Тимчасові скорботи і вічна радість

Рай, Мікалоюс Чюрльоніс

Супротивники нашої віри з якимсь мстивим задоволенням люблять розповідати про такі випадки – десь в Африці Церква обрушилася на парафіян прямо під час Пасхальної служби, десь – ураган розніс недільну школу, десь – розбився літак з місіонерами, що вирушали проповідувати Благу Звістку.

Це бентежить і багатьох вірних – чому б Богові не послати ангела Свого і не простежити за тим, щоб автобус не перекинувся? Іноді вірні розповідають про випадки дивовижного позбавлення від близької і, здавалося, неминучої небезпеки, але чому в деяких випадках дивовижне позбавлення не приходить?

Але давайте будемо по-християнськи чесними: ми хочемо від Бога того, чого Він нам не обіцяв. Адже Бог не обіцяв нам фізичної безпеки. Він не обіцяв, що ми уникнемо фізичної смерті. Не обіцяв, що ми не страждатимемо.

Він обіцяв інше – що усе сприяє віруючому до добра, і що цей земний шлях – який може бути повний болю і скорботи – приведе нас до вічної радості.

Блаженний Августин десь відмічає різницю між християнами і язичниками: язичники просять у своїх богів земних благ, достатку, перемоги над ворогами, безпеки, здоров’я. Християни шукають благ вічних – чогось нескінченно дорогоціннішого, ніж усе, що ми можемо набути в цьому житті.

Є популярне псевдовчення, зване “теологією процвітання”, – “Бог хоче, щоб Ви були багатими і здоровими”. Це не так, Новий Завіт нічого подібного не обіцяє, і псевдовчення популярне, оскільки людям, усім нам, хочеться, щоб він це обіцяв. Ми хочемо, щоб нагородою благочестю був спокій і достаток, щоб біди оминули нас стороною, щоб нам не довелося випробувати горе і біль.

Чи покращує віра наше земне життя? Так. Коли людина кориться Богові, провадить розсудливе життя, вона зазвичай благополучніша. Але вірні не вилучені з цього світу, в якому є гріх і смерть, стихійні лиха і катастрофи, злочини і нещасні випадки. Християнство є релігія спасіння, і воно виходить з того, що в цьому світі і ми самі – далеко не в порядку.

Це світ, в якому Господь був знехтуваний, мучений і розіпнутий.

Ми уразливі і смертні, як інші люди. Більше того, у деяких ситуаціях – як у деяких арабських країнах зараз або в нашій країні відносно нещодавно – віра може зробити людину більш уразливою. “Багатьма скорботами належить нам увійти в Царство Боже” (Діян. 14:22). Коли християни стикаються із скорботою, у цьому немає нічого несподіваного або того, що спростовує нашу віру. Як і в тому, що ми помираємо, як і всі люди.

Єдине, якщо для атеїста смерть – це абсолютний нуль, кінець усьому і усім надіям, для вірного – здійснення і початок, повернення в Отчий дім. Як сказав, вже наближаючись до порогу смерті, британський християнський журналіст Малколм Магерідж, “Ви знаєте – це забавно – але коли стаєш старим, як я, з тобою трапляються різні надзвичайно приємні речі. Краща з них – це коли ти прокидаєшся вночі близько, скажімо, третьої години, і виявляєш, що ти вже наполовину покинув цю биту стару розвалину. І здається неясним, чи повернешся ти назад, у це смертне тіло, або відчалиш до сяючого в небі світла Граду Божого.

У цьому проміжку між життям і смертю розумієш без щонайменшої тіні сумніву, як нескінченно мала частинка Божого творіння, що ти береш участь у задумі Божому про Його світ, і цей задум повний любові, а не ненависті, творення, а не руйнування, він є вічним, а не тимчасовим, вселенським, а не часткою. З цією упевненістю приходить неперевершене почуття розради і радості.

Ніщо з того, що відбувається в цьому світі, не може похитнути це почуття; усе, що відбувається у світі, включаючи найжахливіші лиха і страждання, у вічності відкриється певним таємничим чином як благословення, як частина Божої любові. Ми самі – частина цієї любові, ми належимо до цієї сцени, і лише оскільки ми належимо до неї, наше існування має якусь достовірність і цінність. Головне в житті, і найнеобхідніше – це знати реальність, що означає знати Бога. Наше смертне буття є, як сказала св. Тереза Авильська, не більше ніж одна ніч у незручному готелі”.

Ми не створені для земного благополуччя; ми створені для вічного щастя. Смерть означає, що час боротьби і випробувань минув – тебе покликали Додому.

Там, у райських обителях, наші спочилі брати і сестри чекають на нас. У всій земній скорботі ми знаємо, що попереду в нас – нескінченна радість.

Автор: Сергій Худієв