Христос і сліпі – диво з жалості

То зцілення, то проповідь – у чому логіка?

«І ходив Ісус по всіх містах і селах, навчаючи в їхніх синагогах, проповідуючи Євангеліє Царства і зціляючи всякі недуги і всяку неміч у людях» (Мф. 9:35).

Читаємо Євангеліє і бачимо одне і те ж, під різним ракурсом: то зцілення, то проповідь. То навпаки, спочатку проповідь, потім зцілення. І все на очах у розумних і злих фарисеїв. І так багато раз підряд. Одна і та ж сцена з невеликими варіаціями.

Ось сьогодні ми знову читаємо про чергове «типове» зцілення. Знову Ісус проганяє демона. Хіба тільки особливість цього демона відрізняє сюжет від інших. Тепер це демон німоти. Виявляється, є і такі дивні спеціалізації духів злості – німота.

Знову сліпі прозрівають і знову виявляються невдячними. Знову фарисеї зляться і зводять наклеп. Навіщо уся ця хаотична послідовність схожих зцілень і проповідь, що тоне в байдужості натовпу?

Починаючи від Пасхи, Церква нам пропонує низку євангельських читань. Вони лягають у канву, що послідовно розкриває суть вчення Христового на простих прикладах. Ці читання, як сходи, ведуть від простих положень до складніших, проходячи крізь великі свята і підводячи наш дух і розум до таких епохальних подій, як Різдво, Пасха і П’ятидесятниця.

Але сьогоднішнє Євангеліє не нанизується на логічну нитку попередніх оповідань.

До цього ми чули оповідання про зцілення розслабленого, зціленого по вірі друзів. А до того ми дізналися про зцілення біснуватих і спроби зцілити жадібних торговців. А ще раніше ми здивувалися вірі сотника, що просив здоров’я слузі.

Сотник навчив нас тому, що віра і милість брата є привід для Бога зцілити людину, яка, можливо, цього і не заслужила.

Історія з власниками свиней і біснуватими відкрила нам те, що Бог дає кожному шанс на якийсь час позбутися гріха і почати нове життя з Богом.

Зцілення розслабленого повідало нам про те, що Бог цінує любов серед людей і святу дружбу як основу Церкви. У цій історії ми бачимо розвиток і посилення теми дружньої любові, явленої сотником.

Підсумок цих трьох історій у тому, що за молитвами сторонніх людей і за власною Божою ініціативою грішні і хворі отримують шанс почати життя спочатку, з білого аркуша.

І ось четверте євангельське читання, розповідає нам про двох нав’язливих сліпих і випадкову німу людину.

«Коли йшов Ісус звідтіля, за Ним слідом ішли двоє сліпих і кричали: помилуй нас, Ісусе, Сину Давидів! Коли ж Він увійшов у дім, сліпі приступили до Нього. І говорить їм Ісус: чи віруєте, що Я можу це зробити? Вони говорять Йому: так, Господи! Тоді він доторкнувся до очей їхніх і сказав: за вірою вашою нехай буде вамКоли ж ті виходили, то привели до Нього чоловіка німого, біснуватого. І коли біса було вигнано, німий почав говорити. І народ, дивуючись, казав: ніколи не було такого в Ізраїлі» (Мф. 9:27-29,32,33).

Здавалося б нічого нового. Яскравіша історія зцілення по вірі, яка на слуху, – це зцілення хлопчика по молитві батька, коли батько в пориві віри каже Ісусові:

Вірую, Господи! Допоможи моєму невірству! (Мк. 9:24)

І знову, вигнання німого демона, менш виразне, ніж зцілення гадаринських біснуватих. Навіщо потрібні були ці дидактичні повтори? У чому логіка оповідань, нанизаних на цю нитку?

А ні в чому! Немає тут логіки. За всю історію мандрувань Ісуса було декілька таких випадків, коли логіка опинилася ні при чому: Христос дивувався, плакав і милував всупереч усьому.

  • Христос заплакав про смерть Свого друга Лазаря
  • Христос здивувався вірі сотника.
  • І Христос просто зглянувся над цими двома нещасними сліпими і німим і скасував хід історії Своєю Божественною владою.

Ми в Бога не пішаки на шахівниці

Ми із подивом спостерігаємо в подібних епізодах одкровення, яке полягає в тому, що місія Христова не була заводною машинкою із заздалегідь розрахованими кроками. І вона так само не була шаховою партією, розіграною, нудною і розрахованою від першого ходу до останнього на очах здивованої і збентеженої публіки.

Ми в Бога не пішаки на шахівниці. Ми живі фігури. Ми богоподібні. Ми схожі на Бога по благодаті і дару свободи. Бог тільки намічає ендшпілі або гамбіти, але залишає нам можливість змінити хід гри.

Наприклад, Він дає зцілення з розрахунку на те, що людина отямиться і згадає про своє божественне покликання. І часто так от Господь дає зцілення навіть не тому, що хворий внутрішньо дозрів до духовного відродження, а з жалості. У простій надії, що серце людини розчулиться благодаті і вирішить далі жити з цією благодаттю.

