Наші думки здатні довести нас до хвороби. Не вірите? Спробую навести приклад. Більшість з вас довго не можуть заснути ночами не тому, що в кімнаті жарко чи немає ковдри. Просто думки не дають спокою. Ви лягаєте о дванадцятій, а засинаєте в кращому разі після першої. А одна людина якось сказала мені: «Та це прекрасно – заснути о першій-другій! Я до четвертої ранку не сплю – лежу і думаю, гадаю».

Ми звикли думати відразу про погане

Наші думки породжують цілу чергу біохімічних реакцій в організмі – я читав про це. Наприклад, варто подумати про смачну піцу, як починають текти слинки. От тільки подумав – і вже хочеться скоріше купити її і з’їсти! А про щось інше, навпаки, подумаєш, – і тут же відраза: «Фе, яка гидота!» Думки безпосередньо впливають на роботу організму, запускаються певні процеси. Знаєте, як іноді чоловіки по дорозі з роботи телефонують дружинам і запитують: «Я зараз приїду – що будемо їсти?» Тобто сама думка про їжу людині приємна і «живить» уяву.

Одного разу під час уроку я побачив, що один хлопчина несподівано посміхнувся – так широко і мрійно, ніби почув щось прекрасне. Я подумав, що йому сподобалися мої слова, і запитав його:

– Чому ти посміхаєшся? Що сподобалося тобі з почутого зараз?

– Нічого, – відповів хлопчина. – Я просто згадав, що сьогодні мама спекла торт.

От у чому, виявляється, була справа – у торті! Тому хлопчик і сяяв. Як мовиться, «на душі солодкість – на обличчі радість».

Отже думайте про добре.

Зараз ви і я можемо почати говорити про найрізноманітніші речі. Наприклад, про те, що потім зробить нас втомленими і хворими від напруги і занепокоєння. Захочемо – говоритимемо саме про такі речі. А захочемо – можемо поспілкуватися на теми, які надихають, вселяють надію і освітлюють життєвий шлях. Такі теми зачіпають у своїх повчаннях святі – наприклад, Василій Великий. І ніби німб з’являється над головою – а що таке німб? Сяючий вінець, який осяює все твоє життя і усе навколо, у тому числі і життєві труднощі. І не думай постійно про неприємне – від відчаю ти тільки захворієш, жодної користі воно не принесе.

Вже вечір, а дитини немає удома? За статистикою більшість батьків (99 відсотків!) починають у цьому випадку думати, що сталося якесь нещастя, і лише один відсоток припускає, що в мобільного сів заряд або дитина так захопилася спілкуванням з друзями, що просто не чує дзвінка. А більшість починають думати саме так – щось сталося, нещасний випадок! Ми звикли думати відразу про погане – от думки і біжать у цьому напрямі.

Нехай без вищої освіти, без грошей, без посагу – це все нісенітниця

І мені, і вам тут дуже допоможе от що: навчитися дякувати. Здоров’я – це вдячність. Людина, яка дякує, насичує свій організм вітамінами. Отже – дякуйте! Годі бурчати, годі нити і скаржитися. Кажіть: «Слава Богу! Стою в заторі? Нічого, слава Богу! Потерплю. Падає дощ? Слава Богу, літо було таким спекотним!» Говори «Слава Богу», і не хворітимеш. Є люди, які вічно всім невдоволені, – що б не відбувалося. Жарко? «Яка жахлива жара!» Холодно? «Ну і холод, кошмар!» Багато людей, машин? «Як шумно!» Нікого на дорогах, порожні вулиці? «Жах, ні душі!» Врешті-решт, такий настрій – теж хвороба.

Вічне невдоволення життям – справжнісінька хвороба, яка вимотує, виснажує і, руйнуючи психіку, руйнує і тіло.

Якщо мене запитують, як вибрати добру дружину, я зазвичай раджу: «Головне, щоб ця дівчина не була вічно невдоволеною». Це дуже важливо! Нехай без вищої освіти, без грошей, без посагу – це все нісенітниця. Головне – щоб у вашому спільному житті не було місця ниттю, скаргам і постійному невдоволенню, щоб усе влаштовувало. «Що в нас сьогодні на обід? Нічого особливого – от, трохи помідорів. Ну і гаразд, мені подобаються помідори. Що питимеш – кока-колу чи лимонад? Та все одно – ну, можна лимонад, дуже добре». У таких стосунках немає проблем, бо люди живуть, пливучи за течією. Нехай усе влаштується так, як хоче Бог, а не як хочу я. Амінь.

Автор: архімандрит Андрій (Конанос)