Про послух істині

Існує ще одне поняття, таке ж непопулярне в наші дні, як поняття істини – поняття обов’язку. Ця непопулярність викликана різними причинами: з одного боку, усі ми, грішні люди, схильні розглядати “свободу” як необмежене свавілля, можливість необмежено наслідувати свої бажання, і коли ми стикаємося з тим, що ми “повинні” чинити не так, як нам хочеться, нас це звичайно мало радує. Із самого ранку, коли мені хочеться ще поспати, і я згадую про те, що я повинен вставати і йти, куди я обіцяв, я стикаюся з цим конфліктом між “повинен” і “мені хотілося б”.

З другого боку, великі диктатури ХХ століття постійно використовували це “ти повинен!”, “du sollst!” для того, щоб примушувати людей до чогось, у кращому разі безглуздого, у гіршому – страшенно злого. Втім, це властиве не лише диктатурам, і поняттям “обов’язку” у нашому пропащому світі зловживають не менше, ніж будь-якими іншими поняттями. З третього – ми живемо в глибоко комерціалізованій культурі і постійно стикаємося з рекламою, яка звертається не до нашого обов’язку, – а до нашого хотіння.

Тому можна зрозуміти людей, які взагалі заявляють, що вони нікому нічого не винні, що вони вільні від зобов’язань, які ущемляють, як вони вважають, їх свободу. Але погодитися з ними неможливо – зокрема, тому, що вони самі з собою не узгоджуються. Ті ж самі люди багато говорять про свої права – які усі інші повинні шанувати. Але, якщо повинні інші, то повинні і вони самі – і нам нікуди не піти від того, що людина, за природою своєю, істота, що має моральні зобов’язання. Питання лише в тому, хто їх покладає і в чому вони полягають. Ми можемо – і повинні – відкинути домагання тих або інших вождів або законодавців ідеологічної моди на те, щоб вказувати нам, у що вірити і як чинити. Але відкидати помилковий обов’язок можна тільки на підставі істинного обов’язку. Як сказав німецький церковнослужитель Мартін Німелер у своїй останній проповіді 27 червня 1937 року: “Більше ми не можемо зберігати мовчання, наказане людиною, коли Господь велів нам говорити. Ми повинні коритися Господові, а не людині!” Після цієї проповіді нацисти запроторили його до в’язниці – і він не вийшов на свободу до кінця війни.

Уся історія християнського мучеництва – від арен древнього Риму до Бутовського Полігону – це історія людей, які твердо трималися свого рішення коритися Богові і виконувати свій обов’язок. Від нас зараз ніхто не вимагає вирушати в пащі хижих звірів, у в’язницю або на смерть; але ми повинні ставитися до наших зобов’язань не менш серйозно. Якщо Христос є наш істинний Господь і Визволитель, (а це так), ми зобов’язані Йому довіряти і коритися.

А це означає – йти в церкву, молитися разом з народом Божим, що зібрався там. Не тому, що ми відчуваємо таке бажання (це вже коли як), не тому, що це приносить нам величезну радість і розраду (іноді ми відчуваємо духовний підйом, іноді ні) і не тому, що там збираються люди, приємні в усіх планах (ми самі, чесно кажучи, не завжди приємні), – а тому, що такі наші зобов’язання перед Богом. Ми повинні шанувати Бога, нашого Творця і Визволителя, і виконувати Його заповіді – у тому числі ті, які стосуються участі в житті Церкви.

Наймаючись на роботу, ми переймаємо на себе певні зобов’язання – вчасно з’являтися на робоче місце, виконувати покладену нам роботу, наслідувати вказівки керівників. Усі ми – дорослі, працюючі люди – це робимо. У цьому випадку нам на думку не спадає керуватися нашим хотінням або настроями, симпатіями або антипатіями. Відмовлятися йти в храм – означає не мати до Бога навіть такої поваги, яку ми проявляємо до начальника по роботі.

Думати про обов’язок неприємно – ми тут же виявляємо, що ми його не виконуємо. А щойно ми подумуємо про те, щоб його виконати, до нас з’являється помисел смутку: “Ти все одно не можеш виконати наказаного досконало – так що немає чого і намагатися”. Але в жодній справі людина не може почати з досконалості – коли йдеться про професію, або гру на музичних інструментах, або освоєння іноземної мови, ми усі починаємо з азів, з того мало, що ми можемо зробити зараз, і терпляче просуваємося далі. Наш послух Богові не досягне досконалості навіть до кінця нашого земного шляху – але наша віра в Христа, якщо вона є, завжди проявляється в послуху, хоч би і недосконалому. Ми не посилаємося на те, що ми – недосконалі працівники, щоб взагалі не працювати; ми робимо те, що можемо. Воїни не відмовляються, що вони – недосконалі воїни, щоб не виконувати наказів. Безглуздо відмовлятися, що ми – недосконалі християни; якщо ми християни взагалі, у нас є зобов’язання, яким ми повинні слідувати. І одне з них – перебувати в церковній спільноті.

Автор: Сергій Худієв