Подібне почуття виникає у священика, коли він відвідує лікарні, в’язниці або дитячі будинки. Будь моя воля, усіх би зробив здоровими, відігнав рак, смерть, горе. Дав би дітям батьків, жебракам грошей, старим дівам чоловіків. Але згадується історія розказана Силуаном Афонським: «Один мужик поїхав у ліс за дровами. Стомившись, він ліг відпочити під великим дубом і, знизу дивлячись на дубові гілки і бачачи на них безліч великих жолудів, подумав: «Було б краще, якби на дубі росли гарбузи». З цією думкою закрив він очі, і раптом впав один жолудь і боляче ударив його по губах. Тоді мужик і каже: «Я помилився, Бог розумніший за мене, і добре влаштував, що на дубі жолуді, а не гарбузи»».

Звідки ти знаєш, чому Господь так судив людині, що вона стала хворою, і чому людина пов’язана недугою. І мимоволі спадає думка, що Бог недаремно так робить, бо розумніший за мене і більше мого любить людей. І чому обов’язково потрібно ставати таким жорстоким від страху смерті? Чому усіма силами потрібно боротися, щоб жити на землі вічно, якщо за межею нас чекає Бог?

Адже, якщо ми боїмося Бога, то це або ганьба Його доброти, або страх душі грішної, що боїться розплати за гидоти і підлості. Боятися смерті – обмовляти Бога. Це злочин проти віри. Як пояснити душі, від Бога віддаленої, любов Божу і Його задум домобудівництва? Як зрозуміти нашу скорботу і хвороби і усвідомити, що головне в житті – зовсім не гроші і здоров’я?

І в якийсь момент серце не витримує

Ось, наприклад, сталася нещодавно гучна історія. Хлопець-інвалід ухитрився, не виходячи з дому, організувати міні банду і скоїти злочин. Його ув’язнили. От і подумаєш, якщо цей хлопчина, будучи украй немічним, не боїться ні Бога, ні людей, то, що б він міг накоїти, будучи здоровим і в силах? Можливо, Бог був правий, зв’язавши його неміччю?

А все одно шкода. І в цій жалості не завжди помилка.

Уявіть себе на місці Бога в убогій країні, без медицини, без юридичних прав. Голодна, дика, запекла, недружня земля, де кожен сам за себе, і море хворих людей. І ви йдете серед цього моря народного горя. Ви можете дати кожному і здоров’я, і ситість, і достаток, але розумієте, що ситість і достаток будуть причиною ще більшого озлоблення і стануть приводом для вади. На жаль, Хемінгуей правий: «Дайте людині необхідне – і вона захоче зручностей. Забезпечте її зручностями – вона буде прагне до розкоші. Одаруйте її розкішшю – вона почне зітхати за вишуканим. Дозвольте їй отримати вишукане – вона зажадає божевілля. Обдаруєте її усім, що вона побажає – вона скаржитиметься, що її обдурили, і що вона отримала не те, що хотіла».

Але ваше серце стискується, як у лікаря, якому необхідно оперувати дітей.

«Бачачи безліч людей, Він змилосердився над ними, бо вони були зморені й розпорошені, як вівці, що не мають пастиря» (Мф. 9:36).

І в якийсь момент серце не витримує. З натовпу вибираються найнещасніші, і їм подається диво. Воскресає син наїнської вдови, зціляються ці два сліпих і цей німий.

Як можна судити про те, що диво не було заплановане? Ісус промовляє дуже характерні слова: «І відкрилися очі їхні; і сказав їм Ісус суворо: пильнуйте ж, щоб ніхто не довідався» (Мф. 9:30).

Ну, якщо ти не хочеш, щоб про тебе дізналися, так і не роби. А якщо зробив, як ти можеш довіряти свою таємницю двом абсолютно незнайомим, та ще і хворим людям? Де логіка? Природно, зцілені хворі пішли і розголосили таємницю на весь світ.

Чому Христос просив їх мовчати? Бо раніше терміну усім стане відомо, що Він – справжній Месія, і Його уб’ють раніше того, як дозріє перша християнська община. Отже, це диво не було заплановане і здійснилося виключно з жалості. І воно ставило під загрозу увесь проект місії.

І в цьому позаплановому диві, здійсненому з жалості, зерно історії. Милість над логікою. Жалість над справедливістю. У ній посилання і нам.

Яка вона, ця божественна жалість?

Бог так робив, значить, і ми повинні давати шанс милості. Значить, наше серце не може залишатися в дусі Господньому без такої милості. Міру милості дає нам Бог. Яка вона, ця божественна жалість?

Ця милість не може бути нормою кожного дня. Якщо в сім’ї алкоголік, то ми повинні давати йому шанс на порятунок і виправлення. Але якщо він не бажає рятуватися і тягне на дно, у пекло, усю сім’ю, то треба рятуватися самим. Жалість у цьому випадку може бути самогубною. Теж саме із злочинцем: якщо нескінченно прощати негідника, то він накоїть таких справ, що і Сам Бог не розгребе наслідків. Те ж саме з розпусниками та іншими грішниками. Дати шанс – одна справа. Створити їм комфортне середовище для гріха – інша.

Міру милості, любові і розуму в такій важкій справі визначить тільки Дух Святий, Який сповістить нам правильне рішення в глибині нашого серця. Світський розум тут безсилий. Потрібне сповіщення в Дусі. Потрібна мудрість, яка є з’єднання розуму і доброти в Богу. І звичайно потрібна вправа в милосерді – практиці духовності.

Милосердя від Бога – плід духу. Не можна бути по справжньому милосердним без Бога. Неможливо в принципі. Без Духа Святого взагалі нічого неможливе, і усе, що зроблено без Бога – гріх і смерть.

Наприклад, народжується дитина. І в неї немає жодного шансу стати щасливою, якщо батьки самі нещасні, скандалять, сперечаються або грішать. А в батьків немає жодного шансу стати щасливими без благодаті Божої, без божественної любові, що зв’язує їх. А в людей немає жодного шансу здобути благодать Святого Духа без милосердя і великодушності стосовно ближніх, нещасних, слабких, убогих, хворих або одержимих бісами. Жодного шансу! Без варіантів.

Очевидно, що Ісус розіграв цю шахову партію так, щоб ми здогадалися, що іноді милість треба творити без всякої логіки і навіть під загрозою арешту і розп’яття. Навіть під загрозою власної убогості, хвороби і навіть можливої смерті.

Христос сильно ризикував, зціляючи цих невдячних людей. І небезпека ризику здійснилася. Фарисеї, бачачи це диво, укинули в гру дуже сильні карти. Христа звинуватили в чаклунстві. А це вже дуже серйозно і ставило Ісуса на грань смерті.

Ось яка виявилася ціна зцілення трьох людей, яких, у принципі, можна було і не зціляти до потрібного терміну. Але в такому разі, Ісус не був би Христом. Він був би не від Трійці, не від Духа Любові і не Отця Небесного, Який усім бажає спастися і прийти до пізнання істини.

Якщо ми не чуйні, сліпі, самозакохані – ми не християни

Урок цієї історії в сердечній чуйності. Христос ходив посеред розгубленого Божого народу і зігрівав духом, і напоумляв словом і дивом. І, ми, живучи посеред моря нещасних людей, і, носячи в собі повноту і радість благодаті, не маємо права дозволити своєму серцю закам’яніти.

Справжнього християнина видно по очах. Вони сяють. Йому як би соромно бути таким щасливим. Цьому щастю нічого не потрібно окрім Духа. Така людина, переповнюючись щастям, бажає їм поділитися, і потрудитися заради Христа.

Чуйність, великодушність, страждання за народ – неодмінний атрибут любові до Бога. Якщо ми не чуйні, сліпі і самозакохані, і нам немає діла до нещасних, які страждають навколо нас, то ми хто завгодно, тільки не християни.

Але, на наш сором, багато хто з нас не лише нещасливий, але і немилосердний – не лише до народу, але і навіть до даного Богом подружжя, дітей і навіть престарілих батьків. Серед християн є такі, хто не лише засмучує, докучає батькам, але і ті, хто навіть кричить на них, злиться і принижує, і при цьому ходить у храм і вважає себе порядною людиною.

Це не до того, щоб створити комплекс провини, а до того, що якщо є хвороба, то є і її лікування. Як і в звичайному лікуванні, у духовному є тривалі курси терапії і є ліки і процедури. Процедури – це таїнства, в яких наша душа очищається і отримує благодать від Бога дарма, – сповідь і причастя. Є курси лікування, що відповідають заповідям. Наприклад – Любов до батьків. Неповага до батьків стоїть вище, і порушення цієї заповіді страшніше за вбивство. Лікується Святим Духом, Який подається за нашими богоугодними трудами і в таїнствах. Пігулками добрих справ і молитви. Після миру з батьками можна відновити в людині любов до подружжя і дітей. А потім спробувати увійти в міру людей, що люблять народ, жаліють його, і тим догоджають Богові.

Усе це не складно. Набагато складніше бути злим, жадібним, черствим і самозакоханим.

Сліпі просили Бога дати їм фізичний зір. І Він дав. А раз дає, то і нам дасть за вірою нашою. Попросимо Бога дати нам зір духовний, щоб побачити себе в Божому світлі такими, як ми є. Щоб, побачивши себе такими як ми є (Господи, помилуй!), нам захотілося розлучитися з цим кошмаром, і стати ближче до Бога, щоб разом з Богом любити народ і мати милостиве серце, повне Духа Господа нашого Ісуса Христа, яке, услід за Христом і преподобним Силуаном, так скаже про любов до народу: «Я старий, і чекаю смерті, і пишу істину з любові до народу, про якого тужить душа моя. Можливо, хоч одна душа врятується; і за неї дякуватиму Богові; але серце моє болить за весь мир, і молюся, і сльози проливаю за весь мир, щоб усі покаялися і пізнали Бога, і жили в любові, і насолоджувалися свободою в Богу».

Автор: священик Костянтин Камишанов

Усе по темі: 7 неділя після П’ятидесятниці